Kolumne

Država kao ekspertski zabran

Jadranka Rabrenović

Piše
Jadranka Rabrenović

Sudeći po sadržaju informacije o privremenom finansiranju potrošačkih jedinica do donošenja zakona o budžetu za 2021. godinu, koju je Vlada usvojila na posljednjoj sjednici od četvrtka 24. decembra, Ministarstvo finansija je pobrkalo babe i žabe. I samo u prvom pasusu iznijelo osam netačnosti!

Da krenemo redom.

U informaciji se navodi da je Vlada na sjednici od 18. decembra 2020. godine donijela odluku da neće predložiti zakon o budžetu za 2021. do kraja ove godine. Sjednice od 18. decembra – nije ni bilo. Ova Vlada na sajtu navodi da je imala samo četiri sjednice i to 07, 10, 17. i 24. decembra. Biće da je opet došlo do tehničke greške!

Dobro što nema sjednice, ali nema ni odluke da zakon o budžetu za narednu godinu neće biti predložen do kraja ove godine.

A fali i odluka Vlade kojom je ovlastila ministra finansija da predloži i obrazloži odluku da ne treba napraviti prijedlog zakona o budžetu za 2021. do kraja ove godine.

Uz to, nema ni odluke Vlade o privremenom finansiranju do 31. marta naredne godine.

Umjesto svih ovih odluka, u četvrtak smo dobili Informaciju o privremenom finansiranju, koja niti je datirana, niti je potpisana i kao takva ne može ni kod najtolerantinijih ljubitelja ovih eksperata zamijeniti nijednu od nedostajućih odluka.

U informaciji objavljenoj na zvaničnom sajtu Vlade, koja nema zavodnog broja, potpisa, autora, datuma, ni pečata, navodi se da se obrazloženje ove nepostojeće odluke zasniva na više činjenica, a između ostalih negativnom mišljenju DRI na budžet za 2019. godinu.

E tu dolazimo do baba i žaba!

Prvo, DRI ne daje mišljenje na budžet, već na završni račun budžeta, što su dvije sasvim različite stvari. Drugo, navedena je prijesna laž, jer DRI nije dala negativno, već pozitivno mišljenje na prijedlog završnog računa budžeta za 2019, a negativno na pravilnost. Treće: kakve veze ima budžet za 2021. sa završnim računom budžeta za 2019. godinu? Znači li to da autor informacije ne razlikuje završni račun budžeta od zakona o budžetu? I da niko od tih 14 “eksperata” u Vladi ne zna tu razliku?

Dalje se, a još smo na prvom pasusu informacije, objašnjava kako su se na donošenje nepostojeće odluke odlučili i zato štu su njihovi prethodnici aljkavo i potpuno netransparentno vodili finansije. A prijedlog završnog računa budžeta za 2019. sa mišljenjem DRI – koji bi to potvrdio ili opovrgnuo – još čami u Skupštini Crne Gore i sve su prilike da neće vidjeti svjetlo skupštinskog dana prije razmatranja novog prijedloga Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

A kakve veze ima taj zakon sa prijedlogom završnog računa, logično bi bilo pitanje. Ima, ima! DRI, naime, na nekoliko mjesta u svom mišljenju na prijedlog završnog računa preporučuje Poreskoj upravi da ,,sprovede inspekcijski nadzor kod vjerskih zajednica u cilju provjere poštovanja Zakona o porezu na dodatu vrijednost i Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica“. A Vlada je po hitnom postupku parlamentu proslijedila prijedlog izmjene Zakona o vjerskim zajednicama, u kojem je izbacila član 36, koji kaže da ,,kontrolu zakonitosti sticanja sredstava vjerske zajednice i kontrolu zakonitosti namjenskog trošenja sredstava vjerske zajednice iz državnog budžeta i budžeta lokalne samouprave vrše nadležni organi, u skladu zakonom“ i uvela situaciju u kojoj nijedan državni organ u Crnoj Gori ne može da kontroliše tok novca u vjerskim zajednicama!

Da zamaže oči javnosti, autor nepotpisane informacije lamentira kako je prethodna vlada ,,neažurno vodila evidencije o troškovima iznajmljivanja, održavanja voznog parka, pa čak i zarade zaposlenih u državnim institucijama“.

Državna administracija je za ljude slobodna duha iritantno precizna, ali takvo je državno ustrojstvo: zahtjev da se za svaku odluku mora imati pismeni trag, mora se znati ko je dobio, ko predložio, ko usvojio i kada i zašto – jer je to jedini način da se kontroliše što radi vlast.

Država Crna Gora je res publica, a sada čini se postaje privatni zabran ,,eksperata“. Ovo intenzivno i svjesno izbjegavanje da se dokumentuju odluke i česte ,,tehničke“ greške nove državne administracije mogu da se tumače neznanjem, nesnalaženjem ili namjerom! Na ,,ekspertima“ je da nam objasne šta je u pitanju.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Danilo br 1
Gost
Danilo br 1

Bravo gospodjo !
Moje postovanje

Roksana
Gost
Roksana

E, nema tu ljeba od ovakve Vlade, ovp je potop vlada, vlada u kojoj nema pravila ponašanja i poštovanja bilo čega sem onoga što su s Dedom utanačili. Nije ovo vlada narodna no crkvena.

Send this to a friend