Hronika

Terić: Nikog nijesam okoristila i oštetila

Tanja Terić, FOTO: Pobjeda

Tanja Terić juče je u Višem sudu u Podgorici negirala krivicu za zloupotrebu službenog položaja, odnosno da je kao privremena upravnica Atlas banke tokom privremene uprave Centralne banke Crne Gore u Atlas banci navedenim djelom umanjila depozit banke za 3.134.894 eura, pišu Dnevne novine.

Kako je predstavljeno optužnicom VDT-a, ona je predmetno krivično djelo počinila zatvaranjem kredita jednih klijenata depozitima drugih.

“Meni se stavlja na teret da sam prekršila moratorijum jer je naplatom kredita iz depozita drugih pravnih i fizičkih lica neko ostvario korist, a neko pretrpio štetu. Nikog nijesam okoristila i oštetila. Ovim transakcijama nije se odlio nijedan euro sa računa banke, niti se narušila likvidnost banke”, istakla je u svojoj odbrani optužena Terić.

Kako tvrdi, njena namjera bila je da se banka oporavi i sve aktivnosti koje je sprovodila bile su usmjerene na ostvarivanje tog cilja.

“Nikad nijesam krila da sam realizovala transakcije koje su po stavu Tužilaštva sporne. O svom radu sam redovno izvještavala CBCG, gdje i dan-danas radim. CBCG je bila upoznata sa svakim mojim korakom. Da sam nešto radila pogrešno, bila bih opomenuta ili u krajnjem razriješena funkcije koja mi je dodijeljena”, pojasnila je Terić.

Dodala je i da je MMF prateći rad CBCG pratio i aktivnosti privremene uprave u Atlas banci.

“MMF je dao preporuku Narodnoj banci Sjeverne Makedonije da se konsultuju sa kolegama iz CBCG vezano za privremene uprave u njihovim problematičnim bankama. Ne bi dali ovakvu preporuku da su smatrali da je ona štetna” navela je Terić.

U svojoj odbrani Terić je pojasnila da je privremena uprava u Atlas banku uvedena 7. decembra 2018. jer je banka u dužem periodu imala problem sa kapitalom koji nije bio dovoljan za pokriće svih rizika kojima je ta banka bila izložena.

Naime, kako je istakla, pošto je banka bila nesolventna stekli su se uslovi za uvođenje privremene uprave.

U tom periodu Savjet Centralne banke imenovao je Terić za privremenu upravnicu jer je bila upoznata sa problemom poslovanja ove banke.

Sektor za kontrole CBCG bio je zadužen za proces uvođenja privremene uprave u Atlas banku i on je sačinio strategiju postupanja privremenog upravnika, pojasnila je Terić.

“Utvrđeno je da može doći do prenosa sredstava sa jednog na drugi račun unutar banke. To se sve dešavalo na novou konsultacija i strategija ne postoji u pisanoj formi. Privremena uprava predstavlja mjeru za ozdravljenje banke, a moj zadatak je bio da fizički obezbijedim imovinu banke kako bi se izbjegla razna oštećenja. Izvještaj o finansijskom stranju dostavila sam 31.12.2018. Centralnoj banci i u njemu stoji da smatram da je moguće nastaviti poslovanje banke uz dokapitalizaciju od 22 miliona eura. Predložila sam mjere pojačane naplate kredita i racionalizacije troškova banke. Savjet je usvojio izvještaj”, navela je juče Terić.

Kako je dodala, da bi ispunila dužnost, predložila je Centralnoj banci uvođenje moratorijuma, odnosno privremenu obustavu plaćanja obaveza banke izuzev zakonom dozvoljenih plaćanja.

“Uvođenje moratorijuma nije bila moja dužnost, ali sam to učinila da bih sačuvala banku od masivnog izliva sredstava sa računa banke. Da nije uveden moratorijum, deponenti bi zahtijevali isplatu depozita ili prenos na račune kod drugih banaka. Kako banka ne bi bila u mogućnosti da postupi po tim zahtjevima, u kratkom roku bi bila nelikvidna. U tom slučaju CBCG bi bila dužna da Atlas banci oduzme dozvolu za rad”, pojasnila je Terić, dodajući da je CBCG i taj njen potez ocijenila kao opravdan.

Pojasnila je da je privremena uprava uvedena u petak, nakon čega je banka zatvorena, a već u ponedjeljak uveden je moratorijum i banka je počela sa radom, a tada su se stvorile i velike gužve deponenti su zahtijevali isplate depozita ili prenos sredstava na račun drugih banaka.

“Zaposleni na šalterima bili su pod velikim pritiskom. Da bih im olakšala rad i spriječila moguće greške, dogovorila sam sa saradnicima da se formira tim koji će radnicima na šalteru pružati pomoć u obradi zahtjeva klijenata. U slučajevima obrade nekih od zahtjeva gdje nije bilo jasno da li su u skladu sa moratorijumom usmeno bih se obraćala za pomoć kolegama iz Centralne banke”, navela je Terić.

Kako je istakla, naplatom kredita iz depozita nije dolazilo do odliva novčanih sredstava sa računa banke.

“Zatvaranjem kredita iz depozita smanjivale su se obaveze prema klijentima a da banka nije ništa isplatila. Nije bilo nikakvih odliva i ugrožavanja likvidnosti. Naplatom kredita poboljšavala se solventnost banke, a likvidnost je ostajala nepromijenjena”, istakla je Terić, navodeći da su transakcije koje su za Tužilaštvo sporne imale pozitivan uticaj jer se nije ništa odlivalo.

Dodala je da je stečaj u Atlas banku uveden 5. aprila 2019. godine nakon isteka privremene uprave, ali ne zbog lošeg upravljanja bankom, već, kako tvrdi, zato što banka nije dokapitalizovana.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Duca
Gost
Duca

Tanja je bila jedan od najboljih studenata. Mislim da ne bi radila ništa što nije u skladu sa zakonom.

Igor
Gost
Igor

Podrška za Tanju, ona je bila najbolji student Ekonomskog fakulteta i jako postena djevojka, ovo je sramno sto joj se dešava.

Supermario
Gost
Supermario

A ne Atlas banka nije prevarantska

Anonimus
Gost
Anonimus

A dje je tu Centralna banka?

Support
Gost
Support

Kako to niko nije pretrpio štetu? Mojim depozitom u banci se zatvori tuđi kredit, ja ne mogu da podignem novac jer je uveden moratorijum na isplate. Du not andrstend.

Send this to a friend