Hronika

Odgovornost u pravosuđu ključna za očuvanje nezavisnosti i povjerenja

Pravni i institucionalni okvir, koji garantuju nezavisnost pravosudne grane vlasti, podrazumijeva visok stepen odgovornosti svakog nosioca pravosudne funkcije pojedinačno. Opravdano je očekivanje građana da tužioci i sudije treba beskompromisno da štite pravni poredak Crne Gore i to je jedini put ka izgradnji povjerenja u sudsku i tužilačku organizaciju, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar pravde Zoran Pažin.

Kako je saopšteno iz Pažinovog kabineta, on je, na konferenciji ministara pravde Zapadnog Balkana danas u Tirani, naglasio da će, ukoliko odgovornost pravosuđa ne bude značajno osnažena, zabrinutost građana za ukupan uspjeh reformi opravdano rasti.

“Stoga, pravosuđe je dužno da blagovremeno i efikasno pruži odgovore na takve izazove”, saopštio je potpredsjednik Vlade.

Tokom konferencije, koju su organizovali Ministarstvo pravde Albanije i Savjet za regionalnu saradnju, ministri pravde, visoki zvaničnici i eksperti iz oblasti vladavine prava iz zemalja Zapadnog Balkana razgovarali su o ključnim izazovima u ispunjavanju evropskih standarda, unaprjeđenju vladavine prava i jačanju regionalne pravosudne saradnje.

Pažin je naglasio da visok stepen nezavisnosti, koju u sistemu vlasti u Crnoj Gori uživa pravosuđe, sa sobom nosi i posebnu vrstu odgovornosti za nepristrasno i nezavisno djelovanje svakog tužioca i sudije pojedinačno.

“Samo na taj način može se graditi povjerenje u pravosudni sistem”, ocijenio je ministar.

Podsjetio je da je realizacijom prethodne strategije reforme pravosuđa, kroz usvajanje amandmana na Ustav i unapređenje zakonodavstva, značajno ojačana nezavisnost crnogorskog pravosuđa i apostrofirao je da nastavak reforme pravosuđa ostaje prioritet Crne Gore u procesu evropskih integracija, što je Vlada potvrdila i usvajanjem Strategije za naredni trogodišnji period.

“Veći nivo efikasnosti pravosudnog sistema unaprijediće kvalitet poštovanja ljudskih prava i vladavine prava, dok jačanje dostupnosti i transparentnosti pravosudnih institucija u narednom periodu treba da rezultira adekvatnim stepenom povjerenja građana u pravosuđe”, naveo je Pažin.

Na drugom, ekspertskom panelu, posvećenom dizajniranju, sprovođenju i praćenju pravosudne reforme u regionu govorio je Nikola B. Šaranović, generalni direktor Direktorata za međunarodnu saradnju u Ministarstvu pravde.

On je podsjetio da je Savjet EU u zaključcima o proširenju i stabilizaciji i asocijaciji konstatovao da je u Crnoj Gori institucionalni okvir potpun i da je pravni okvir dobrim dijelom uspostavljen, a da je od ključnog značaja da čitav sistem vladavine prava donese opipljive i održive rezultate.

Šaranović je posebno predstavio saradnju na evropskim projektima u procesu ispunjavanja privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, pravosudnu saradnju sa državama regiona, kao i učešće crnogorskih institucija u radu evropskih pravosudnih mreža.

Podsjetio je i da je Crna Gora prva zemlja kandidat na koju je primijenjen novi pristup u pregovorima, kao i da je naša država spremna da iskustvo iz prve ruke prenese na druge države kandidate sa Zapadnog Balkana.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Bole
Gost
Bole

Je li moguce ovo da se kao prica, a znamo da je jedini nacin da dobijemo normalan pravosudni sistem da komplet svi daju ostavke? Sram ih bilo, a bogomi i nas.

Banja CT
Gost
Banja CT

Ministre podjite do osnovnog suda u Podgorici pa Ce te vidjet da pojedine sutkinje drze predmete i po 4 godine bez prvostepene presude,i niko ništa ne preduzima,nego su zasticeni ko bijeli mejedi

veki
Gost
veki

,,diplomirani lažovi,,koliko koji sudija košta nećete da kažete a znate

Send this to a friend