Hronika

Zbog dileme zbrka u kaznama

Žene prijavljuju nasilje

Nasilni muž koji tuče suprugu, sin koji zlostavlja majku, pa i očuh koji na smrt pretuče petnaestomjesečnu bebu samo su dio novinskih članaka o porodičnom nasilju. Pojava nasilja je učestala, što potvrđuju brojke Osnovnog suda u Podgorici i sudova za prekršaje, dok predstavnike advokature zabrinjava nejasna granica po kojoj počinioci (ne)odgovaraju za prekršaj ili krivično djelo.

Kako je za Pobjedu kazala savjetnica za odnose s javnošću Osnovnog suda Anja Krkeljić, za prethodne tri godine formirano je 147 predmeta zbog krivičnog djela nasilja u porodici. U čak 62 slučaja izrečene su zatvorske kazne i 58 uslovnih osuda.

Najviše predmeta zabilježeno je lani – 60 od čega je devet neriješenih predmeta. Izrečeno je 48 osuđujućih presuda, od kojih 29 kazni zatvora, u tri slučaja dosuđen je rad u javnom interesu, dok je izrečena jedna novčana i 15 uslovnih presuda.

U dva predmeta donijeta je oslobađajuća presu da, u jednom sudska opomena, a jedan predmet je delegiran drugom sudu. Izrečena je po jedna mjera obaveznog psihijatrijskog i liječenja od alkoholizma.

Krkeljić navodi da je u 2016. godini formirano 46 predmeta, od čega je bilo 44 osuđujuće presude.

“Kazna zatvora presuđena je u 22 predmeta, rada u javnom interesu dva, novčana u takođe dva, dok je izrečeno 18 uslovnih osuda.  Drugom sudu delegirana su dva predmeta, dok je mjerom liječenja od alkoholizma i obaveznog psihijatrijskog liječenja presuđeno u po tri predmeta”, kazala je Krkeljić.

Ona navodi da je u 2015. godini, prema statistici suda, formiran 41 predmet, od kojih jedan čeka presudu.  U 37 slučajeva izrečene su osuđujuće presude, od kojih kazna zatvora u 11 predmeta, novčana u jednom, dok je uslovno osuđeno 25 nasilnika. Te godine odbijene su dvije presude, dok je za četiri osobe presuđeno obavezno psihijatrijsko liječenje.

Advokat Damir Lekić napominje da u našem pravu postoje dva zakona koji regulišu ovu oblast, ali nije jasno razgraničeno kada nasilnici čine prekršaj, a kada krivično djelo.

Prema njegovim riječima, Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, sankcionišu se počinioci prekršaja, dok je Krivičnim zakonikom Crne Gore u odredbi člana 220 propisano krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici, kojem podliježu počinioci krivičnih djela.

“Jednim zakonom propisane su kazne za prekršaje, što je blaži oblik, a drugim kazne za krivična djela, ali propisi nijesu dovoljno jasni i određeni da bi se precizno i sa sigurnošću moglo ocijeniti da li je učinjeno krivično djelo ili prekršaj. Zato nekada faktički počinioci krivičnih djela pred sudom formalno odgovaraju za prekršaj, koji je lakši oblik tog nedozvoljenog ponašanja i obratno”, upozorava Lekić

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
de iure
Gost
de iure

Nema tu nikakve dileme, krivično odgovaraš ako primijeniš grubo nasilje

Kilo
Gost
Kilo

Šta je definicija grubog nasilja po tebi, kako razgraničiti obično od grubog?

de iure
Gost
de iure

Od slučaja do slučaja

Send this to a friend