Hronika

Odgovarajuća reakcija države na napade na Tomkića

Država Crna Gora odgovarajuće je reagovala na fizički napada na Igora Tomkića i paljenje njegove prodavnice, jednoglasno je zaključeno na današnjoj sjednici Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

<<<Tomkić prodaje kuću: Nema nade za bolje sjutra, ne želim takav život<<<

Kako je saopšteno iz Savjeta, Aleksandar Saša Zeković, Dražen Cerović, Branislav Radulović, Vladimir DobričaninZoran Čelebić razmotrili su, po sopstvenoj inicijativi, postupanje policije u odnosu na zaštitu bezbjednosti i integriteta Tomkića i njegove porodice.

“Pružen je sveobuhvatan institucionalni odgovor što, osim snažne osude nasilja, uključuje osiguranje bezbjednosti ove porodice, zaokružen krivičnopravni progon odgovornih lica za ugrožavanje njihove bezbjednosti i uništavanje imovine uz odgovarajuću egzistencijalnu podršku i pomoć”, naveli su u Savjetu.

Ocjenjuju da je policija reagovala efikasno i da su protiv odgovornih osoba podnijete krivične prijave zbog nanošenja teške tjelesne povrede i nasilničkog ponašanja, a efikasno je i u najkraćem roku rasvijetljeno i paljenje prodavnice.

“Savjet je konstatovao profesionalni propust u radu policijskih službenika u odnosu na događaj od 28. marta 2019. godine kada je zapaljen trgovinski objekat. Stalni obilazak naselja i pokrivanje stambenog i poslovnog objekta porodice T. morali su biti obavljeni sa pojačanom pažnjom i bez napuštanja mjesta opservacije. Taj propust ne samo da je iskorišten od strane izvršioca krivičnog djela već je i kod porodice T. produbio osjećaj straha i ugrožene bezbjednosti, a šteta je nanijeta i ukupnim profesionalnim naporima Uprave policije i načelnika CB Berane”, smatraju u Savjetu.

No, kako dodaju, i pored činjenice što je pažnja građanske kontrole policije i crnogorske javnosti u cjelini bila usmjerena na izvještavanje Centra bezbjednosti Berane o svim aktivnostima policije po prijavama Tomkića, Savjet je konstatovao propust službenika koi su radili na pripremi tog dokumenta.

“Prvobitni izvještaj, dostavljen Savjetu, nije sadržao podatke o svim incidentima na što je argumentovano pred Savjetom ukazao građanin I.T. Nakon toga iz CB Berane je dostavljen dopunjeni izvještaj (pogledati tačke 21-24 Zaključka)”, naglašavaju u Savjetu.

Istakli su da rijetko komentarišu aktivnosti i pojave izvan policijske organizacije, ali su, uočili potrebu proaktivnijeg i samoinicijativnog djelovanja državnih tužilaca, uz veće izlaženje na mjesto izviđaja.

“Proaktivni pristup podrazumijeva i veće interesovanje za ukupne okolnosti i pozadinu učestalosti u konkretnom slučaju imovinskih delikata na štetu jednog te istog građanina. Savjet ocjenjuje da bi takav pristup dodatno unaprijedio postupanje policije i njene rezultate. U vezi sa istim, Savjet je preporučio Upravi policije da kod osjetljivih predmeta, kod kojih se registruje ponavljanje različitih nasilnih djela prema istom licu, na osnovu sopstvene procjene i bez konsultovanja podnesu nadležnm državnom tužiocu odgovarajuću krivičnu prijavu”, navode u Savjetu.

Sa zadovoljstvom su, kažu, uočili da je problem Tomkića pridobio nepodijeljenju pažnju javnosti, svih lokalnih i državnih autoriteta, društvenih i političkih struktura i da nije politizovan.

“Savjet je pozdravio odlučnu reakciju predsjednika opštine Berane i Skupštine opštine Berane, predsjednika Skupštine Crne Gore, predsjednika Vlade, ministra unutrašnjih poslova, direktora Uprave policije i Vlade Crne Gore u cjelini”, zaključujući u Savjetu, ocjenjujući da su te aktivnosti usmjerene na razvoj društvenog i institucionalnog okruženja u kojem se ne toleriše nasilje.

Send this to a friend