Hronika

Sudija Apelacionog suda SAD-a: Svjedok sam promjena u vašem pravosuđu i srećan sam zbog toga

Sa konferencije u Crnoj Gori

Pravosuđe je specifično, i nije podložno brzim promjenama, ali se promjene moraju dešavati. Koje je to vrijeme u kojem se mogu dešavati, zavisi od zemlje do zemlje, od uslova, specifičnosti, objektivnog sagledavanja problema. Što se Crne Gore tiče, desio se ogorman napredak u periodu od mog prvog dolaska u vašu zemlju do danas, pogotovu kada se radi o Vrhovnom sudu. Sada treba ići dalje, uvijek imajući u vidu prioritete. Neke stvari su danas potrebnije od drugih, sa nekima moramo sačekati da se stvore uslovi, kaže u razgovoru za Vikend novine Kliford Valas (Clifford Wallace) dugogodišnji sudija SAD-a, sudija i predsjednik Apelacionog suda 9. okruga, konsultant čije mišljenje se traži i uvažava na svim krajevima planete.

Sudija Valas ističe da kvalitet pravosuđa donosi sigurnost građanima, investitorima, donosi siguran poslovni ambijent, što privlači strani kapital, a sve to zajedno donosi nova radna mjesta, viši BDP, samim tim bolji kvalitet života.

Valas je bio jedan od učesnika konferencije predsjednika vrhovnih sudova i generalnih tužilaca posvećene međunarodnom terorizmu i migracijama, za koju kaže da je bila izuzetno korisna i da je Crna Gora pokazala da je otvorena zemlja, što može samo da joj donese benefite.

VN: Ponovo ste u Crnoj Gori…

VALAS: Da, ovo je treći put da sam u Crnoj Gori. Prvi put sam bio prije nekoliko godina, a povod je bilo predavanje o jednoj knjizi. U to vrijeme u Crnoj Gori je bio i američki vrhovni državni tužilac. Tada sam upoznao gospođu Vesnu Medenicu, koja je u to vrijeme bila državni tužilac, i od tada traje naša saradnja i prijateljstvo.

VN: Vaše iskustvo je ogromno. Pratite rad pravosudnih sistema u mnogim državama svijeta.

VALAS: Jako puno proučavam i pratim pravosudne sisteme širom svijeta. To mi je posao. Trenutno radim sa oko 90 pravosudnih sistema u svijetu. Jesam sudija, ali sam uvijek bio posebno zainteresovan da vidim kako funkcionišu pravosudni sistemi, šta je dobro, a šta nije i kako to šta nije dobro može da se mijenja. Pravosuđe je jedna ogromna mašinerija koja nije podložna brzim promjenama.

VN: Kako ocjenjujete dosadašnje efekte reforme pravosuđa kod nas? Kakva je danas situacija u Crnoj Gori?

VALAS: Prvo da kažem da su moja saznanja, što je i razumljivo, dosta ograničena, ali na osnovu mojih zapažanja, kada uporedim ovo danas i vrijeme kada sam prvi put došao u Crnu Goru, dakle prije nekoliko godina, razlika j e ogromna. Vrhovni sud u periodu moje prve posjete vašoj državi, nije funkcionisao kako bi trebalo. Da budem precizan, nijesu na najbolji način koristili mehanizme koje su mogli da koriste da bi postigli rezultat kakav su željeli.

Dakle, imali su prilično problema. Razgovarao sam sa sudijama, čuo njihova zapažanja, problem, i pomislio sam: Ovom sistemu pravosuđa je potrebna modifikacija. Onda kada sam drugi put došao, vidio sam da su se desile značajne promjene. Tada sam na čelu Vrhovnog suda zatekao gospođu Vesnu Medenicu, koju sam ranije upoznao kao državnu tužiteljku.

VN: Imate li preporuke za naše sudije i čelne ljude u našem sudstvu?

VALAS: Da se razumijemo, ne dajem preporuke. Zapravo, prenosim iskustva raznih drugih pravosudnih sistema, pričam o stvarima koje sam vidio u nekim državama za koje mislim da bi mogli funkcionisati kada bi se primijenile i u drugoj sredini i sistemu. Tako sam uradio i u slučaju Crne Gore. Prenio sam vašoj predsjednici Vrhovnog suda moje ideje i iskustva, ona ih je pažljivo saslušala. A kako je ona žena bistrog uma, vrlo brzo je procijenila koje su od tih ideja dobre i za crnogorski pravni sistem.

