Hronika

Fali službenika u ZIKS-u

ZIKS

U Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, u kome je 1.150 zatvorenika, ove godine su zaposlena 32 službenika, ali ih i dalje nema dovoljno, rekao je direktor ove ustanove Milan Tomić.

On je članovima skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode, koji su juče obavili konsultativno saslušanje predstavnika ZIKS-a, ministarstava pravde i unutrašnjih poslova o stanju u crnogorskom zatvorskom i pritvorskom sistemu, saopštio da je to jedan od problema sa kojima se suočava ova ustanova. Planirali su, kako je rekao, zapošljavanje i 2019. godine, ali ni to neće biti dovoljno.

“Korak po korak idemo ka potpunom rješavanju problema”, rekao je on.

Pojašnjavajući na koji način se trude da poboljšaju uslove boravka zatvorenika, istakao je da su završili gradnju maloljetničkog zatvora, ali da oni još nijesu prebačeni u te prostorije, upravo zbog nedostatka službenika.

Ukazao je na problem što službenici ZIKS-a nijesu više od 20 godina riješili stambeno pitanje. Saopštio je da je u završnoj fazi raspodjela četiri stana i da očekuje da će nastaviti da rješavaju ovo pitanje.

Jedan od problema funkcionisanja ZIKS-a, prema njegovim riječima, jeste i što je okružen privatnim imanjima, zbog čega nemaju mogućnost kontrole.

Milan Radović iz Građasnke alijanse je negodovao što pojedini službenici krše ljudska prava, ističući da većina radi posao u skladu sa zakonom. Naveo je i da službenici tek priznaju da su prekršili zakon kada incidente zabilježe nadzorne kamere. Razvija se, kako je rekao, kultura ćutanja, odnosno službenici se međusobno štite.

“Sve to narušava integritet Uprave policije i ZIKS-a. Nećemo iskorijeniti torturu niti ćemo moći govoriti o kažnjivosti ukoliko se ponašanje policijskih službenika ne promijeni”, rekao je on, pitajući je li doneseno neko rješenje o otkazu za one koji su prisustvovali torturi ili zlostavljanju, a nijesu reagovali da spriječe svoje kolege, niti ih kasnije prijavili.

Tomić je istakao da su zabilježili nekoliko situacija gdje je eventualno došlo do prekoračenja ovlašćenja, te da su obavijestili i policiju i tužilaštvo, ali da nije dokazano to što su pojedinci tvrdili.

“Ne štitimo svakako neprofesionalne postupke naših službenika”, rekao je on.

I pomoćnik ministra unutrašnih poslova Danilo Ćupić kazao je da ne može biti povlašćenih niti zaštićenih nasilnika u uniformama. Saopštio je da je od početka 2018. godine do novembra, između ostalog, zbog torture disciplinski odgovaralo 27 policijskih službenika. Izrečeno je, kako je dodao, nekoliko mjera uslovnog prestanka radnog odnosa i prestanka radnog odnosa, ali nijesu postale pravosnažne, jer su policijski službenici iskoristili pravo da pokrenu sudski postupak.

“Odluke suda očekujemo, nijesu pravosnažne”, rekao je on.

Sudeći prema njegovim riječima, ubuduće će biti olakšana identifikacija službenika, jer su nabavili novu balističku opremu za pripadnike policije, prevashodno Specijalnu terorističku jedinicu. Kako je pojasnio, postoje posebna mjesta gdje će se lijepiti oznake brojeva i slova koje će nositi policijski službenici kako na prslucima, tako i na šljemovima i biće omogućena u svakoj situaciji njihova identifikacija.

“Nećemo tolerisati ugrožavanje ljudskih prava građana. Pozivam građane da prijavljuju sve slučajeve za koje smatraju da je policija postupala nezakonito i dajem čvrste garancije da će svi biti ispitani i procesuirani gdje god bude postojao pravni osnov za to”, poručio je on.

Send this to a friend