Kultura

Čarobni svijet lutaka otvorio svoja vrata

Sedmi međunarodni festival lutkarstva Podgorica, Crna Gora 2018, koji će se održavati u periodu od 12. do 16. septembra u KIC-u „Budo Tomović”, u okviru Podgoričkog kulturnog ljeta, zvanično je otvoren u srijedu veče.

Festival je otvorila mr Nela Savković-Vukčević, sekretarka za kulturu i sport Glavnog grada, poručivši prisutnima:

“Uz lutku lakše učimo, savladavamo izazove i postajemo bolji. Lutka može čuda i zato je ovaj svijet sa lutkom veći, a mi svemoćni”.

Program su vodili talentovani mališani Lara Velimirović i Ivan Đakonović koji su drugarima poručili: „Sljedećih pet dana grad je naš!“ U nadi da će Podgorica uskoro dobiti lutkarsko pozorište, pročitali su prošlogodišnje pismo gradonačelniku koje je napisala djevojčica Bojana Šolaja, a nakon čitanja poručili:

“Nadamo se da ga nećemo čitati i nekom slijedećem gradonačelniku“.

Nakon svečanog otvaranja publika je uživala u predstavi Gradskog pozorišta Podgorica „Prodavnica igračaka“.

Danas je na festivalskom programu predstava „Priče o piletu zvanom Rjaba“, Pozorišta glumca i lutke Ternopolj, Ukrajina. Predstava je namijenjena djeci starijoj od pet godina, a biće izvedena u Velikoj sali KIC-a u dva termina, od 18 i od 20 sati.

Sjutra, u petak, 14. septembra, makedonski Teatar za djecu i mlade iz Skoplja igraće predstavu „Tobi” u Velikoj sali KIC-a, u terminima od 18 i od 20 sati. Ova predstava je namijenjena djeci starijoj od četiri godine.

Četvrtog dana Festivala, u subotu, 15. septembra, biće odigrane dvije predstave u kojima mogu uživati mališani svih uzrasta. U sali DODEST, u terminima od 11 i od 19 sati, Kuća lutaka Leteća ruka iz Ljuljeburgasa, Turska izvešće predstavu „Kamen”, dok će u Velikoj sali KIC-a, u terminima od 12 i od 20 sati, Teatar lutke i glumca iz Valbžiha, Poljska, odigrati predstavu „Porodična zabava“.

Posljednjeg, petog dana Festivala, u nedjelju, 16. septembra, na programu je predstava „Par cipela”, Dečjeg pozorišta iz Subotice, Srbija. Ova predstava je namijenjena mališanima starijim od četiri godine, a biće odigrana u Velikoj sali KIC-a, u terminima od 12 i od 18 sati.

Festival je i ove godine takmičarskog karaktera, a o nagradama će odlučivati stručni žiri kojeg čine uvaženi kulturni i pozorišni djelatnici. Predsjednik žirija je Goran Bulajić, reditelj i dramaturg, Crna Gora, a članovi su: Dikla Katz, osnivač i glumica u Teatru Ključ iz Tel Aviva, Izrael, i Aleksandar Alek Rodić, direktor Malog pozorišta „Duško Radović”, Srbija.

Nagradu za najbolju predstavu dodijeliće i Dječiji žiri koji je sastavljen od podgoričkih osnovaca, većinom članova školice glume koju vodi Davor Dragojević. U ovogodišnjem dječijem žiriju su Tara Nenadović – predsjednica i članovi: Nikša Janjušević, Pavle Bogićević, Vasilisa Jovović, Anika Janjušević, Staša Matović, Marija Škerović, Strahinja Jovović, Marko Pešić, Jovan Backović, Dunja Ćupić, Luka Killian i Lara Dlabač.

Festival dodjeljuje slijedeće nagrade za predstave u zvaničnoj selekciji: Grand Prix za najbolju predstavu u cjelini, nagradu za najbolju režiju, nagradu za najbolju dramaturgiju ,,Dragan Radulović”, nagradu za najbolje estetsko-tehnološko rješenje lutaka, nagradu za najbolju scenografiju, nagradu za najbolju originalnu muziku, tri ravnopravne glumačke nagrade i nagradu dječijeg žirija za najbolju predstavu.

 

Svečano zatvaranje Festivala biće održano u nedjelju, od 20 sati, kada će žiri proglasiti najbolje i dodijeliti im nagrade, a nakon toga će nastupiti specijalni gosti Festivala, učenici Osnovne škole „Maksim Gorki“ koji će izvesti svoju predstavu „Kapetan Džon Piplfolks“.

Osim u Podgorici, dvije festivalske trupe će gostovati u Herceg Novom i u Mojkovcu. Trupa iz Srbije će u četvrtak, 13. septembra svoju predstavu izvesti u hercegnovskoj Dvorani Park, u terminu od 19 sati dok će poljska trupa u petak, 14. septembra, od 11 sati i 30 minuta, nastupiti u mojkovačkom Centru za kulturu Nenad Rakočević.

