Hronika

Prošle godine bilo 6.052 udesa, blage kazne za prekršaje u saobraćaju

Foto: Arhiva CdM

Tokom prošle godine na crnogorskim drumovima život je izgubilo 77 osoba, što je „crni rekord“, podaci su NVO „Alfa Centar“. Uzroke, prije svega, treba tražiti u ljudskom faktoru, propisima, mišljenja je saobraćajni vještak Goran Čarapić. Navodi da kazne nijesu dovoljno velike. Upozorava i da se ne zna čemu služe kamere, postavljene na većini raskrsnica u Podgorici.

Gotovo da nema dana da ne svjedočimo saobraćajnim nesrećama u zemlji. Za 11 mjeseci prošle godine, u 6052 udesa, poginulo je 77 osoba, a teže povrijeđene 574, kazu iz NVO Alfa Centar za Gradsku RTV.

“Osim apela na vozače, neophodno je da se upoznaju sa „crnim tačkama“ crnogorskih puteva – CT/BD, Lapčići/Stanišići, Ribarevina/BP, PG/Bioče, PG/CT, Jasenovo Polje/Vir, SUT/BR/UL”, navodi Vladana Mitrović iz Alfa Centra Nikšić.

Za ovako veliki broj saobraćajnih nesreća mnogo je razloga: neprilagođena brzina uslovima na putu, preticanje na mjestima gdje nema uslova za tu radnju, upotreba mobilnih telefona, vožnja pod dejstvom alkohola, ali i pješaci koji ne poštuju propise, objašnjava saobraćajni vještak Goran Čarapić.

U sistemu poboljšanja bezbjednosti saobraćaja potrebne su promjene, saglasni su sagovornici Gradske. Neophodno je, dodaju, pooštriti kaznenu politiku.

„Da bi to uradili moramo imati stacione radare, kada vozači nisu upućeni da li se tu radar nalazi i kada bi se ti vozači sankcionisali zbog prekoračenja. Kada se radi o samim raskrsnicama u Podgorici trebalo bi postaviti kamere, one postoje, ali kamere koje bi direktno pratile prolaz vozila kroz raskrsnicu i sankcionisali se svi oni učesnici koji ulaze u raskrsnicu kada je za njihov smjer crveni signal. Iskustvo je pokazalo da se mentalitet u saobraćaju mijenja kada se uvedu oštrije kazne za prekršaje, poput prekoračenja brzine, vožnje u alkoholisanom stanju ili zbog upotrebe mobilnih telefona. Možemo reći da, osim kazni, neophodno je raditi i na edukaciji vozača, kako bi svi zajedno oblast bezbjednosti saobraćaja pozicionirali visoko na ljestvici prioriteta“, objašnjava Čarapić.

Vozači svjesno krše zakon kada znaju da neće biti sankionisani, kaže Čarapić i poručuje da je potrebno napraviti sistem koji će stvoriti utisak kod svakog učesnika koji počini saobraćajni prekršaj da će biti kažnjen.

Tags

10

avatar
1000
8
2
0
 
10
radosradosradosPrešoZabrinut
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
rados
Gost
rados

zato vozacke daju kao vizit karte..

Prešo
Gost
Prešo

U Herceg Novom jedni te isti godinama voze motocik bez kacige .Promjenio se komandir policije a oni isti bez kacige i setalistem.

Zabrinut
Gost
Zabrinut

Pjesaci u NK uopste ne postuju nikakva saobracajna pravila. Ocekuju da vozaci treba u svakoj situaciji da ih primijete i propuste. A vozaci se zaustavljaju i polukruzno okrecu na bilo kom mjestu.

Primorac
Gost
Primorac

Kazne nisu blage vec je problem sto najcesci prekrsiovi saobracajnih propisa i divlhanja po nasim putevima sh zasticena vrsta ljudi

Realno
Gost
Realno

Ne vidim više ni potrebu da pišemo koliko saobraćajna policija ništa ne radi!!! Tu službu treba rastjerati kući, pa nek se lade pod drvetom u svom dvorištu!

Submarine
Gost
Submarine

Nisu blage kazne nego je nikakav % naplate, uklavirimo to jednom.

Podgorica
Gost
Podgorica

Za manje prekršaje ma je kazne, potpuno normalno

Suve brojke
Gost
Suve brojke

Svake godine u prosjeku pogine 70 mladih ljudi. Cijela četa, kao da je rat. Velika Britanija je smanjena za 3/4 broj smrtnih slučajeva i udesa postavljajući kamere svim mjestima i žestoko kažnjavajući prekršioce. Ako mi to uradimo, više od 50 mladića i djevojaka godišnje će ostati živo.

rados
Gost
rados

kakva sluzbe prica,nakamere stavljene nema kazni niti delikvenata….nikom nije dobro donjelo osim sto koriiste da spijaju i druge sprpostaju…..stop kamerama ocemo privatnost…strumfove po kucica i na vez kratki…

rados
Gost
rados

ovako po 70 direktno 40 slucajno i ratiste klanova i pracenje konkurenata natrziste droga….

Send this to a friend