Hronika

Sve češće računarske prevare: Na meti lopova svi bankomati

Ilustracija

Policija je nedavno uhapsila dvojicu ukrajinskih državljana zbog sumnje da su sa tri bankomata u Podgorici, Budvi i Tivtu ukrali više od 138.000 eura. Statistika Uprave policije pokazuje da je u posljednje četiri godine sa bankomata odnijeto skoro 200.000 eura i zbog toga uhapšeno 51 osoba, , kazao je za Pobjedu viši policijski inspektor I klase Uprave policije u Sektoru kriminalističke policije – Odsjeku za suzbijanje privrednog kriminaliteta Slaven Medenica.

<<<Ukrajinci osumnjičeni za računarsku prevaru u Crnoj Gori<<<

Prema njegovim riječima, propisana djela shodno Krivičnom zakoniku Crne Gore su krivična djela falsifikovanje i zloupotreba kreditnih kartica i kartica za bezgotovinsko plaćanje i pravljenje, nabavljanje i davanje drugom sredstava plaćanja, a takođe su zastupljena i djela oštećenje računarskih podataka i programa, kao i neovlašćeno korišćenje računara, računarskih mreža i autorskih djela i računarske prevare.

Kazne za krivična djela iz ove oblasti mogu biti novčane, ali i do 10 godina zatvora.

Kako je istakao u posljednje vrijeme aktuelne su prevare posredstvom informacionih tehnologija i računarske prevare, gdje se iskorišćava lakovjernost građana i tehnička neinformisanost. Na ovaj način kriminalci putem socijalnog inžinjeringa pokušavaju da dođu do podataka o bankovnim računima i brojevima kreditnih kartica.

Česti su slučajevi, navodi Medenica, da se prilikom onlajn trgovine ispostavi da je sajt lažan i da je kreiran samo za skidanje brojeva kreditnih kartica.

“Kada se obavlja online kupovina treba obratiti pažnju na to što se kupuje, na koji način i po kojoj cijeni. Prilikom podizanja novca sa bankomata, naročito u inostranstvu, potrebno je obratiti pažnju da li ima nešto nalijepljeno na samim bankomatima, a posebno je važno – oprezno treba davati svoje lične podatke i pin kod lične kartice. Apelujem na građane da nikad ne daju pin kodove svojih kartica drugim osobama prilikom raznih vrsta naplata jer zbog sigurnosti te brojeve trebaju uvijek lično unositi”, rekao je on.

Medenica ističe da su na meti lopova svi bankomati, ali da su se kao izvršioci ovih kričnih djela najčešće javljali strani državljani.

“Jedan od prvih primjera pljačke bankomata u Crnoj Gori dogodio se 2008. godine kada je uhapšena rumunska kriminalna grupa. Tada smo kod njih pronašli oko 800 kreditnih kartica i oko 100.000 eura”, ističe on. navodi Medenica.

On objašnjava da za rješavanje ovih krivičnih djela policiji najviše mogu pomoći video zapisi koje im dostavi banka. Ukoliko se na teritoriji Crne Gore na nekom bankomatu ili pos terminalu poslovnih banaka iskoristi falsifikovana kreditna kartica, banka koja je vlasnik bankomata ili pos terminala automatski, po saznanju o nelegalnoj trasankciji, kontaktira telefonskim putem kontakt osobu u Sektoru kriminalističke policije.

Nakon toga, kontakt osoba iz ovog sektora šalje podatak nadležnim policijskim jedinicama na terenu kako bi se izuzeo video snimak sa kompromitovanog bankomata ili iz prostorija u kojoj se nalaze kompromitovani pos terminali i na taj način prikupile informacije koje mogu ukazati na počinioca krivičnog djela.

Takođe, službenici kriminalitsičke policije od strane banke na čijim je elektronskim aparatima za prenos novca izvršena upotreba falsifikovane kreditne kartice dobijaju brojeve upotrijebljenih kreditnih kartica i njih putem Fraud foruma po principu upita prosljeđuje ostalim crnogorskim poslovnim bankama radi provjere o tome da li su i kod njih iste kartice korišćene.

Nakon prikupljanja materijalnih dokaza i informacija, kontakt osoba ili policijske jedinice na terenu obavještavaju o svemu nadležnog tužioca koji nakon kvalifikacije eventualnog krivičnog djela otpočinje svoje rukovođenje izviđajem.

“Kada se govori o najskorijem slučaju, kada su ukrajinski državljani prvo u Podgorici podigli 63.000, zatim u Budvi 30.000 i na kraju u Baru 45.000 eura, moram istaći specifičnost izvršenja ovog krivičnog djela. Osumnjičena lica su imala specifičan modus operandi krivičnog djela. Naime, oni su prilazili bankomatu, topili plastični dio u obliku kvadrata, skidali kabl za izbacivanje novca, priključivali laptop i na taj način gasili video-nadzor i otuđivali novac. Na osnovu video materijala sa kamera postavljenih u blizini bankomata u Budvi policija je identifikovala počinioce ovog krivičnog djela od kojih su dva lišena slobode”, ističe Medenica.

On navodi da se u većini slučajeva zloupotrebljavaju kartice stranih banaka jer se kradu veće količine novca.

Prema njegovim riječima, najveći iznos koji je podignut sa bankomata bio je 2007. kada su u više navrata osumnjičena lica podizala po par hiljada eura, što je na kraju dovelo do otuđenja od oko 100.000 eura.

Uprava policije nije do sada registrovala maloljetnike kao počinioce ovih krivičnih djela.

“Međutim, dešava se da maloljetnici otuđe torbu sa ličnim dokumentima i stvarima, gdje pronađu kartice poslovnih banaka sa pin kodovima te zatim odlaze na bankomate i podižu novac”, zaključio je Medenica.

 

Send this to a friend