Hronika JU POLICIJSKA AKADEMIJA DANILOVGRAD

Pogled u bezbjednost

Obuka motociklista još jedan značajan programski segment Policijske akademije. Veliki porast stradalih i povrijeđenih u vožnji motociklom jedan od bitnih razloga za organizovanje obuke. Saradnja ove visokoškolske ustanove i Moto kluba Bezbjednost iz Herceg Novog, već u startu daje veoma dobre rezultate.

Osim osnovne djelatnosti za zanimanje policajac i zatvorski policajac, Akademija licencira i nudi tržištu veliki broj obrazovnih programa, specijalističkih obuka i treninga u oblasti bezbjednosti i zaštite, prvenstveno za pripadnike organa za sprovođenje zakona. Nedavno je ova visokoškolska ustanova organizovala obuku vozača motocikla. Na programu je bila teorijska obuka o elementima bezbjedne vožnje, treningu bezbjedne vožnje gdje je posebna pažnja posvećena izbjegavanju prepreka i kočenju, pravilnim procjenama bezbjedne distance.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, mopedisti i motociklisti su proglašeni ranjivim kategorijama učesnika u saobraćaju. To znači da je, prilikom učešća u saobraćajnoj nezgodi, velika vjerovatnoća da će oni biti povrijeđeni, u odnosu na vjerovatnoću da oni povrede drugog učesnika u saobraćaju.

Veća ugroženost motociklista u sobraćaju postoji iz više razloga. Veličina motocikla je 1/6 prosječne veličine putničkog vozila te zbog nedovoljno uložene ili usmjerene pažnje vozača drugih vrsta vozila dolazi do nezgoda. Motocikl ima jedno prednje i jedno zadnje svijetlo, te kod ostalih vozača dolazi do previda ili do pogrešne interpretacije izvora takve svjetlosti.

Razlozi su i nepropisno bočno preticanje, odnosno nedovoljno držanje rastojanja, pogrešna procjena brzine motocikliste, pogotovo prilikom procjene udaljenosti prilikom uključivanja u saobraćaj ili puta sa prvenstvom prolaza. Sve veći je broj poginulih i povrijeđenih tokom vožnje motorcikla. Trend porasta broja poginulih i povrijeđenih u saobraćaju može se promijeniti dobro organizovanim radom i sprovođenjem dobro osmišljenih i koordiniranih mjera.

“Policijska akademija je jedina obrazovna bezbjednosna ustanova u Crnoj Gori i ona se prevashodno bavi obrazovanjem, obukama i treningom službenika bezbjednosnih službi države. Pažnja se posvećuje i građanima. Stoga smo ove godine organizovali trening bezbjedne vožnje za vozače motociklista, kaže Boban Šaranović, direktor ove visokoškolske ustanove, dodajući da je to pitanje sa aspekta Policijske akademije važno zbog podizanja bezbjednosti saobraćaja, zbog sve većeg broja registrovanih motociklista i niske kulture u saobraćaju zbog čega imamo alarmantan broj nastradalih i povrijeđenih.

Prema zvaničnim podacima Uprave policije u prvih osam mjeseci tekuće godine, stradalo je pet, teže povrijeđeno četrdeset šest, lakše sedamdeset sedam motociklista. Prošle godine u istom periodu stradao je samo jedan motociklista, objašnjava Šaranović.

“Imajući u vidu prevashodno ove podatke Policijska akademija je organizovala prvu obuku ove vrste. Obuku ćemo nastaviti iduće godine u aprilu kada počinje moto-sezona. Akademija će, pored obuke za građane, organizovati i obuku za policijske službenike”, kaže Šaranović.

Policijska akademija je potpisala sporazum sa Moto-klubom Bezbjednost iz Herceg Novog radi zajedničkog organizovanja obuke. Policijska akademija je obezbijedila zajedničku prostoriju i finansijska sredstva za obuku, a Moto-klub Bezbjednost preko svog sajta prima prijave.

Instruktor bezbjednosne vožnje je Vitomir Golušin jedan od osnivača svih bezbjednosnih klubova moto vožnje u bivšoj Jugoslaviji.

“Naš klub Bezbjednost iz Herceg Novog bavi se bezbjednošću u saobraćaju, brigom o mladim vozačima, treningom bezbjedne vožnje za građanstvo. Zahvaljujemo se Policijskoj akademiji, jer je prepoznala značaj treninga bezbjedne vožnje kao nečega što suzbija nesreće na putevima, kaže Golušin, dodajući da je trening bezbjedne vožnje namijenjen za sve motocikliste i za one koji voze od ranije, i za one koji sada počinju i za one koji nijesu nikada vozili. Oni koji voze godinama u prilici su da isprave greške koje eventualno prave. Trening bezbjedne vožnje”, obašnjava on, programiran je kao edukacija od dva dana.

Prvi dan teoretski dio, drugi praktične vježbe na poligonu: način sjedenja na motoru, pravilnost pogleda, manipulacija motorom, položaj tijela, kao i veoma zahtjevne radnje, izbjegavanje prepreka i kočenje u paničnim uslovima. Instruktor Golušin upozorava na činjenicu da alkohol koji danas često koriste mladi i motor ne idu zajedno, apelujući da bi mladi obavezno trebalo da dođu na trening bezbjedne vožnje, jer imaju simulaciju “pijanih naočara” na alkohol, na droge, na ljekove i na osnovu toga mogu da procijene svoje mogućnosti.

“Vozim motor više godina kao aktivni učesnik u saobraćaju. Program za kurseve radio sam u zapadnim zemljama”, kaže Lazar Antović.

Došao sam ovdje da još naučim. Ovaj kurs je jako dobar za nas motocikliste i mišljenja sam da treba se primijeni i na vozače automobila, kaže on.

“Odlučio sam da vozim motor prije mjesec dana po preporuci prijatelja iz Moto kluba Familija”, kaže Veljko Ivanović, dodajući da je ovaj kurs veliko iskustvo i na planu teorije, jer motor nije da samo sjednem na njega. Svakom motociklisti preporučujem da upiše ovaj kurs.

Send this to a friend