Kao i svake godine, ulaz na sve predstave je SLOBODAN, a publika će ulaznice (koje garantuju mjesto) moći da podigne sat vremena prije početka predstave, na biletarnici KIC-a „Budo Tomović”. Ne postoji mogućnost rezervacije.

Detaljan program Sedmog međunarodnog festivala lutkarstva Podgorica – Crna Gora 2018 može se preuzeti na zvaničnom sajtu www.lutkarstvo.me kao i na FB stranici Međunarodni festival lutkarstva, Podgorica-Crna Gora.

Festival su podržali: Sekretarijat za kulturu glavnog grada/Glavni grad Podgorica, Podgoričko kulturno ljeto, KIC Budo Tomović, Ministarstvo kulture Crne Gore, Fondacija Petrović Njegoš, Agencija za elektronske medije, Dječji savez, Turski kulturni centar Yunus Emre, Ambasada Izraela, Ministarstvo kulture Poljske, Elektroprivreda Crne Gore, Hipotekarna banka, Universal banka, Kompanija Čelebić, Delta City, Crnogorski elektroprenosni sistem, Centar za ekotoksikološka ispitivanja i brojni mediji, štamparije i pojedinci.

Na veliko zadovoljstvo osnivača, prvi put od osnivanja Festivala njegov ovogodišnji vizuelni identitet je zasnovan na radu jedne umjetnice. Naime, sva vizuelna rješenja promotivne kampanje oslanjaju se na rad istaknute akademske slikarke Nine Vukčević koji je inspirisan Festivalom.

TEKST PISMA GRADONAČELNIKU:

Poštovani gospodine gradonačelniče,

Mi djeca znamo za jedan poseban svijet. U tom svijetu automobili lete, životinje govore, čudesna bića iz bajki su naši najbolji prijatelji, a svako dijete je na istaknutom položaju. Neko je heroj ili heroina, neko princeza ili kraljica, neko princ ili car. Superheroja i vila ima na svakom koraku. Postoji samo jedan problem. Odrasli nikada ne bi povjerovali u taj naš svijet iako su nekada i sami bili u njemu. Zbog toga su djeca smislila tajnu šifru koja se zove „mašta“.

Izgleda da su lutke odlučile da budu te koje će taj čudesni svijet učiniti dostupnim svima koji žele budu djeca koliko god godina imali. Upravo jedna takva manifestacija koja kroz lutkarstvo odrasle vraća u dječije doba, a djeci golica maštu je Međunarodni festival lutkarstva koji se ove godine održava 6. put upravo u Podgorici. Ovaj festival je dar, ne samo djeci već i glavnom gradu, jer već šesti put za redom dovodi lutkarska pozorišta iz različitih krajeva svijeta u naš grad. Zato Vas mi djeca molimo da pomognete Podgorici da postane prepoznatljiva kao grad lutkarstva i učinite korak više da nam ispunite tu želju.

Kako bi Podgorica jednog dana zaista mogla da bude grad lutkarstva, ona prije svega mora da posjeduje lutkarsko pozorište u čemu je takođe potrebna Vaša podrška i razumijevanje. Poznato je da se trenutno sve predstave Gradskog pozorišta, pa tako i lutkarske predstave odigravaju u KIC-u „Budo Tomović“. Kako bi lutkarstvo moglo da se razvija u glavnom gradu, lutke moraju imati svoj pravi dom. Gradsko pozorište se gradi i već mu se radujemo, ali ono tek svake druge ili treće godine napravi lutkarsku predstavu.

Gospodine gradonačelniče, i Vi ste bili dijete. Sigurno se sjećate koliko su lutke važne za razvoj baš svakog djeteta. Poruke koje prenose lutke u pozorištu imaju veliki uticaj na nas i na naše viđenje dobrog i lošeg, ispravnog i pogrešnog, one nam kazuju pravi put.

Mi, djeca, velika i mala, molimo Vas da podržite našu ideju da Podgorica dobije svoje lutkarsko pozorište koje bi joj omogućilo da jednog dana postane prepoznatljiv grad lutkarstva u regionu i šire. Evo, festival već imamo, još samo pozorište!

U takvom gradu i takvom pozorištu bi vječita djeca zvana umjetnici tajnom šifrom zvanom mašta davala lutkama život na daskama koje život znače na radost sve djece glavnog grada i onih koji bi se upravo u tom pozorištu podsjećali kako je to biti dijete.

Gradonačelniče, sjetite se, i nama i Vama lutke su VEĆ U SRCU!

Unaprijed zahvalna,

Bojana Šolaja, učenica iz Podgorice”

Send this to a friend