Hronika

Najmanji broj pritužbi na rad policije u posljednjih deset godina

foto: Iva Mandić

Prema statističkim podacima Unutrašnje kontrole policije, u 2017. godini evidentiran je najmanji broj pritužbi građana na postupanje policijskih službenika u posljednjem desetogodišnjem periodu, istakao je za Dnevne novine načelnik Odjeljenja unutrašnje kontrole MUP-a Milan Adžić, koji je dodao da je time dokazan evidentan postepeni trend smanjenja broja pritužbi na godišnjem nivou.

“Zakonito, profesionalno, principijelno i nepristrasno postupanje unutrašnje kontrole policije u izvršavanju zakonom utvrđenih poslova, istovremeno ima i karakter generalne preventivne aktivnosti ove organizacione jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova u suzbijanju neprofesionalnosti i nezakonitosti u radu policij skih službenika”, kazao je Adžić.

On podsjeća da je odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije posebna organizaciona jedinica MUP-a koja, shodno poslovima i ovlašćenima utvrđenim Zakonom o unutrašnjim poslovima, vrši kontrolne i operativne aktivnosti koje su usmjerene na otkrivanje svih oblika nepravilnosti i nezakonitosti u radu policijskih službenika prilikom vršenja poslova i primjene ovlašćenj a u izvršavanju tih poslova, te preduzima mjere i radnje u cilju pokretanja postupaka za utvrđivanje disciplinske ili krivične odgovornosti policijskih službenika zbog neprofesionalnog ili nezakonitog postupanja.

“Smatram da je vršenjem poslova unutrašnje kontrole policije na principima zakonitosti, profesionalnosti i uz nultu toleranciju u svim slučajevima u kojima su utvrđene neprofesionalnosti ili nezakonitosti u radu policijskih službenika, Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije u dosadašnjem radu dalo značajan doprinos smanjenju broja slučajeva nezakonitog i neprofesionalnog postupanja policijskih službenika u vršenju poslova i primjeni ovlašćenja i smanjenju broja krivičnih djela, prekršaja i disciplinskih prestupa izvršenih od policijskih službenika u vršenju službe”, kazao je Adžić.

Adžić

Protiv 16 policajaca pokrenuti disciplinski postupci

Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije je u toku 2017. godine izvršilo kontrole zakonitosti vršenja policijskih poslova i primjene policijskih ovlašćenja u ukupno 71 slučaju. Od tog broja, 41 slučaj se odnosio na vršenje kontrola zakonitosti postupanja policijskih službenika na osnovu operativnih i drugih saznanja o mogućim nepravilnostima ili nezakonitostima u radu policijskih službenika, kao i na osnovu planskih aktivnosti Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije, dok su u 30 slučajeva vršene kontrole na osnovu pritužbi koje su građani podnijeli unutrašnjoj kontroli policije i ministru unutrašnjih poslova, a u kojima su izražavali prigovore i primjedbe na postupanje policijskih službenika Uprave policije.

“Od ukupnog broja predmeta po kojima su vršene kontrole u toku 2017. godine, nakon sprovedenih postupaka unutrašnje kontrole, u 21 slučaju je utvrđeno postojanje osnovane sumnje u propuste, nezakonitosti ili nepravilnosti u radu policijskih službenika. Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije je u ovim slučajevima podnijelo predloge za pokretanje disciplinskog postupka protiv ukupno 16 policijskih službenika, zbog osnovane sumnje da su počinili teže povrede službene dužnosti utvrđene Zakonom o unutrašnjim poslovima i Zakonom o državnim službenicima i namještenicima”, ističe Adžić.

Tužilaštvima dostavljeno 11 predmeta

Osim navedenog, načelnik Unutrašnje kontrole navodi da je u 11 slučajeva, izvještaji o izvršenoj kontroli sa spisima sačinjenim u postupcima unutrašnje kontrole, dostavljeni su nadležnim državnim tužilaštvima na dalji postupak i ocjenu i odlučivanje da li u radnjama i postupanju policijskih službenika postoje elementi krivičnih djela za koja se goni po službenoj dužnosti.

“U pogledu utvrđivanja krivične odgovornosti, od 11 slučajeva u kojima su izvještaji unutrašnje kontrole dostavljeni su nadležnim državnim tužilaštvima na dalji postupak, prema dostavljenim podacima od državnih tužilaštava, u jednom slučaju je podnijet optužni predlog protiv dva policijska službenika, zbog osnovane sumnje da su počinili krivično djelo zlo stavljanje u sticaju sa krivičnim djelom laka tjelesna povreda, dok su u devet slučajeva u toku izviđaji kod nadležnih državnih tužilaštava. U jednom slučaju nadležno državno tužilaštvo je, nakon razmatranja dostavljanog izvještaja unutrašnje kontrole i preduzimanja radnji iz nadležnosti, ocijenilo da u radnjama i postupanju policijskih službenika nema elemenata krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti”, pojasnio je Adžić.

On navodi da je od ukupno 16 službenika protiv kojih su podnijeti predlozi za pokretanje disciplinskog postupka tokom 2017. godine, nakon sprovedenih postupaka pred Disciplinskom komisijom, trojici policijskih službenika su izrečene disciplinske mjere u vidu novčane kazne, dok je jedan policijski službenik oslobođen disciplinske odgovornosti. Disciplinski postupci protiv ostalih 12 policijskih službenika su još u toku.