Na osnovu tog iskustva, na osnovu želje da se stvari poboljšaju, ja sam zaključio da je Crna Gora država za koju bih volio da radim, odnosno da su tu ljudi sa kojima je zahvalno raditi. Bio sam tako svjedok promjena u vašem pravosudnom sistemu i srećan sam zbog toga.

Clifford Wallace

VN: Crna Gora je prije 13 godina obnovila nezavisnost. To je kratak period koji je bio pun izazova. Naši međunarodni partneri, u izvještajima o napretku Crne Gore, ukazuju na probleme u oblasti vladavine prava, očekujući brža rješenja. Kako vi na to gledate?

VALAS: Za bilo kakvu ocjenu potrebno je objektivno sagledavanje svih aspekata funkcionisanja pravosudnog sistema, uzimajući u obzir probleme sa kojima se ovdje srijeće pravosudni sistem. Moraju se sagledati sve poteškoće, kako bi se razumjelo zašto je nešto danas takvo kakvo je. Promjene se ne dešavaju na osnovu bilo čijih procjena, već kada se stvore uslovi. Kao što sam već rekao, pravosuđe je specifično, i nije podložno brzim promjenama, ali se promjene moraju dešavati.

VN: Šta je ključno?

VALAS: Da zadržite tempo koji imate, kako bi se sistem razvijao i unapređivao. Kada sam bio predsjednik suda koji je najviši Apelacioni sud u Sjedinjenim Američkim Državama, stalno sam radio na novim stvarima. Moji saradnici su znali da me pitaju zar ne možete održati ni jedan sastanak, a da nemate neku novu ideju, novu sugestiju za neku promjenu. U principu, sve moje opservacije, ideje, upravo su sa stanovišta nekoga ko je bio u takvoj situaciji, ko zna, ko je vidio kako se te stvari dešavaju i rješavaju i u SADu i u mnogim drugim državama svijeta. Računam da to može biti od koristi i drugima. Naravno, to su samo ideje koje treba razmotriti. Možda se ne uklapaju u određeni pravosudni sistem, možda nije trenutak da se realizuju… Te odluke su već na vodećim ljudima u sudstvu, u slučaju Crne Gore na gospođi predsjednici Vrhovnog suda. Uloga predsjednika Vrhovnog suda je da vodi taj sistem, da obezbijedi da se taj sistem stalno kreće, da se zna pravac. To je vrlo težak i odgovoran posao i ja samo imam komplimente na račun kako predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore to radi.

VN: Pravac i prioriteti.

VALAS: Tako je. Predsjednik Vrhovnog suda, mora da stalno da vodi računa o prioritetima. Neke od ideja mogu biti sjajne, ali ako imate dvije sudnice u Višem sudu, kao što je u Crnoj Gori, onda su vam prioriteti stvaranje uslova, pa nešto drugo. A to drugo, što takođe treba, treba odložiti za malo kasnije. Dakle, mora stalno da se vodi računa o prioritetima, jer neke stvari se moraju uraditi danas, a neke će biti moguće uraditi za deset godina. Prvo od čega se polazi jeste šta je to što nam treba danas i koji je to budžet koji će omogućiti da se ti prioriteti ostvare.

VN: U Crnoj Gori je od 24. do 26. juna održana konferencija predsjednika vrhovnih sudova i generalnih tužilaca posvećena međunarodnom terorizmu i ilegalnim migracijama, čiji ste i Vi bili učesnik. Koliko su ovakvi skupovi značajni?

VALAS: Ovo su izuzetno značajni skupovi. Niko nije najpametniji i niko nema rješenje za svaku situaciju i problem. Zato su konferencije poput ove koju je organizovala Crna Gora, odnosno Vrhovni sud, odličan način da se razmijene iskustva i ideje. Dobijete priliku da čujete čujete o izazovima sa kojima se suočavaju druge zemlje, ali i priču o rješenjima koje su te zemlje upotrijebile da se nose sa tim izazovima. To pomaže da izaberete ideje i rješenja koja bi mogla u vašem sistemu da funkcionišu.

Otvorenost je put da se izborite sa teškoćama. Ali ako se ne otvorite prema vani nikada nećete saznati koje to dobre ideje i stvari imaju oni izvana koje mogu podijeliti sa vama, koje mogu biti od koristi i koje možete upotrijebiti u vašoj sredini. Crna Gora nema taj problem, ovo je otvorena zemlja i to je prednost.

