Hronika

Nuhodžić: Država je odlučna da stane na put nasilju nad ženama i da zaštiti žrtve

Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije će uvijek biti čvrst oslonac svim žrtvama nasilja i svim štićenicama Sigurne ženske kuće. Učinićemo sve da ih zaštitimo, da se osjećaju sigurno, a da nasilnike privedemo pravdi. Žrtve moraju da znaju da nasilje nije njihov lični ili porodični problem, već problem društva u cjelini. Država je odlučna da stane na put nasilju nad ženama i da zaštiti žrtve, poručio je ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić govoreći na panelu Državna politika i skloništa za žene sa iskustvom nasilja, u okviru konferencije kojom se obilježava jubilej povodom 20 godina postojanja Sigurne ženske kuće.

U ovoj godini, Policija je predložila 171 zaštitnu mjeru, od čega: 29 udaljenje iz stana, 54 zabrana približavanja, 63 zabrana uznemiravanja i uhođenja, 18 obavezni psihosocijalni tretman i sedam obavezno liječenje od zavisnosti. Po rješenjima sudova za prekršaje, Policija je pratila izvršenje ukupno 217 zaštitnih mjera.

Za jedanaest mjeseci ove godine, izvršiocima prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, izrečeno je 48 naredbi o udaljenju ili zabrani vraćanja u stan ili drugi prostor za stanovanje.

“Svako mora da bude bezbjedan u svojoj porodici. Stavili smo do znanja da svaka kuća u kojoj žena živi, mora da bude njen siguran dom, a da je nasilnik taj koji mora da ode“, naglasio je Nuhodžić.

Ministar je konstatovao da Policija u značajno većem broju koristi mjere zaštite, ističući da ti predmeti i te mjere moraju da dobiju podršku od pravosuđa, kako od tužilaca kada je riječ o kvalifikaciji tako i na sudu kroz sankcije.

“Dakle, jasan je trend intenzivnije primjene svih mjera iz nadležnosti Policije, no svrsishodnost istih, a to je smanjenje nasilja i nulta tolerncija na nasilje, može se postići samo ako sve institucije sinhronizovano djeluju“, kazao je Nuhodžić.

Podsjetio je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova formiralo Operativni tim za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, sa namjerom da se o ovom negativnom fenomenu i društvenom problemu, kroz rad Tima, progovori na jedan otvoreniji i jasniji način koji će mobilisati sve subjekte društva.

U tom kontekstu, ministar je naveo da je do sada razmatrano oko 40 kompleksnih slučajeva, a postupanje u konkretnim predmetima se odnosilo na predlaganje mjera, upućivanje na odgovarajuće modele reagovanja i komunikaciju sa žrtvama.

Govoreći o konkretnim aktivnostima na planu unapređenja podrške i zaštite žrtvama nasilja u porodici, Nuhodžić je kazao da bez obzira na činjenicu da je u prethodnim godinama dosta učinjeno u borbi protiv nasilja, i dalje, svi zajedno, Policija, Tužilaštvo, Sud, vaspitno-obrazovne, socijalne i zdravstvene ustanove, civilni sektor i mediji, moraju uložiti dodatne napore u pravcu prevencije i jačanja edukacije.

Dodao je da će Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije intenzivirati obuke policijskih službenika, od rukovodnog do izvršnog kadra, kako bi se osigurao adekvatan pristup i pružila veća podrška žrtvama nasilja.

Sistemski značajni pomaci su načinjeni kroz izradu Baze koja osigurava prenos podataka za sve prijave nasilja od Policije ka centrima za socijalni rad, a kao nastavak rada, planira se i automatska razmjena podataka sa Ministarstvom prosvjete, Tužilaštvom i Sudom.

“Jedino kroz zajednički rad, afirmaciju tolerancije i kulture nenasilja stvaramo bolje društvo u kom će buduće generacije odrastati. Ministarstvo unutrašnjih poslova će nastaviti sa podrškom ženskim nevladinim organizacijama koje pružaju usluge žrtvama nasilja, s obzirom da je civilni sektor važna karika za suzbijanje nasilja nad ženama. Takođe, lično ću se snažno zalagati za pooštravanje kazni za sva krivična djela sa elementima nasilja. Jer samo oštrijim kaznama možemo pobijediti ovu pošast“, zaključio je u obraćanju na konferenciji povodom 20 godina postojanja Sigurne ženske kuće ministar.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
REALNO
Gost
REALNO

nikakav vid nasilja ne odobravam bilo sa cije strane da olazi ali sam nažalost izložen tom problemu kroz posao koji radim u 90 % slučajeva osustaje se od procesa a familijarnih problema je mnogo a razumjevanja vrlo malo MALO VIŠE TOLERANCIJE PA ĆE SVIMA BITI BOLJE, ako vam ministar policija ili bilo ko drugu treba da rješava probleme bolje se… Više »

Nikolina
Gost
Nikolina

Ubijeđena sam da će ministar nasilnicima stati na kraj jer broj nasilnika se prepolovio poslije svake prijave dobili su zabranu prilaska zrtvama i da im više ne padne napamet da bilo koga zlostavljaju.

Danica
Gost
Danica

Same su zrtve krive niko im drugi nije kriv trebaju da prevazidju ono da moraju da trpe zbog djece i porodice, ne morate da trpite i vjerujte mi da ima ko da vas zastiti i da vam pruzi podrsku ne trebate nasilnike da prikivate

Stefke
Gost
Stefke

To nije policija nikako kriva bio sam prisutan u vise navrata policija hapsi nasilnike nego tuzilastvo treba pod hitno da prekine praksu o priznanju krivice i da vodi borbu do kraja protiv nasilnika i da iste zadrzi iza resetaka.

VOJO
Gost
VOJO

ZAŠTITE VI ŽENE OD VAS… NIKO NIJE VIŠE UPROPASTIO BRAKOVE NEGO VI vačim činjenjem i nečinjenjem… Zatvorili ste fabrike , uništili sva preduzeća, ostavili radnike bez posla…. i kada je kriza ona pogađa samo radnički sloj a VI STE POKRALI I OPUSTOŠILI ONO ŠTO JE OSTALO OD FABRIKA… TU JE PROBLEM !!!???

Mrvica
Gost
Mrvica

Tako je prijatelju.

Leo
Gost
Leo

Vojo, to su dvije potpuno različite teme.

Nikola
Gost
Nikola

Koja preduzeca moj dobri Vojo? Ne mozes za svoj neuspjeh da krivis nikoga apsolutno, te fabrike nijesu oni zatvorili nego se trziste privatizovalo. A malo si skrenuo s teme nemaju fabrike veze s vezom odje je kljucni mentalitet kod naseg naroda.

Send this to a friend