Kultura

Propadaju biseri crnogorske kulturne baštine: Primjer alavosti i nebrige

Foto: Portal Analitika

Tvrđava Goražda bila je jedna od najmodernijih svog vremena. Danas zbog nebrige, neznanja i alavosti umjesto da kao takva zavrijedi više pažnje opštinskih i državnih institucija služi kao – majdan obrađenog kamena.

Izgleda da je čeka neslavan kraj kao i mnoge druge vrijedne kulturno istorijske lokacije u Crnoj Gori – da ostane prepuštena sama sebi i alavim ljudima da joj ubrzaju kraj, piše Portal Analitika.

Tvrđava Goražda je tvrđava koju je napravila Austrougarska, a nalazi se u blizini Kotora. Sa još nekoliko utvrđenja, bila je glavna vojna baza Austrougarske na južnom Jadranu. Sadašnja tvrđava je izgrađena između 1884–86. i zamijenila je raniju strukturu na istom mjestu.

Bila je to jedna od prvih novih tvrđava oko Boke Kotorske koja je izgrađena kao dio austrougarskog programa poboljšanja odbrane ovog područja krajem 19. vijeka. Dvije osmatračnice postavljene su 1906/07. godine.

Kako se može pročitati, iako su 1910. godine bili aktivni planovi da se tvrđava obnovi i ugrade dvije nove haubice i mitraljeske i osmatračke kupole, izbijanje Prvog svjetskog rata to je spriječilo.

Nakon izgradnje, Goražda je bila najmodernija tvrđava tog vremena. Njeni neimari koristili su za to doba najnovije tehnologije vojne arhitekture i inženjeringa zbog čega bi trebalo da ima izuzetnu kulturno istorijsku vrijednost, da je sreće, za kompletno graditeljsko nasljeđe u Crnoj Gori. Ali, po dobrom starom običaju, ovaj neimarski arhitektonski biser nije ni turistički ni drugačije valorizovan i za mnoge je nepoznat kulturno istorijski spomenik.

Sastoji se od jako ojačane kamene i betonske konstrukcije koja se nalazi u jarku, sa kaponirima na uglovima za odbranu iz neposredne blizine. Njen simetričan raspored, sa dva krila spojena kružnom konstrukcijom, neuobičajen je za ovaj tip planinskog utvrđenja. Tvrđava dominira visovima iznad Kotora.

Do ulaza u dvospratnu tvrđavu dolazi se zakrivljenom stazom koja prolazi između dva potporna zida i prelazi preko mosta koji vodi preko rova. Iznad glavnog ulaza, još uvijek je na licu mjesta vidljiv natpis Thurmfort Gorazda. Prostorije kasarne nalazile su se na donjem nivou, a na gornjem kazamati do kojih se dolazi preko dva spiralna stepeništa.

Dvije osmatračke kupole smještene su na krovu, iznad pješadijskih položaja koji su konstruisani da pojačaju odbranu tvrđave iz blizine. Džinovska rotirajuća kupola njemačke proizvodnje Gruson od 100 tona, u kojoj je nekada bilo glavno naoružanje, nalazilo se iznad centralnog dijela tvrđave.

Kupola je posljednji preostali primjer te vrste i bila je ručno pokretana, a za rotaciju je korišćena ručica koju su pokretala dva čoveka.

Nakon rata preuzela ga je vojska i nastavila da ga koristi kao vojno skladište sve do ranih devedesetih godina 20. vijeka.

Danas je tvrđava napuštena i dostupna je javnosti. Ipak, njena pristupačnost i nedostatak zaštite od strane državnih i opštinskih organa ostavili su je na milost i nemilost lopovima, koji su odnijeli mnoge vrijedne unutrašnje elemente tvrđave, a danas su prešli i na kamen od kojeg je sagrađena.