VN: Kakve utiske nosite sa ove konferencije? Kakvi smo domaćini?

VALAS: Konferencija je bila sjajno organizovana i na jednom jako prijatnom mjestu. Bila je jako prijatna atmosfera, i osjećam se sito, ali ne od hrane nego od ideja koje sam čuo.

Ja sam se bavio naletom migranata i terorizma i govorio sam o iskustvu SAD. Kad sam završio izlaganje, pričao sam sa jednim gospodinom iz Italije i vidio da imamo slična iskustva i probleme. On je shvatio da sam se jako dobro pripremio i tražio je da mu ustupim materijal na osnovu kojeg sam izlagao, računajući da mu mogu pomoći u rješavanju njihovih problema. Znate, ne dolazimo na ove konferencije samo da upoznamo nove ljude, već da naučimo nove pristupe, da zapravo nađemo ljude koji nam mogu pomoći da riječimo lakše svoje probleme jer su možda oni već slične imali i riješili.

VN: Kada ćete ponovo doći u Crnu Goru?

VALAS: Kad god me pozove predsjednica Vrhovnog suda, ja dolazim. Jako volim da sarađujem sa njom, jer ona je osoba kod koje nema da nešto ne može. Ona zna kako se radi posao.

Ja sam neko ko predlaže neke ideje, ona je ta koja umije da odluči. Uvijek se sretnemo jednom godišnje na konferenciji predsjednika vrhovnih sudova Centralne i Jugoistočne Evrope, ja uvijek tamo izlažem, a ona neizostavno bude prisutna kao učesnica.

Žrtve se podnose danas, blagodeti dolaze kasnije

VN: Prije otprilike godinu, ekspert Svjetske banke Haider Malik uradio je studiju o uslovima u kojima rade crnogorske sudije (od kojih se očekuje veća efikasnost u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije) i sredstvima koja su potrebna da se obezbijede adekvatni uslovi za rad. Jeste li upoznati s tim dokumentom?

VALAS: Radio sam sa ekspertom Svjetske banke o kojem govorite, u Centralnoj i Južnoj Americi i u Africi. On je čovjek koji razumije probleme. Zna šta treba. A znate i vi. Uslovi su jako bitni ako hoćete kvalitet, a taj kvalitet u pravosuđu odražava se na sve od sigurnosti građana do sigurnosti investicija. Crna Gora je država koja se ubrzano razvija, koja hoće da to bude još brže. To ne može bez investicija, a one ne dolaze gdje nema dobrog pravosudnog sistema.

VN: Dakle.

VALAS: Prvo i osnovno jeste, kao što sam rekao, da se uspostave prioriteti. U Africi, recimo, vidite sudije koji sjede ispod drveta i tu se suđenje odvija. Jer tamošnje vlasti kažu da im ne treba da troše pare na sudije, već na mostove i puteve. Međutim, mostova i puteva nema bez investicija, a investitori neće u države gdje nije sigurno. Zato, ako želite investicije, morate imati kvalitetan pravosudni sistem, a da biste to postigli, sudije moraju da imaju uslove za rad.

Dakle, u pravosuđe mora da se ulaže ako hoćete kvalitet. Taj kvalitet obezbijediće vam strane investicije, nova radna mjesta, veći BDP, bolji rejting države.

VN: Sve to traži vrijeme.

VALAS: I to je tačno. Ponekad očekujemo previše, prebrzo. Ali, bitno je da znate pravac, da imate strategiju, kao što imate. Planovi se donose za našu djecu i unuke. To je moj pristup. Žrtve se podnose danas, a blagodeti dolaze kasnije.

KO JE KLIFORD VALAS

Kliford Valas (Clifford Wallace) je 1970. godine izabran za sudiju SAD-a u južnom okrugu Kalifornije, a u julu 1972. za sudiju Apelacionog suda SAD za deveti okrug.

Kasnije je postao predsjednik tog suda, od februara 1991. do marta 1996. Bio je član Sudske konferencije Sjedinjenih Američkih Država, u Izvršnom odboru i još tri odbora.

