Hronika

HRA pisala Sudskom savjetu: Nezakonito ste obavljali intervjue sa sudijama

Akcija za ljudska prava (HRA)  tvrdi da je Sudski savjet nastavio da neodgovorno sprovodi intervjue na način koji onemogućava ocjenjivanje učesnika na konkursu za sudije u skladu sa zakonom.

Oni su ovo naveli u pismu  osvrćući se na posljednju sjednicu tog tijela na kojoj su obavljeni intervjui za izbor deset sudija osnovnih sudova.

U HRA smatraju da su svi članovi Sudskog savjeta postupali nezakonito, nesavjesno i neprofesionalno, protivno Zakonu, Poslovniku i Smjernicama i da se tako postupalo namjerno.

“Akcija za ljudska prava je pratila sjednicu Sudskog savjeta koja je održana u ponedjeljak, 8. jula 2019, na kojoj su intervjuisani učesnici i učesnice konkursa za izbor kandidatkinja i kandidata za pozicije 10 sudija osnovnih sudova u Crnoj Gori. Sa žaljenjem ističemo da je Sudski savjet nastavio da neodgovorno sprovodi intervjue na način koji onemogućava ocjenjivanjeučesnica/ka na konkursu za sudije u skladu sa zakonom. Na ovaj način Sudski savjet u korijenu podriva reformu pravosuđa onemogućavajući da se na sudske funkcije nepristrasno i objektivno biraju najbolji kandidati. Podsjećamo na dvadesetogodišnje napore države, međunarodne zajednice i civilnog sektora da se jednopartijski pravosudni aparat reformiše u moderno evropsko pravosuđe, koji su doveli i do formiranja Sudskog savjeta 2018. godine. Danas, na žalost, baš na primjeru ovog intervjua za izbor 10 kandidata za sudije svjedočimo da je Sudski savjet najslabija karika koja ugrožava budućnost pravosuđa u Crnoj Gori”, navode u HRA.

Oni navode, a pozivajući se na Zakon o Sudskom savjetu i sudijama, da se na osnovu intervjua učesnici na konkursu ocjenjuju prema 4 kriterijuma ukupno do 20 bodova, dok čl. 58 PoslovnikaSudskog savjeta propisuje do 5 bodova za svaki kriterijum. Kriterijumi koji se ocjenjuju su:motivisanost za rad u sudu, komunikativnost,  sposobnost za donošenje odluka i rješavanje sukoba,- razumijevanje uloge sudije u društvu.

“Međutim, od 41 intervjuisanih osoba čak 9 njih nije dobilo niti jedno pitanje, drugim riječima, sa njima ”intervju” (razgovor) praktično nije ni obavljen, pa se jedino može zaključiti da je nemoguće da tih 9 kandidata dobije bilo kakve ocjene po navedenim kriterijumima. Naglašavamo da je svih devet dobilo više od 60 poena na testu, što znači da se sa svima njima intervju morao sprovesti (čl. 49, st. 1 Zakona), pa su shodno tome na intervju i pozvani. Takođe,
ovih devet kandidata i kandidatkinja se po prvi put javilo na oglas za sudiju, dakle, Sudski savjet ih ranije nikada nije intervjuisao. (Iako smatramo da se prethodni intervjui svakako ne bi smjeli uzimati u obzir, pojedini predstavnici Sudskog savjeta su u ranijim raspravama isticali i taj argument u prilog odbrane sumarnosti intervjua).

Oni smatraju da je na ovaj način Sudski savjet učinio nezakonitim postupak izbora deset kandidata i kandidatkinja za sudije osnovnih sudova u Crnoj Gori i da su učešćem u ovakvim intervjuima svi članovi i članice Sudskog savjeta postupali nesavjesno i neprofesionalno, što je razlog, kako ističu, za njihovo razrješenje prema članu 20, stav 1 i 2 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, te da zbog svega navedenog očekuju ostavke na funkcije u Sudskom savjetu ili upućivanje predloga za razrješenje nadležnim organima, piše u pismu predsjedniku tog Savjeta Mladenu Vukčeviću.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pisar
Gost
Pisar

Kako nije, obavljena je detaljna provjera na jednom drugom mjestu!

Send this to a friend