Hronika

HRA: Poništena odluka o osmom izboru Vučkovića za predsjednika Osnovnog suda u Kotoru

Gorjanc Prelević

Akcija za ljudska prava (Human Rights Action – HRA) danas je saopštila da pozdravlja odluku sudije Upravnog suda Crne Gore, Svetlane Budisavljević, kojom je usvojena tužba sudije Branka Krstonijevića i poništena odluka Sudskog savjeta na osnovu koje je Branko Vučković izabran po osmi put na funkciju predsjednika Osnovnog suda u Kotoru.

U HRA ističu da je Upravni sud ukazao da odluka Sudskog savjeta nije na valjan način obrazložena jer nije uzet u obzir Zakon o Sudskom savjetu i sudijama koji propisuje ograničenje da jedna ista osoba ne može biti birana na funkciju predsjednika suda više od dva puta.

“Utvrđeno je da je izabrani kandidat, Branko Vučković, funkciju predsjednika istog tog suda prethodno vršio u čak sedam mandata, počev od 1989. godine, a da je odlukom Sudskog savjeta od 3. juna 2019. osmi put izabran na istu funkciju”, navode u HRA.

Zato je, dodaju, Sudskom savjetu naloženo da otkloni nedostatke u obrazloženju svoje odluke i donese zakonitu odluku.

“Odluka Upravnog suda ohrabruje neophodne reforme u radu Sudskog savjeta, koje očekuju i Savjet Evrope (GRECO) i Evropska komisija. Sudski savjet sada treba da ispravi grešku i da za predsjednika suda u Kotoru izabere sudiju Krstonijevića, koji ispunjava zakonske uslove”, saopštila je izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević.

HRA podsjeća da je Sudski savjet u februaru ove godine izabrao Mihaila Anđelića, predsjednika Osnovnog suda u Žabljaku po peti put na istu funkciju, dok je prethodne godine izabrano čak sedam predsjednika sudova protivno Zakonu o Sudskom savjetu i sudijama, koji zabranjuje da ista osoba funkciju predsjednika suda obavlja više od dva puta.

“Prošle godine su, na treći mandat izabrani Milica Jovović, predsjednica Osnovnog suda u Danilovgradu, Radule Piper, predsjednik Osnovnog suda u Bijelom Polju, Hilmija Sujković, predsjednik Osnovnog suda u Plavu, Goran Šćepanović, predsjednik Osnovnog suda u Baru i Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda, koja se na ovoj poziciji nalazi u kontinutitetu od 2007. godine protivno Ustavu. Osim njih, na funkciju predsjednika Osnovnog suda u Rožajama izabran je Zahit Camić, po šesti put”, navode u HRA.

Ukazuju i da je Grupa država protiv korupcije (Groupe d’Etats contre la corruption – GRECO) Savjeta Evrope, koju čini 50 država, preporučila Crnoj Gori da ograniči prekomjernu koncentraciju ovlašćenja u pravosuđu i nedavno je kritikovala treći izbor Medenice na funkciju predsjednice Vrhovnog suda, kao i izbor predsjednika sudova koji su birani bar tri puta na funkcije predsjednika istih sudova.

“Evropska komisija je u najnovijem izvještaju o Crnoj Gori istakla da odluka Sudskog savjeta o ponovnom imenovanju sedam predsjednika sudova, uključujući predsjednika Vrhovnog suda, na najmanje treći mandat, izaziva ozbiljnu zabrinutost zbog tumačenja Sudskog savjeta slova i duha ustavnog i zakonskog okvira, koji ograničava ta imenovanja na najviše dva mandata kako bi se spriječila prevelika koncentracija vlasti u pravosuđu. Takvo postupanje nije u skladu sa GRECO preporukama o nezavisnosti sudstva, koje se očekuje da Crna Gora ispoštuje, kako ne bi poništila ranija dostignuća u reformi pravosuđa”, poručuju iz Akcije za ljudska prava.

Send this to a friend