Autor je 42 stručna članka objavljena u raznim publikacijama, uključujući i publikaciju „Ko je ko u Americi”. Sudija Valas je imao zaduženje od sudske vlasti SAD da pripremi studiju o budućnosti pravosuđa uz odgovarajuće preporuke. U dugogodišnjoj praksi bio je Viši savjetnik za pravne sisteme i pravosudnu upravu Azijske fondacije. Predavao je sudskoj administraciji SAD-a, kao i na međunarodnom nivou. Dobio je počasne diplome i prestižno nacionalno priznanje, kao što je Devitova nagrada koja se dodjeljuje svake godine za istaknuti doprinos pravdi. Konsultovao je 60 sudija širom svijeta i uradio koncept Konferencije glavnih sudija Azije i Pacifika… Pomogao je u formalizaciji Konferencije glavnih sudija Centralne i Istočne Evrope, kao i u razvoju Pravosudnog vijeća Tihog okeana…

Iskustvo u Kini

VALAS: Nakon revolucije u Kini ja sam bio prvi sudija koji je ušao u taj sudski sistem i malo ga proučio. Njima su sudovi u tom periodu bili u apsolutnom haosu. Oni su sve sudije i advokate poslali na polja krompira da rade, a stavili su neke druge ljude. Tada sam pričao sa potpredsjednikom Vrhovnog suda u Kini, on je bio inženjer po struci, ja sam ga pitao šta bih mogao da uradim da im pomognem, a on mi je rekao: “Molim vas gospodine Valas, pomozite nam da izgradimo sud koji će nam pomoći da privučemo strane investicije”.

Ovome ne treba komentar.

Budite dobar “lopov” i pokupite najbolje ideje

VN: I dalje ste vrlo aktivni, neumorni… Šta biste preporučili kolegama?

VALAS: Pedeset godina pomažem u razvoju različitih sudskih sistema. Osim toga, svake godine idem na četiri do šest konferencija i uvijek čujem neke nove ideje i naučim nešto novo. Jako sam srećan i što sam naučio i shvatio da ne moram da imam neku genijalnu i originalnu ideju, dovoljno je da budem dobar “lopov” i sve te ideje pokupim.

VN: To znači da i mi treba tako da radimo?

VALAS: Naravno. Nema nikakve kazne ako pokupite dobre ideje. Putujem po svijetu i stalno prikupljam te nove dobre ideje. Možda je neka iz Kine ili Japana dobra da se primijeni ovdje, i ako procijenim da je tako ja ću tu ideju donijeti ovdje, a ostalo je na vama da odlučite da li je zaista dobra za vas, u kom obimu, da li je održiva.

Vesna Šofranac

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mila
Gost
Mila

Prdi Mare evo ti svatovi!

Pop iša uDuklju
Gost
Pop iša uDuklju

Valase,tako ga zdravo biom
Eto,ne može poštenije.
Pa ako je tako,ti da si zdrav,a nama da je dobro.

Mladen
Gost
Mladen

Koje bre promjene? Licemerje amera. Ništa u pravosudju se nije promjenilo na bolje. Ne treba se ložiti na ovo.

Stara Podgorica
Gost
Stara Podgorica

Ovaj senilni starac jedva stoji a ne da priča o našem pravosuđu

Kovac
Gost
Kovac

Za pare,za pare.
To je lobiranje s parama…Rekao bi on i da je srećan što je Crveno more crnogorsko,samo da mu se plati

jovan šiptar
Gost
jovan šiptar

Sprdaju se moraju nešto kazat.

Sigma
Gost
Sigma

Blago nama, sa vama. Bitno je da smo prvi u svemu, i da smo lideri u regionu. Dokle vise, ovakvih licijemera. Pi, pi, pi…

Marko
Gost
Marko

Ne vjerujem da i ne zna ni đe je ni ko je Crna Gora, da ne misli ka Klinton da je u Makedoniju ka one godine.

Dir xyzi
Gost
Dir xyzi

Džabe je sva priča, treći mandat nije po Ustavu! Ili Ustav nije bitan?

Sefket
Gost
Sefket

Mora da ih je doveo vlasnik tesko ostecenog Hamera.

gugi
Gost
gugi

najbolji vic…mi zbog tih sudova svaki dan kriminalcima placamo ogromne odstete zbog nezakonitih hapsenja,a djecu lijecimo SMS

razocaran
Gost
razocaran

To mi bolje znamo.To sta si dobio za ovaku nesvislu izjavu,neka ti je na cast

Svetac
Gost
Svetac

Mlatiš kao Maksim po diviziji

sedmi mandat
Gost
sedmi mandat

Ljepša joj je ona slika sa Bali-begom.

Send this to a friend