Hronika

Savjet za kontrolu policije: Građani imaju pravo da snimaju policajce

Savjet za građansku kontrolu rada policije je, postupajući po pritužbama građana iz Bara i Podgorice, zaključio da građani imaju pravo da snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti.

Kako su kazali, Savjet je o ovom pitanju diskutovao sa Upravom policije i Agencijom za slobodan pristup informacijama i zaštitu podataka i ocijenio da je ovo jedno od pitanja koje je od interesa i značaja za dalju demokratizaciju crnogorske policije.

“Iz tog razloga treba izaći sa jasnim i za građane korisnim i razumljivim ocjenama i preporukama. Savjet smatra da građani imaju pravo da putem raspoloživog sredstva, slikom i zvukom, snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti. To može podrazumijevati različite situacije u svakodnevnom životu poput kontrole učesnika u saobraćaju, legitimisanje, hapšenje, postupanje na javnim okupljanjima, … Savjet cijeni da je to i u interesu policijskih službenika za koje bi moglo da se tvrdi da su navodno neprofesionalno postupali ili zlostavljali građane. Zabrana snimanja potkopava povjerenje javnosti u policijski servis”, navode iz Savjeta.

Građanin je, kako dalje ističu, dužan, pri tim aktivnostima, da postupi po naređenju policijskog službenika ukoliko je opomenut da ga svojim radnjama sprječava u redovnom i efikasnom obavljanju policijskog posla.

“U takvoj situaciji, ne prekidajući snimanje, građanin se, shodno izdatom upozorenju i naređenju, udaljava na pristojno i razumno rastojanje kako fizički ili glasom ne bi ometao policijskog službenika u njegovom redovnom poslu. Ukoliko građanin ne postupi na dati način, podrazumijeva se da će policijski službenik postupiti redovno i zakonito prema njemu”, kaže se u saopštenju Savjeta.

Nadalje ističu da policijski službenik ne može, bez odgovarajućeg naloga, oduzeti građaninu telefon ili drugo sredstvo kojim ga je prethodno snimao pri obavljanju policijskih poslova.

“Kako bi se izbjegla situacija da policijski službenik iz određenog ličnog razloga, na primjer prikrivanja sopstvenog ili neprofesionalnog postupanja svog kolege, želi da manipuliše sadržajem na telefonu, preporuka je građanima da taj sadržaj ili uređaj u cjelini drže zaključanim, što bi, bar na licu mjesta, usporilo i spriječilo nezakonito postupanje i uništavanje dokaza. Kako usljed insistiranja policijskog službenika da mu se preda telefon ne bi došlo da konflikta i situacije koja bi se mogla prerasti u ometanje ili omalovažavanje policijskog službenika, Savjet preporučuje da pri takvoj situaciji građanin preda telefon a zaštitu svojih prava i korekciju policijskog ponašanja zatraži pred nadzornim tijelima i sudom. Savjet vjeruje, imajući u vidu ukupan kredibilitet policije i ozbiljne rezultate postignute kod unaprjeđenja odgovornosti, da će takve situacije biti rijetke”, dodaju iz Savjeta.

Prema njihovim riječima, samo saznanje da mogu biti snimljeni tokom preduzimanja službenih radnji značajno utiče na ukupan pristup i ponašanje policijskih službenika prema građanima.

“Savjet ovdje ukazuje i na istorijski važnu ocjenu Agencije za slobodan pristup informacijama i zaštitu podata od ličnosti da se omogućavanjem snimanja afirmiše odgovornost a javni službenici podstiču da prilikom vršenja javnih ovlašćenja savjesno postupaju”, navode oni.

Takođe su pozvali građane da podrže i pomognu rad Policije i dostave joj snimke i druge zapise koji bi mogli biti korisni za rasvjetljavanje nekog krivičnog ili prekršajnog djela.

“Video i drugi zapisi koji dolaze iz tzv. građanskog novinarstva mogu biti višestruko korisni u naporima policije da sprovodi zakon i bori se protiv kriminala”, zaključuju u savjetu.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
XXL
Gost
XXL

Aktuelni odnosno vazeci Krivični zakonik Crne Gore kaze: Neovlašćeno fotografisanje Član 174 (1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osjetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne… Više »

Komsija
Gost
Komsija

Sve se to odnosi ako striktno zelis da naudis ili zloupotrijebis neciju sliku/snimak, iza toga mora da postoji umisljaj da se takvo djelo napravi, ako recimo ides ulicom i vidis nekoga ko se “smijesno” obukao i uslikas i posaljes drugovima “vidji sminku ovu” to nije prekrsaj jer nisi imao zelju da to uradis od starta nego su se okolnosti tako… Više »

Sihtifela Fajt
Gost
Sihtifela Fajt

Ovaj dio zakona navedenog u tekstu ipak ostavlja prostora da pajkan maltretira građane! “Kako usljed insistiranja policijskog službenika da mu se preda telefon ne bi došlo da konflikta i situacije koja bi se mogla prerasti u ometanje ili omalovažavanje policijskog službenika, Savjet preporučuje da pri takvoj situaciji građanin preda telefon” Tako da valja snimati sa više kamera i u kooperaciji… Više »

Komsija
Gost
Komsija

To se ne odnosi na svaki slucaj, to se odnosi na slucajeve dje si napravio neki prekrsaj pa jure za tobom ili ako jure za nekim pa pretresaju svakoga redom i da ne bi se oni cimali da li imas oruzje ti traze da ostavis sve, iako se pominje telefon iskljucivo, sad ovo je drastican primjer, a u klasicnom zaustavljanju… Više »

Pera Kojot
Gost
Pera Kojot

Posao ko posao ako zlostavlja nekog to jest prekoraci vidno ovlascenja treba ga gadjat telefonom, a ovako na raskrsnici itd radnik ko radnik, kao da snimate elektricara kad uzima stanje za struju ili postara kad urucuje postu.

SamoJA
Gost
SamoJA

Nemojte vi mene snimati pa eto vam tamo siroko polje

18 plus
Gost
18 plus

Nije tema, ali imaju li pravo da mene kao fizičko lice telefonima snimaju druga fizička lica?
Ova danas omladina uzima toliku slobodu da snimaju druge kada im je volja. Piješ kafu, džogiraš, oni pupte klince njihove da stanu blizu tebe, i po par minuta budeš u kadru. Razumijem sve, ali narušavaju privatnost moju i osoba sa kojima sam.

Anonimni
Gost
Anonimni

neka ti te price…snimaju te jer varas zenu

Komsija
Gost
Komsija

Snimati javnu povrsinu ma ko god se nalazio na toj povrsini je dozvoljeno, isto vazi i da sjedis u kaficu, izuzev ako stoji znak iskljucive zabrane snimanja. Ono dje imas pravo da se zalis i tuzis osobu koja te snima jeste ako je ta osoba iskljucivo jurila da snimi tebe, tu imas pravo da zatrazis da se takav snimak ne… Više »

18 plus
Gost
18 plus

Za mene je to toliko nekulturno da ti opisati ne mogu. Kao da sad uzmem pa se nacrtam na prozor od nečije kuće i buljim u stanare.

Komsija
Gost
Komsija

Ides iz krajnosti u krajnost…. biti na necijem prozoru privatnog stana ili kuce je povreda privatnosti sam termin ti kaze PRIVATNI posjed, ne svidja ti se sto postoji mogucnost da se recimo snima neka reportaza na javnom mjestu pa su te snimili kako prolazis pozadi…. onda nemoj izlaziti iz kuce ako patis od takvih stvari. Ako ne radis nesto sto… Više »

Send this to a friend