Hronika

Interpol je ugasio “Pink Pantere”

Čuveni „Pink Panteri” ugašeni su poslije dugog niza godina borbe evropskih policija, koje su uspjele udruženim snagama da većinu okorjelih razbojnika zaustave na putu krimi senzacija i drže ih u zatvorima širom kontinenta, pišu Dnevne novine.

Hrabrost ili ludost kradljivaca dragog kamenja i drugog nakita, u svakom slučaju kriminalni čin izvršilaca koji se nijesu libili automobilima da ulete u izloge juvelirnica ili glumeći bogatu klijentelu razoružaju obezbjeđenje i otmu milionski plijen, samo su neki od primjera, koji će još vjerovatno i dalje opisivati u raznim dokumentarnim i igranim filmovima.

Međutim, ukoliko mislite da su grabljivci dijamanata nestali i da će policija odustati od njihovog praćenja, varate se… Interpolov projekat „Pink Panter” jeste zaključen, ali brigu o umješnim kradljivcima, sada preuzima Europol, u okviru projetka pod radnim nazivom „Diamond”. To je u razgovoru za Dnevne novine saopštio šef Nacionalnog centralnog biroa Interpola i kancelarije Europola u Podgorici Dejan Đurović, naglasivši da je Crna Gora dobila poziv za aktivno učešće.

Isti način pljački, dvije-tri osobe u grupi

Na pitanje da li je u prošloj godini zabilježena neka raz bojnička pljačka,za koju se sumnja da su vinovnici iz naše zemlje, Đurović je odgovorio da su provjere u toku.

“Bilo je više slučajeva razbojništava na štetu juvelirnica u Njemačkoj, Luksemburgu, Svajcarskoj, Estoniji, Španiji i Austriji. Modus operandi uglavnom su nepromijenjeni, izvršiociugrupiodpodvije-tri osobe djeluju zajednički, uz prijetnje, upotrebu prinude, fizičke sile, oružja, radnih unifomi, torbi i slično. U ovim slučajevima vrši se provjera dostavljenih DNK tragova i otisaka. U posljednjem periodu nema konkretnih veza sa državljanima Crne Gore”, objasnio je on.

Ipak, tvrdi Đurović, identifikovani su pojedini državljani Crne Gore kao izvršioci krivičnih djela, ali ne u istom obimu, kao u projektu „Pink Panter”.

“To ne znači da treba zanemariti značaj kriminalnih grupa iz Crne Gore i da se njihova aktivnost ne može pojačati”, oprezan je on.

Đurović je opisao da Europolov projekat “Diamond” predstavlja nastavak projekta “Pink Panter”, koji je prethodnih godina vođen pod pokroviteljstvom Interpola.

“Europol navedenim projektom planira preuzimanje i uklapanje svih prethodnih aktivnosti u okviru projekta “Pink Panter” u svoje postojeće projekte kao što su projekat White Bears (Bijeli medvjed) i operacija “Harnen” u okviru novog projekta “Diamond”. Projekat će funkcionisati u okviru Europolove Fokalne tačke “Furtum” i odnosiće se na praćenje krivičnih djela razbojništvo i teška krađa počinjenih na štetu juvelimica, zlatara, dilera luksuznih satova i njihovih proizvođača na području evropskih zemalja. Europol će se fokusirati na evropska krivična djela ili evropske mobilne organizovane kriminalne grupe, borbu protiv razbojničkih krađa i obijanja na štetu juvelirnica i na štetu proizvođača (nakita). Crna Gora je od Europola prirenciji u okviru projekta “Diamond” koja će se, od 17 do k 19 januara, održati u sjedistu Eurok pola u Hagu Holandija”, naveo je on.

Dodaje da je “zahvaljujući prepoznatim rezultatima u realizaciji Interpolovog projekta Pink Panter, te ključnoj ulozi naše policije, Crna Gora pozvana da uzme učešće u novom projektu”.

Kontrolisano 12 miliona ljudi i tri miliona vozila

Kada su u pitanju druge aktivnosti NCB Interpola Podgorica, Đurović je ukazao da je saradnja sa Interpolom bila i ostala prioritet.

“U tom pravcu, kroz implementaciju FIND sistema i sveobuhvatne kontrole lica, dokumenata i vozila na svim graničnim prelazima u Crnoj Gori, tokom 2016. godine kontrolisano je 12.262.936 lica i putnih dokumenata, kojom prilikom je pronađeno 712 dokumenata koja se potražuju u Interpol-ovoj bazi podataka. Takođe, kontrolisana su i 3.043.922 vozila, kojom prilikom je pronađeno 68 vozila koja se potražuju”, naveo je on.

Provjere za tri teroristička borca

U toku je aktivna razmjena podataka sa partnerskim policijama o kretanju terorističkih boraca. Vršena je razmjena informacija o tri crnogorska državljanina, od kojih se protiv dvojice vodi postupak za krivično djelo “učestvovanje u stranim oružanim formacijama”.

“Tokom 2016. godine, u strukturi međunarodne razmjene informacija te organizovanju zajedničkih operativnih policijskih aktivnosti, pored Interpola, sve značajniju ulogu dobija Europol, kroz analitičke i komunikacione resurse koje pruža državama članicama i partnerima. Posebna pažnja posvećena je razmjeni operativnih podataka vezanih za lica koja se dovode u vezu sa pripremanjem i izvršenjem terorističkih akata u regionu i u Zapadnoj Evropi, načinu finansiranja terorističkih grupa i licima koja putem društvenih mreža i na druge načine vrbuju nove pripadnike za terorističke aktivnosti”, objasnio je Đurović.

Send this to a friend