Kako se može pročitati, alavi neimari uspjeli su čak i da ogromna željezna vrata od 300 kilograma, odvale i odnesu. Lopovi su odnijeli čak i cjevovode, djelove puškarnica, ponešeni su liftovi za municiju, metalno stepenište, metalne rešetke i kapci sa prozora.

Nakon što su očerupali željezni dio tvrđave, počelo se sa čerupanjem fino klesanih kamenih blokova.

To što se ovim čini nenadoknadiva šteta dijelu kulturne baštine i graditeljskog nasljeđa Crne Gore nadležne opštinske i državne institucije izgleda ne interesuje. Tvrđava Goražda se raznosi neometano a da niko od nadležnih niti reaguje niti pokušava da spriječi njeno uništenje.

Mada, gledajući nove običaje, izgleda da nije po kalkulatoru zaštite kulturne baštine, kojeg očigledno nema, pa shodno tome nadležne institucije nemaju ni o čemu brinuti niti reagovati. Ko će ga znati, možda jednog dana ako se pojavi i takva vrsta kalkulatora nadležni počnu da brinu i o ovim problemima.

Prije nekoliko godina reagovali su i predstavnici „Austrijskog društva za proučavanje i zaštitu fortifikacija“ (OeGF) iz Beča koji su ostali razočarani stanjem u kojem se nalaze austrougarske fortifikacije i nebrigom naše države da pokuša zaštititi taj segment naše i evropske kulturne baštine. Njihove reakcije nisu puno promijenile. Nebriga se očigledno nastavlja.

Ali, i pored sve nebrige, tvrđava Goražda i danas plijeni i monumentalnošću i estetikom. Ovo fortifikaciono zdanje iako u poodmakloj fazi čerupanja i danas izaziva divljenje zbog stručnosti njenih neimara i jedinstvene usklađenosti sa prirodnim okruženjem.

28

avatar
1000
16
12
0
 
26
Floyd011MrkelaMaršal TitoKuntaKonteIvanKO
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Floyd011
Gost
Floyd011

Malo je gradjana i gradjanki Crne Gore koji istinski vole svoju domovinu, jer taj patriotizam se ogleda prvenstveno u okruženju. Nažalost, gde god se podje po Crnoj Gori smeća je na sve strane. Jedni krive turiste, ali je isto ako ne i gore van sezone kada nema turista. Naročito je upečatljiv ulaz u CG kod Herceg Novog. Kako da očekujete… Više »

Maršal Tito
Gost
Maršal Tito

Svuda u svijetu stare tvrdjave su valorizirane i turistička atrakcija a nije ovo jedino zapušteno na Vrmac tvrdjava sluzi godinama za čuvanje stoke to se može valorizovat i naplaćivati turistima

KuntaKonte
Gost
KuntaKonte

Kakav narod, takva i kulturna bastina. Toliko.

Cetinje
Gost
Cetinje

DPS sve unakazio.

Mirko
Gost
Mirko

Cus Crnogorska kulturna baština Ahhaha. Ovo veze sa CG nema. Ovo je Bokeljska kulturna baština .

Sve vi cvjetalo
Gost
Sve vi cvjetalo

Pogledajte kulturno istorijske spomenike, crkve i manastire, koje je sekt retvorila u htelske komplekse. Isti se ne vide od k9naka koji su podignuti tako da crkve lice na igraonice za djecu.

Posjetilac
Gost
Posjetilac

Metalne stepenice je pojela rđa i potpuno su propale. Da li ih je neko, tako propale, ukrao, ne znam. Znam samo da se sada ne može do kupole. A šteta, sjećam se kada se moglo, pogled i kupola su fantastični.

Mindstrike
Gost
Mindstrike

Jes čoče, tvrđava je s’neba pala prije neku godinu pa smo se sad sjetili. Tako je prošla i Duklja, tako nam sve prolazi. Vazda smo nešto iznenađeni, nikako da priznamo da nismo za bolje. Kad ukrade od države, kažu snašao se a ne da je lopov……nikakvi smo.

