Hronika

Sud odbio predlog da se Đikanović zbog teške bolesti liječi kući

Foto: Onogost.me

Apelacioni sud potvrdio je odluku Višeg suda kojom je odbijen prijedlog odbrane pritvorenika Peka Đikanovića iz Nikšića, optuženog za ubistvo Dragoljuba Mijuškovića, da mu se zbog teške bolesti ukine pritvor i da se liječi kući.

Đikanoviću je krajem januara dijagnostifikovan maligni tumor – metastaze na jetri, zbog čega je tražio da ode na snimanje PET skenerom i liječi se kući, ali je sud odbio taj prijedlog.

Njegov branilac, advokat Obrad Delević, kazao je za Pobjedu da je njegovom klijentu „produžavanjem pritvora i liječenjem u neadekvatnim uslovima, onemogućeno da se bori za život“.

“Tretman koji je Đikanović imao od januara do danas predstavlja izgubljeno vrijeme koje je bilo presudno za njegovo liječenje. Đikanoviću je početkom aprila ustanovljeno proširenje tumora. Kako se navodi u najnovijem izvještaju bolnice Kodra, tumor je sada dodatno zahvatio i kosti, a konstatovan je i defekt u veni koji bi odgovarao trombu koji uz ovako katastrofalnu situaciju predstavlja dodatnu opasnost po njegov život”, navodi advokat Delević.

Kako je kazao Delević, Đikanoviću je 20. januara dijagnostifikovan tumor – metastaze na jetri bez mogućnosti lokaliteta primarnog tumora.

Nakon dodatne biopsije, ljekari su se izjasnili da se vjerovatno radi o kolorektalnom porijeklu tumora, ali su istakli da ipak nije moguće uspostaviti ciljanu terapiju upravo zbog nemogućnosti preciznog lokaliteta, što se i navodi u izvještaju konzilijuma u koji je Pobjeda imala uvid.

“Obzirom na prirodu bolesti, te da se radi o zloćudnom (malignom) tumoru koji se iz dana u dan širi, odbrana je tražila da mu se omogući dijagnostika PET skenerom koji je dostupan u zemljama iz okruženja. Međutim, Viši sud na čelu sa Borisom Savićem, odbio je prijedlog za ukidanje pritvora i zamjenu blažom procesnom mjerom, te mu onemogućio kućno liječenje i utvrđivanje primarnog tumora”, kaže advokat Delević.

U obrazloženju Apelacionog suda se navodi, da sama činjenica da mu je produžen pritvor ne znači da on ne može ostvariti pravo na zdravstvenu zaštitu u okviru UIKS-a, odnosno, u situaciji da se adekvatna zdravstvena zaštita ne može ostvariti u okviru UIKS-a, okrivljeni ima pravo na ostvarivanje iste u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama, po zakonom posebno propisanom postupku”.

Advokat Delević ističe da insistiranje Đikanovića i njegove porodice na PET skeneru nije rezultat proizvoljne laičke želje već pisana medicinska preporuka koju je porodica dobila od klinike Acibadem u Turskoj, nakon uvida u dokumentaciju.

“Odbrana ni u tom momentu nije tražila da sud tek tako prihvati ove navode ljekara, već je zatraženo dodatno vještačenje dokumentacije Đikanović od strane komisije vještaka koju bi upravo sud odredio. Ali, ni ovaj zahtjev odbrane nije prihvaćen”, navodi Delević.

On podsjeća da se Đikanović, kao pritvoreno lice, nalazi se u vrlo ranjivom položaju u vezi sa pristupom medicinskoj pomoći, te „vlasti“ imaju posebnu dužnost da mu obezbijede adekvatno i potrebno liječenje, posebno kada je utvrđeno da je liječenje hitno, bez obzira na okolnosti.

Odbrana Đikanovića se obraćala i Ombudsmanu i Zaštitniku prava pacijenata i v. d. predsjednika Vrhovnog suda, dok odgovor od Ustavnog suda na žalbu nije ni dobila, jer je sami rok za donošenje odluke po ustavnoj žalbi – ukinut.

Zdravstveno stanje Đikanovića je svakim danom sve gore a nedavno je, kako navodi advokat Delević, usljed pogoršanog stanja, sproveden u Urgentni centar.

Delević podsjeća da Evropski sud za ljudska prava ukazuje na to da je ovo test dužne pažnje, jer obaveza države da izliječi ozbiljno bolesnog pritvorenika ili zatvorenika predstavlja test upotrijebljenog sredstva, a ne test rezultata.

“Činjenica da je došlo do dodatnog pogoršanja zdravstvenog stanja Đikanović, jeste razlog za zaključak o povredi pozitivne obaveze države u skladu sa članom 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama. Vrlo lako se može utvrditi da relevantne domaće „vlasti“ nijesu preduzele sve razumno moguće medicinske mjere u svjesnom nastojanju da onemoguće napredak date bolesti, iako im je ukazano na vrijeme”, zaključuje advokat Delević.

Đikanović se pet godina nalazi u pritvoru, a protiv njega se vodi sudski postupak zbog optužbi da je zajedno sa Draganom Kontićem 2016. godine u centru Nikšića ubio Dragoljuba Mijuškovića.

Send this to a friend