Hronika

Izostali željeni rezultati, u Crnoj Gori više od 62 hiljade građana ima oružje

Ilustracija

Akcija koju je država pokrenula nakon usvajanja Zakona o oružju 2015. godine, kojim je građanima omogućeno da oružje u nezakonitom posjedu dobrovoljno predaju policiji ili ga registruju u roku od dvije godine nije dala željene rezultate, ističe se u Nacrtu Strategije za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine, malokalibarskim i lakim oružjem i municijom od 2019. do 2025. godine. Kako se navodi u Crnoj Gori registrovano je 97.457 komada oružja u posjedu 65.470 vlasnika (65.127 fizičkih i 343 pravnih lica).

“U dvogodišnjem periodu trajanja legalizacije, građani su podnijeli 3.674 zahtjeva za registraciju vatrenog oružja bez dokaza o porijeklu oružja, sve bez pravnih posljedica. Takođe, u 2014, 2015, 2016, 2017. i 2018, obilježen je 9. jul dan uništavanja SALW, kada je uništeno vatrenog oružja 5.769 komada, metalnih djelova za oružje 978 komada, municije raznih kalibara 86.549 i minsko eksplozivnih sredstava 246 (koji su oduzeti u pravosnažno okončanim postupcima ili predati državi na raspolaganje ili viškovi službenog oružja i municije)”, navodi se u Strategiji.

Takođe se ističe da velike količine vatrenog oružja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava koje su ostale nakon ratnih dešavanja u bivšoj Jugoslaviji nalaze se kod vojske i policije, ali i u nezakonitom posjedu građana. I da je upravo to bio razlog za donošenje Zakona o oružju 2015.godine, koji međutim nije dao očekivane rezultate, pišu Vikend novine.

Strategija ima za cilj izgradi efikasni sistem kontrole malog i lakog oružja i municije u svim njegovim segmentima.

Primarni cilj je da se do 2023. godine osigura da zakonodavstvo o kontroli naoružanja bude uspostavljeno i u potpunosti usklađeno sa regionalnim okvirom Evropske unije i drugim relevantnim međunarodnim obavezama i standardizovano širom regiona.

“Da bi kontrola malokalibarskog i lakog oružja (za službenu upotrebu) i vatrenog oružja (za civilnu upotrebu) bila održiva, potrebno je da se politike, procedure i prakse upravljanja uspostave na globalnom, regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou”, stoji u dokumentu.

Drugi cilj predviđen Strategijom je da se do 2024. godine osigura da politike i prakse kontrole naoružanja budu utemeljene na činjenicama i kriminalističko-obavještajnim podacima.

“Za rješavanje postojećih i novih prijetnji, potrebno je omogućiti da se u potpunosti iskoriste postojeći resursi, identifikuju nedostatci i omogućiti bolje regulisanje, upravljanje i sprovođenje aktivnosti i zadataka u ovoj oblasti”, navedeno je u Strategiji.

Kako se dodaje, prikupljanje preciznih, ažuriranih i sveobuhvatnih informacija o svim aspektima kontrole naoružanja već predstavlja prioritet za Vladu.

“U okviru regionalnog istraživanja o malokalibarskom i lakom oružju koje se sprovodi u 2018. godini utvrđeno je da praksa prikupljanja podataka u institucijama nije dosljedna i standardizovana, kao i da često nije moguće dobiti potreban nivo detalja, posebno kada je u pitanju razvrstavanje podataka po starosti i polu”, pojašnjeno je u Strategiji, i dodaje se da u mnogim slučajevima koordinacija institucija nije uspostavljena, što sprečava razvoj sektorskog pregleda i adekvatnih politika zasnovanih na činjenicama.

Treći cilj Strategije je znatno smanjiti nedozvoljene tokove vatrenog oružja, municije i eksploziva, do 2024. godine. Preko 95 odsto ukupne količine oružja proizvedeno je legalno, ali veliki dio tog oružja bude kasnije preusmjeren u protivpravne tokove, što predstavlja ključni izazov i zahtijeva jaču kontrolu, navodi se u dokumentu.

“Prekograničnu saradnju nadležnih organa treba ojačati i tražiti ciljanu, konkretnu pomoć”, istaknuto je u Strategiji.

