Hronika

Za deceniju sedam osuđujućih presuda zbog pranja novca

Od početka ove godine u Specijalnom državnom tužilaštvu pokrenuta su tri postupka istrage zbog krivičnog djela pranje novca, navedeno je u nedavno objavljenom Biltenu Državnog tužilaštva Crne Gore. Prema saznanjima Dnevnih novina, za pomenuto krivično djelo u proteklih 10 godina donešeno je svega sedam osuđujućih presuda, od čega pet Vrhovnog suda, a dvije Višeg suda u Podgorici.
Mada advokati tvrde da i nije posebno teško dokazati krivično djelo pranje novca, jer se uz dovoljno dokaza to može uraditi, izgleda da tužioci ipak imaju problema sa tim.
U prilog tome su i dvije nedavno potvrđene presude za pranje novca o kojima javnost i građani “bruje” – jedna kojom je Pljevljak Duško Šarić oslobođen optužbi da je sa Jovicom Lončarom u crnogorske regularne finansijske tokove ubacio oko 20 miliona eura “prljavog” novca, a druga kojom su Safet, Mersudin i Amina Kalić pravosnažno oslobođeni optužbi za pranje novca.

S tim u vezi, upitan da li su optužnice za krivično djelo pranje novca teško dokazive, advokat Nikola Martinović u razgovoru za Dnevne novine dao je negativan odgovor, ističući da je u Crnoj Gori kao dobar dan bez argumentacije za nekog tvrditi da je mafijaš ili perač para.

Pokrenute istrage u 2017.

Prva istraga SDT-a u ovoj godinu je započela 17. maja, a nedavno je okončana podizanjem optužnice protiv 12 osoba koje se terete za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i produženo krivično djelo pranje novca. U pitanju je predmet protiv poslanika DF-a Nebojše Medojevića koji se tereti da je organizovao kriminalnu grupu zajedno sa bosanskim biznismenom Momirom Nikolićem.

Druga istraga započela je mjesec dana kasnije.

“Specijalno državno tužilaštvo je 16. juna donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv jednog lica (državljanina Kraljevine Holandije) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo pranje novca. Njemu se stavlja na teret da je u Kotoru, tokom 2015. godine, stavio u legalne tokove novac koji je stekao kriminalnom djelatnošću na teritoriji Kraljevine Holandije na taj način što je u Crnoj Gori kupio nepokretnosti u iznosu od 133.080,00 eura. Postupak istrage je u toku”, navedeno je u Biltenu.

Nezavisni eksperti Evropske komisije koji su procjenjivali stanje u oblastima suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala, u svom nalazu naglasili su da je Crna Gora, centralizacijom nadležnosti za organizovani kriminal, pranje novca i visoku korupciju u SDT, napravila korak naprijed. Međutim, istakli su i da je takva nadležnost izuzetno široka da se njome bavi samo 10 specijalnih tužilaca, pa su izrazili zabrinutost zbog neadekvatnog broja tužilaca, stoji u Biltenu.

“Kriv i nakon oslobažajuće presude”

Advokat Martinović ne smatra posebno teško dokazivim optužnice za pranje para. On naglašava da u Crnoj Gori prvo treba da se u javnom mnjenju, kod novinara, formira mišljenje koje svugdje u svijetu postoji.

“A to je da ne mora svako da bude kriv za koga novinari ili neko po nekom utisku kaže, kao što kod nas to rade političari, oni polupismeni, ‘ovaj je kriminalac, onaj je kriminalac’. Kod nas je to postala potpuno uobičajena stvar, a u svijetu se toga zgrožavaju”, naveo je Martinović.

On je dodao da kada se kaže za nekog da je kriminalac, perač para ili mafijaš, u svijetu je za takve riječi potrebna vrlo dobra argumentacija, dok je u Crnoj Gori to kao dobar dan.
“To vam pokazuje količinu nekulture i količinu odsustva bilo kakvog demokratskog kapaciteta za analizu stanja u društvu i predlaganje mjera kako da se postojeće stanje popravi”,  kazao je Martinović.

