Hronika

Istraga trajala u prosjeku manje od pet mjeseci

Tužilačka istraga, i u najsloženijim predmetima za teška krivična djela korupcije i organizovanog kriminala u nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, trajala je u prosjeku četiri mjeseca i 21 dan.

Rukovodioci državnih tužilaštava, državni tužioci i njihovi saradnici na pravnim i administrativnim poslovima zakonito su vršili poslove iz nadležnosti Državnog tužilaštva.

„Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, državni tužioci su riješili predmete protiv 591 učinilaca, što je 18,45 odsto od ukupnog broja odbačaja“, navodi se u Izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva u prošloj godini.

Na osnovu sporazuma o priznanju krivice, presudom nadležnog suda riješeni su predmeti protiv 167 učinilaca krivičnih djela, od čega kod osnovnih i viših državnih tužilaštava 139 sporazuma, a kod Specijalnog državnog tužilastva 28, zbog teških i najtežih krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala.

Navodi se da se kvalitet, efikasnost i ekonomičnost tuzilačke istrage vrednuje trajanjem prethodnog krivičnog postupka u nadležnosti Državnog tužilaštva, stepenom potvrđenih optužnica na osnovu rezultata istrage i glavnog pretresa prema vrsti presude.

Tužilačka istraga, čak i u najsloženijim predmetima za teška krivična djela korupcije i organizovanog kriminala u nadležnosti Specijalnog drzavnog tuzilastva trajala je u prosjeku četiri mjeseca i 21 dan.

„U postupku sudske kontrole optužnica iz nadležnosti državnog tužilaštva protiv 835 lica, potvrđeno je optužnica protiv 813 lica ili 97,37 odsto“, kaže se u Izvještaju za 2016. godinu

U postupku prethodnog ispitivanja optužnih predloga protiv 2.702 lica, u 99 odsto akata sud nije utvrdio postojanje grešaka ili nedostataka niti potrebu boljeg razjašnjenja stanja u predmetu, kao smetnje za zakazivanje glavnog pretresa.

„Po optužnicama (2,63 odsto) i optužnim predlozima (0,96 odsto), koji su vraćeni tužilaštvu radi otklanjanja grešaka ili nedostataka, odnosno boljeg razjašnjenja stanja stvari, državni tužioci su postupili u zakonskom roku“, navode iz Tužilačkog savjeta.

Po optuženjima osnovnih i viših državnih tužilaštava, osuđujućom presudom riješeno je 91,27 odsto optuženja, oslobađajućom 6,28 i odbijajućom presudom 2,43 odsto optuženja.

“Državni tužioci su angažovanjem doprinosili efikasnosti krivičnog postupka u svim njegovim fazama. Jedan od pokazatelja koji ilustruje angažovanje državnih tužilaca u ovom pravcu, odnosi se na njihovo učešće na glavnim pretresima pred prvostepenim i drugostepenim sudovima i sjednicama pred drugostepenim sudovima u 17.409 postupaka“”, kaže se u Izvještaju.

U zaključcima se ističe da je naophodno unaprijediti proaktivan odnos državnih tužilaca u vršenju funkcije gonjenja učinilaca krivičnih djela, posebno u predmetima organizovanog kriminala, korupcije, terorizma, ratnih zločina i pranja novca.

„Potrebno je realizovati mjere i zadatke iz akcionih planova za pregovaračka poglavlja 23 i 24 i akcionog plana za sprovođenje strategije reforme pravosuđa 2014 – 2018. Povećati broj predmeta riješenih primjenom alternativnih načina rješavanja krivičnih predmeta u Državnom tužilaštvu“.

Kako se navodi, potrebno je povećati bilans rezultata u primjeni instituta privremenog i trajnog oduzimanja imovine stečene krivičnim djelom na osnovu rezultata finansijske istrage, kao i proširenog oduzimanja imovine od učinioca koji ne može dokazati njeno zakonito porijeklo.

„Nastaviti sa transparentnim radom i kontinuiranom saradnjom sa nevladinim organizacijama i medijima, unaprijediti saradnju sa organima za primjenu zakona, saglasno procesnoj ulozi, osnovnim pravima i dužnostima državnih tužilaca u gonjenju učinilaca krivičnih djela po službenoj dužnosti, nastaviti sa jačanjem međunarodne saradnje, naročito u predmetima organizovanog kriminala i ratnih zločina”, navode iz Tužilačkog savjeta.

Neophodno je hitno rješavanje nedostajućeg prostora za rad državnih tužilaštava, poboljšanje materijalnog položaja državnih službenika i namještenika i obezbjeđenju sredstava u budžetu za rješavanje stambenih potreba državnih tužilaca, službenika i namještenika.

„U tom pravcu Državno tužilastvo očekuje puno razumijevanje i podršku zakonodavne i izvršne vlasti“, kaže se u zaključcima i preporukama Tužilačkog savjeta.

Send this to a friend