Četvrti cilj predviđa znatno smanjenje potražnje i zloupotrebe vatrenog oružja kroz povećanje nivoa svijesti o opasnosti oružja.

Procjenjuje se da je velika količina oružja još u nelegalnom posjedu građana i da je njihovo prisustvo najvidljivije u slučajevima slavljeničkog pucanja, koje se i dalje prihvata i toleriše, stoji u Strategiji.

Još jedan od ciljeva je i da se znatno smanji procijenjeni broj vatrenog oružja u nelegalnom posjedu, kao i da se sistematično smanji broj viška i uništi zaplijenjeno malokalibarsko i lako oružje i municija.

Posljednji cilj Strategije je da se znatno smanji rizik širenja i preusmjeravanja vatrenog oružja, municije i eksploziva u protivpravne tokove.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Raki
Gost
Raki

Ne lupajte…u americi svaki gradjanin ima zolju…dok ne legalizujete javne kuce i sve to da mozes legalno imati onda ce ilegalnog biti minimalno…tako se to rafi,micnite glavom malo

Dzejms
Gost
Dzejms

Ja imam tenk racuna li se to?

Dejo blejo 💔
Gost
Dejo blejo 💔

I uzmi šessdeset hiljada narkomana i deset hiljada sigurno psihički obolelih i sedamdeset hiljada što je napustilo zemlju super ne ostade niko bez liberali. 👍

Stari
Gost
Stari

Vise od 62000 moze slobodno biti i 200 000

Velimir
Gost
Velimir

BOLJE BI BILO DOSTINU VLASNIKA ORUZJA POSLATI NA PSIHO TESTOVE I PREGLEDE!
VECA SU ONI OPASNOST OD ORUZJA JER ONO SAMO NE MOZE OPALIT!

Miro
Gost
Miro

Bolje bi bilo da se gleda koliko je drige na ulicama nego sto mlatite praznu slamu ima li ko oruzje. Ima, treba da ima i uvijek ce imati Crnogorci!

Dobrilo
Gost
Dobrilo

Jedva cekam bozic da saspem 2 kila dinamita ovome komsiji na livadu sto me spija stalno a milicija dodje i kaze pucaj prijatelju vazda ti se pucaalo jer smo crnogroci nijesmo turci taki su nam obicaji

Roki
Gost
Roki

Dobrilo: I u turskim zaostlim sredinama su isti običaji. I u Palestini. I u pojedinom afričkim zemlja. Nije loše društvo, blago nam u pamet.

Bobo
Gost
Bobo

Narod mora da se dobro naoruza da bi odbranio svoju familiju od mafijasa kojih je na svakom cosku pa cak i na vlasti.

Caki
Gost
Caki

Nije dovoljno. Sa ovim evropskim okupatorom nasih granica moramo svi da se dobro naoruzamo. Zapamtite da njih zakon stiti a nas nikako.

Pero milacic
Gost
Pero milacic

S obzirom kakvo vrijeme tek dolazi dodajte toj cifri Jos jedan CZ moj koji cu da kupim.
Pozz drzavi Mracnoj Gori

Bole
Gost
Bole

kazna za posjed oruzja 20.000e po komadu i 3 godine zatvora. rok 3 mjeseca da se predaju. postignut zeljeni resultat.

Dobrilo
Gost
Dobrilo

DJE NEMA ORUZJA I GUSALA TU NEMA NI KUCE NI OKUCNICE!!!

Bole
Gost
Bole

nisi najbistriji medju nama, to je jedino sigurno.

Zabrinuti
Gost
Zabrinuti

Dobrilo mili, nauči me šta da radim. Naime, imam samo mali stan. Kako da steknem kuću i okolokućnicu, pa da ostvarim pravo na livor?

logika
Gost
logika

“povećanje nivoa svijesti o opasnosti oružja”? nije oruzje opasno, vec oni koji ga koriste pogresno i/ili radi losih namjera….

Dobrilo
Gost
Dobrilo

Bogomi ja ti kucu u koju puske nema ne racunam u domacinsku kucu. Vazda treba puska kad se rodi sin kad je kakvo slavlje i veselje da se zapuca kako nasi obicaji nalazu.

Bole
Gost
Bole

policijo, evo kod dobrila prvo svratite i oduzmite vatrena oruzja. ranice nekog kad se napije.

Send this to a friend