Hronika

Za pet godina isplaćeno 7,2 miliona eura zbog neosnovanog izricanja pritvora

Ilustracija

Milionske isplate iz budžeta zbog pogrešaka koje čine sudovi nesporno predstavljaju so na ranu građanima Crne Gore. Sa druge strane, osobe koje su neosnovano pritvorene smatraju da novac koji su dobile nije dovoljan da popravi štetu koju su pretrpjele. Iz crnogorske državne kase za posljednjih pet godina isplaćeno je gotovo 7,2 miliona eura (7.187.398,85) osobama koje su bile neosnovano pritvorene, navodi se u evidencijama Ministarstva finansija i Ministarstva pravde.

Prema ocjeni advokata Gorana Rodića, najveću krivicu za milionske iznose koji padaju na teret poreskih obveznika ne snose tužioci, koji predlažu pritvor, već sudovi koji te prijedloge, kako on tvrdi, olako prihvataju.

Advokat Rodić naglašava da ne treba gubiti iz vida da je tužilaštvo organ koji samo predlaže da se nekom optuženom odredi pritvor, a sud je taj koji uvijek donosi odluku o pritvoru, i to najčešće više sudija.

“Smatram da ipak neuporedivo veću odgovornost imaju sudije koje uglavnom „po automatizmu“ prihvataju prijedloge tužioca za određivanje pritvora, a zatim isto tako paušalno i po automatizmu taj pritvor produžavaju do unedogled. Na taj način, prije svega, najčešće krše elementarna prava optuženih, a zatim i stvaraju direktnu štetu po državni budžet, koji se u krajnjem svodi na trošak građana Crne Gore”, kazao je Rodić.

On pojašnjava da je pritvor najteža vrsta mjere za obezbjeđenje prisustva optuženog i nesmetano vođenje krivičnog postupka. Iz tog razloga, kako navodi, svaka odluka koja uključuje predlaganje i određivanje pritvora optuženom, mora biti jasno, konkretno i detaljno obrazložena, imajući u vidu da se njime ograničava jedno od najosnovnijih i najzaštićenijih ljudskih prava sloboda.

Sagovornik Pobjede navodi i da je gotovo zanemarljiva primjena širokog raspona predviđenih alternativnih zakonskih mjera čiji je cilj takođe obezbjeđenje prisustva optuženog i nesmetano vođenje krivičnog postupka.

Prema njegovim riječima to najbolje dokazuje slučaj gdje je sedam optuženih u predmetu “Kaluđerski laz” provelo po tri godine u pritvoru, iz kojeg su na kraju morali biti pušteni u skladu sa zakonom, jer u tom roku nije donijeta presuda. Optuženi su se nakon toga branili sa slobode i u naredne dvije godine, koliko je još trajao sudski proces, uredno odazivali na suđenja.

Dodaje da i kada je u pitanju naknada štete zbog neosnovanog lišenja slobode, dosuđeni novčani iznos treba da pomogne nepravedno pritvorenoj osobi da uspostavi psihičku i emocionalnu ravnotežu koja je narušena trpljenjem duševnog bola.

“Visina te naknade uvijek zavisi od ukupnih okolnosti svakog pojedinačnog slučaja, pa je praktično nemoguće jedan konkretan iznos uzeti kao pravi parametar satisfakcije, zbog čega su te naknade i propisane u okvirnim rasponima (od do). Međutim, iz moje dugogodišnje prakse po ovom pitanju, a i znajući za primjere iz predmeta drugih kolega, slobodno mogu da kažem da se, po mom mišljenju, ljudima koji su neosnovano proveli određeno vrijeme u pritvoru, ne isplaćuju adekvatne naknade nematerijalne štete”,  kazao je advokat Rodić.

Ministarstvo pravde je u proteklih pet godina dobilo 672 zahtjeva za sklapanje sporazuma o naknadi štete zbog neosnovanog lišenja slobode, a zaključilo je 61 sporazum po kojima je ukupno isplatilo 181.105 eura. Dodatno, u slučajevima koji nijesu riješeni postignutim sporazumom sa Ministarstvom pravde, već sudskim putem, to jest pokretanjem parničkog postupka putem tužbe protiv države, Ministarstvo finansija je na osnovu sudskih presuda za isti period isplatilo 7.187.398,85 eura.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
NEKO NOVO DOBA
Gost
NEKO NOVO DOBA

Za ovo niko ne odgovara, korupcija cvjeta i zastita povlascenih kriminalaca

Siki
Gost
Siki

Napunise se Srbi od para montenegrinskih. Mozes misliti kako montenegrinose boli kad placaju porez a onda umjesto da od tih para dobiju nove puteve, fabrike, oni ih dadu za naknadu stete. Montenegrini i da su prezrpjeli neku stetu ne bi trazili ostetu iz budzeta, jer oni vole drzavu.

Lipovo
Gost
Lipovo

Sudija iz Kolasina je presudila u parničnom postupku oko ekproprijacije iznos od 200000(dvjesta hiljada)pogresnim ljudima oni uzeli pare a vrhovni sud poništio njenu presudu i presudio u korist pravog vlasnika covjek od drzave naplatio ono sto mu pripada,a ove 200.000 hiljada izio vuk magarca i jos ta sudija prica kako ceka u apredjenje,niko je nije zbog toga pozvao na odgovornost

Lipovo
Gost
Lipovo

Lipovo@ jesi ti retard ili nemass ljudske hrabrosti, obzirom da se sluzziss tudjim pseudonimom, a admin ti dozvoljava. Zassto ne objaviss pod svojim punim imenom I prezimenom, vecc se ponassass kao ,,zla zzena,,

Lipovo
Gost
Lipovo

Ima li komentara g-dje Vesne, na ovako ,sjajne,, rezultate finansijski obezbijedjenog Tuzzilasstva?

Multipraktik
Gost
Multipraktik

Nema kad, sad se bavi vojskom!

Veka sčizmicama
Gost
Veka sčizmicama

Da se trlim daskama opet povećaju plate! Da mogu da odu za Tursku da se slikaju sa Bali-begom.

Siki
Gost
Siki

Kasandra je imala ljepse crvene cizmice. Zamisli kad predsednica Vrhovnog suda umjesto da cita Dostojevskog gleda turske sapunice. Barem ce ostati upamceno kakvi su nam funkcioneri

Budimo realni
Gost
Budimo realni

Ma nema veze imamo mi tih paruština. Bitno je da nikad više 1918-a ne bude.

Roro
Gost
Roro

Te su Dps sudije,koje presudjuju kako im se kaže iz centrale partije.Ovo je i dalje jedina komunistička država u Evropi,sa diktatorom na čelu.

Avro
Gost
Avro

Koliko će koštati “Državni udar”? Rebalans budžeta!

Siki
Gost
Siki

Onaj Maksic nece da pise zahtjev za pustanje na slobodu. Skontao covjek da mu je u Spuzu veca dnevnica nego da zida na 40°. Ispasce da je lezao i hranio se dzabe a donijece para kao da je odirao zivot po njemackim gradjevinama. Ovi Srbi imaju njuh za biznis. I to ihplate oni koji ih ne mogu ocima vidjeti

peki
Gost
peki

ko placa ove greske sudija…vjerovatno im se odbija od plate a naplate sudske troskove ogromne od naroda zbog otkazivanja rocista,zdrastvenog stanja,tehnickih stvari…sprdnja..ogroman novac a djecu lijecimo porukama

Send this to a friend