Hronika

Kaznu kućnog zatvora odslužilo 137 osuđenika

Ilustracija

Za skoro godinu, koliko se u našoj državi primjenjuje izdržavanje kazne zatvora u prostoriji za stanovanje, 137 lica je završilo sa izvršenjem kazne, dok je trenutno 44 osuđenika u kućnom zatvoru, saopšteno je Dnevnim novinama iz Ministarstva pravde.

“Na dan 27. decembar 2018. godine 137 lica je završilo sa izvršenjem kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje. Trenutno se na izvršavanju kazne zatvora u prostorij ama u kojima osuđeni stanuje nalazi 44 lica”, navode iz tog Vladinog resora.

Kako ističu, rezultati izvršenja ove alternativne krivične sankcije, pokazuju da se ovaj vid kazne dobro pokazao u praksi.

Do sada su najčešće lica, koja su izvršila ovu vrstu kazne, osuđena zbog krivičnog djela krađa, nedavanje izdržavanja, nasilničko ponašanje, laka tjelesna povreda, ugrožavanje javnog saobraćaja, nedozvoljeno držanje oružja, ugrožavanje sigurnosti, teška tjelesna povreda.

“Posebno treba naglasiti da osuđenom za krivično djelo protiv braka i porodice koji živi sa oštećenim u istom porodičnom domaćinstvu ili porodičnoj zajednici ne može se odrediti izvršenje kazne zatvora u prostorijama u kojima stanuje”, ističu iz Ministarstva.

Zakonom o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti propisano je da je Direkcija za uslovnu slobodu u Ministarstvu pravde nadležna za izvršenje pravosnažnih sudskih odluka kojima je izrečena kazna zatvora do šest mjeseci i određeno da se ima izvršiti u prostorijama u kojima osuđeni stanuje tzv. kućni zatvor.

Dosad nije bilo problema kada je u pitanju sistem za elektronski monitoring osuđenih lica.

“Što se tiče samovoljnog napuštanja prostorija u kojma se izvršava ova alternativna krivična sankcija, evidentirano je više takvih slučajeva. Takođe, u praksi se dešavalo da osuđenici samovoljno pokušaju ukloniti takozvanu “nanogicu” ili isključiti prijemnik. Naravno, sistem je sve te prekršaje registrovao i od strane službenika Ministarstva pravde su preduzete radnje predviđene zakonom. Upravo zbog samovoljnog napuštanja prostorija, ali i drugih prekršaja, u više slučajeva je izvršenje kazne prekinuto, a predmeti poslati sudu na dalju nadležnost, u kojim slučajevima je sud zamijenio preostali dio kazne u zatvorsku kaznu”, precizirali su iz nadležnog resora.

Zakon propisuje da osuđeni koji izvršava kaznu zatvora u prostorijama u kojima stanuje ima pravo da boravi jedan čas dnevno van prostorija u kojima stanuje. Iako je u kućnom pritvoru, ukoliko je osuđenik zaposlen, onda će on redovno odlaziti na posao, ukoliko krivično djelo za koje je osuđen nije u vezi sa radom. Prostorije u kojima stanuje osuđenik može napustiti i ukoliko mora kod ljekara ili je njegovom članu familije neophodno pružanje medicinske pomoći. Takođe, ukoliko osuđenik ima obavezu staranja prema nekom članu porodice, on u skladu sa zakonom može da napusti prostorije u kojima obavlja kaznu, u slučaju da obavezu o staranju navedenog lica a ne može da obavlja niko drugi.

U slučaju kad Ministarstvo odobri osuđenom da napusti prostorije u kojima stanuje, vrijeme koje osuđeni provede van prostorija u kojima stanuje uračunava se u vrijeme izvršenja kazne zatvora. Izuzetno, osuđeni kome je potrebna hitna medicinska pomoć može napustiti prostorije u kojima stanuje i bez podnošenja zahtjeva, o čemu je dužan da, u roku od 24 časa, obavijesti Jedinicu za uslovnu slobodu i dostavi izvještaj zdravstvene ustanove o zdravstvenom stanju. Vrijeme provedeno na bolničkom liječenju uračunava se u vrijeme izvršenja kazne zatvora.

Send this to a friend