Marija
Gost
Marija

Pretvoriće je ova Vlada u srpsku crkvu…

Kotoranin
Gost
Kotoranin

Kakve ovo veze ima sa Crnom Gorom, i po cemu je ovo crnogorska kulturna bastina ??

Odgovor
Gost
Odgovor

Po tome što je u Crnoj Gori.

Mira
Gost
Mira

Deo istorije e zato

Labud
Gost
Labud

Čije istorije? Ovo je u Crnoj Gori tek od kada je Boka okupirana.

Radoje
Gost
Radoje

Od koga je okupirana? U Boku živi najviše
Katunjana!

Mirčanin
Gost
Mirčanin

Po tome što se nalazi na obromcima Lovćena
što je pola kilometra do crnogorskog sela
Mirac u kojemu zive Crnogorci i u koje
dolazi isključivo sveštenstvo crnogorske crkve.

IvanKO
Gost
IvanKO

Ok. Taman tu postaviti granicu CG i Boke.

Mrkela
Gost
Mrkela

Ko je bio zna koliki je to kompleks i kako siu ga ruinirali , dok je vojske scg bilo donekle se i stitilo sad je divlji zapad , moze svako da cini sto mu volja

Seljanin
Gost
Seljanin

Nije tačno vojska SCG, nego vojska Jugoslavije
do dolaska Sloba Miloševića.
U tvrdjavi je u to vrijeme prije 50 godina preduzeće
za puteve držalo eksplozivne mine za popravku
puteva i proširenje istih.

Mrkela
Gost
Mrkela

Eo ne znam bijah ja u tu vojsku SCG pa se svakih 20 dana neko iz Kumbora ili iz Tivta penjao gore na vjezbe i civilima nisu dali ni da pridju . Ulazih unutra dok jos bijase onih rucnih liftova , vjerujem da one jezove kupole nisu mogli da skinu , boijase i ona velika ograda na ulazu sa siljcima… Više »

bonaparta
Gost
bonaparta

vjerujem da de ovdje ne radi o namjernom uništavanju kulturne baštine crne gore. vjerovatno su u pitanju ljudi koji ne znaju vrijednost tog kamena već misle da se radi o napuštenim objektima koje treba ukloniti i napraviti zelene površine.

Planeta Majmuna
Gost
Planeta Majmuna

E mozak si sa objasnjenjem a I mozgovi sto misle da je to ” kamen na izvolte”.

mrki
Gost
mrki

Pa sami ste krivi za unistavanje. Da se javi neki investitor da zakupi, odrzava, preuredi za turisticku destinaciju cela CG bi se digla da se neda. Ovako propada. Naopak narod.

Teatar
Gost
Teatar

Zato smo džungla jer kulturu ne cijenimo

Od stoljeća 7.
Gost
Od stoljeća 7.

Fala portalu “Analitika” sto pise o ovome.
A i vama, sto prenosite.
Tako da i ko nije znao za ovu tvrdjavu, sada zna.
Pa moze da joj dodje u “posjetu”.
Sa maljem, glijetom, bonsekom …
Ima tu jos dosta posla za neimare.

Bokeška brigada
Gost
Bokeška brigada

Boka Bokeljima!!!

Slaki
Gost
Slaki

@bokeska brigaada, a da ces ti odleprsat okle si sljega, da lakse disemo.. vrati se u banjaluku okle su tvoji

MirkoHN
Gost
MirkoHN

@Slaki granica na Brajice i na Lipce za vas iz cg.

Bijela
Gost
Bijela

Pocnite molim vas da se dijelite i mrzite na mjesne zajednice ako mozete,mozgovi.Da nije bilo Crnogoraca vi bi ste u Boku sagnjili.Cijeli zivot zivim u Boku,i iz Boke sam ali Crnogorac .Bokelj bi bez Gorstaka sagnjio,a Gorastak bez Bokelja podivljao.Budimo razumni.Sirimo mir a ne zlo.

Send this to a friend