Građani se žalili 30 puta

Analiza pritužbi po kojima je postupalo Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije ukazuje da je u toku 2017. godine, od ukupnog broja pritužbi (30), bilo naj više pritužbi koje su se odnosile na postupanje i ponašanje policijskih službenika policije opšte nadležnosti i to 25 pritužbi. Preostale pritužbe su se odnosile na postupanje i ponašanje službenika granične policij e i to četiri slučaja, dok se jedna pritužba odnosila na službenike kriminalističke policije.

“Od 26 slučajeva pritužbi u kojima su građani izrazili primjedbe i prigovore na postupanje policijskih službenika u vršenju policijskih poslova i primjeni policijskih ovlašćenja, u 13 slučajeva se radilo o prigovorima na postupanje policijskih službenika u vršenju poslova kontrole i regulisanja saobraćaja, u devet slučajeva na postupanje policijskih službenika u izvršavanju poslova održavanja javnog reda i mira, u dva slučaja na postupanje policijskih službenika u vršenju poslova kontrole kretanja i boravka stranaca i kontrole na graničnom prelazu, u jednom slučaju na postupanje službenika dežurne službe i u jednom slučaju na postupanje službenika kriminalističke policije”, navodi Adžić.

Dvije od ovih pritužbi su sadržavale navode o nezakonitoj upotrebi sile od policijskih službenika, dok je jedna pritužba sadržavala navode o koruptivnom postupanju policijskog službenika. Nakon sprovedenog postupka unutrašnje kontrole, Izvještaji o izvršenim provjerama su dostavlj eni nadležnim državnim tužilaštvima na dalji postupak.

Šest pritužbi osnovano

Nakon sprovedenih postupaka provjera od službenika tog odjeljenja, ocijenjeno je da je šest pritužbi osnovano, dok je za 24 pritužbe ocijenjeno da su neosnovane, odnosno da u postupku izvršenih provjera nijesu utvrđene činjenice i dokazi koji bi ukazivali na postojanje disciplinske ili druge odgovornosti policijskih službenika.

“U jednom slučaju izvještaj sa spisima predmeta je dostavljen nadležnom državnom tužilaštvu u cilju utvrđivanja postojanja elemenata krivične odgovornosti u radnjama i postupanju policijskih službenika, dok su u pet slučajeva podnijeti predlozi za pokretanje disciplinskog postupka protiv sedam policijskih službenika, zbog osnovane sumnje da su počinili teže povrede službene dužnosti.U preostalih 20 slučajeva nije utvrđena osnovanost pritužbi jer u sprovedenim postupcima provjera nijesu utvrđene činjenice i dokazi koji bi ukazivali na postojanje disciplinske ili druge odgovornosti policijskih službenika”, navodi prvi čovjek Unutrašnmje kontorole.

Međutim, i pored toga, u tri slučaja u kojima su pritužbe ocijenjene neosnovanim, izvještaji o izvršenim provjerama, sa spisima sačinjenim u postupku unutrašnje kontrole, dostavljeni su nadležnim državnim tužilaštvima na konačnu odluku i odlučivanje o eventualnom postojanju elemenata krivičnog djela u radnjama i postupanju policijskih službenika.

Ove pritužbe su ocijenjene kao neosnovane iz razloga što u postupku izvršenih provjera nijesu utvrđene činjenice i dokazi koji bi nesporno ukazivali na postojanje elemenata disciplinske odgovornosti službenika policije. Međutim, obzirom na činjenicu da su se ove pritužbe po sadržini mogle tretirati kao krivične prijave (navodi o zlostavljanju i nezakonitom lišenju slobode), spisi sačinjeni u postupku kontrole dostavljeni su nadležnim državnim tužilaštvima na konačnu odluku.

Na provjeru slučajevi saradnje između policajaca i pripadnika kriminalnih grupa

Službenici unutrašnje kontrole policije posebnu pažnju posvećuju provjeri informacija o mogućim kontaktima ili saradnji policijskih službenika sa bezbjednosno interesantnim licima i sumnjama o saradnji sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa.

“Ovakvi slučajevi su izuzetno štetni i opasni po funkcionisanje policijske službe u cjelini, urušavaju kredibilitet policijske službe u društvu i njenu uspješnost u izvršavanju zakonom utvrđenih policijskih poslova, zbog čega zahtijevaju bezrezervno angažovanje svih ključnih bezbjednosnih struktura u cilju suzbijanja, otkrivanja i sankcionisanja takvih postupanja. Unutrašnja kontrola policije, u okviru zakonom utvrđene nadležnosti, preduzima operativne aktivnosti u nekoliko slučajeva koji se odnose na provjeru navoda i sumnji u takve oblike aktivnosti policijskih službenika ali bi, u ovom trenutku, otkrivanje bilo koje vrste podataka o tim slučajevima imalo isključivo štetne posljedice po uspješnost obezbjeđivanja dokaza” kazao je Adžić.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
sasha
Gost
sasha

sto je, nije radio tel ove godine 🙂

Send this to a friend