Istakao je da to što je neko oslobođen, ne znači da je on perač para kako to kod nas obično biva.

“U Crnoj Gori kažemo ‘on je oprao pare ali mu nijesu dokazali’. Za onoga za koga nije utvrđeno da je izvršio krivično djelo – taj čovjek je nevin. Ne možete, pored presude sudske, smatrati da je on i dalje sumnjiv jer nemate pravo na to. Dakle, u Crnoj Gori se potpuno okrenula stvar naopačke u posmatranju nekih pojava, ovdje čak i kad sud nekoga oslobodi i dalje mislite da je kriv. U normalnom svijetu i dok ga ne presude smatraju ga nevinim, kod nas je to samo na papiru, a u životu to ne funkcioniše”, naveo je u razgovoru Martinović.

Dodao je da ukoliko je tužilac nekompetentan, onda nije kriv onaj kome nisu dokazali, nego onaj ko nije umio da dokaže.

“I onda se borite protiv takvih a ne protiv ovih. To je suština cijele stvari, da svako radi svoj posao. Onog trenutka kad tužioci budu radili svoj posao i ne budu se plašili od toga što će da im kažu mediji stvari će bolje funkcionisati, a čini mi se da se to polako popravlja”, kazao je Martinović, dodajući da je ovdje normalno da se neko “ukalja sa blatom i ne odgovara za to”.

Podsjećamo da su dva medijski najpropraćenija suđenja za pranje para ona protiv porodice Kalić i protiv Duška Šarića.
U slučaju Duška Šarića i njegovog sugrađanina Jovice Lončara Apelacioni sud je u septembru donio oslobađajuću presudu. To je četvrta presuda Pljevljacima, a prethodne tri bile su osuđujuće i sve oborene, te je stoga predmet završio pred Apelacionim sudom.

Za porodicu Kalić, koja se prema navodima optužnice udružila od 2005. do juna 2011. godine da putem bankarskog i finansijskog poslovanja, prikriva način pribavljanja novca za koji je znala da je pribavljen krivičnim djelom neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, izvršenim od kriminalne organizacije čiji je jedan od organizatora bio Mersudin Kalić, oslobođeni su presudom Višeg suda u Bijelom Polju 2015. godine, a nakon žalbe SDT-a, sudilo im se i pred Apelacionim sudom, koji je takođe donio oslobađajuću presudu.

Od 2007. godine vođeno 13 predmeta

Na pitanje da li je u posljednjih 10 godina bilo pravosnažnih presuda za krivično djelo pranje novca, sekretarka Sekreterijata sudskog savjeta Vesna Aćimić u odgovoru za Dnevne novine navela je da pred Vrhovnim sudom za krivično djelo pranje novca u deceniji za nama vođeno šest predmeta.

U odgovoru je pojašnjeno, da je u 2009. godini donijeta jedna odbijajuća presuda, u 2013. je pet lica u predmetu osuđeno, a za jedno lice je obustavljen postupak. U 2014. godini vođena su dva postupka i donijete dvije oslobađajuće presude, dok su u 2015. godini za dva vođena postupka donešene tri oslobađajuće i jedna odbijajuća presuda.

Pred Višim sudom u Podgorici, a u posljednjih 10 godina, vođeno je pet postupaka zbog krivičnog djela pranje novca.

“U dva postupka donijete su dvije osuđujuće odluke u odnosu na dva lica, u dva postupka donijete su dvije oslobađajuće odluke u odnosu na dva lica, dok je u jednom predmetu donijeta presuda kojom se optužba odbija u odnosu na jedno lice”, saopšteno je Dnevnim novinama iz podgoričkog Višeg suda.

Iz Višeg suda u Bijelom Polju, u odgovoru dostavljenim Dnevnim novinama, naveli su da su u proteklih 10 godina u tom sudu donijete dvije pravosnažne oslobađajuće presude zbog krivičnog sjela pranje novca.

Send this to a friend