Lifestyle

U Crnoj Gori 40 odsto građana sa prekomjernom težinom

Foto: Profimedia

U Crnoj Gori je 40 odsto odraslog stanovništva sa prekomjernom tjelesnom težinom, a oko 15 odsto je gojazno, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje IJZ, podvodom Svjetskog dana gojaznosti.

U Evropskoj regiji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), oko 23 odsto žena i 20 odsto muškaraca je gojazno.

“Prema dostupnim podacima u Crnoj Gori je 40 odsto odraslog stanovništva sa prekomjernom tjelesnom težinom, a 15, 1 odsto je gojazno. Prekomjerna težina i gojaznost glavni su faktori rizika za brojne hronične bolesti, uključujući dijabetes, kardiovaskularne bolesti, mentalne poremećaje i karcinom”, saopšteno je iz IJZ.

Kako bi se riješio taj gorući problem, najbolji zdravstveni pristup je ulaganje u prevenciju, a istovremeno je prevencija najisplativije ulaganje za sve vlade i pružaoce zdravstvenih usluga.

Ulaganje u prevenciju gojaznosti može se unaprijediti kroz niz akcija i mjera koje bi vlade zemalja trebalo da preduzmu.

Te mjere su uvođenje strogih propisa i nadzor nad sprovođenjem propisa za zaštitu djece od marketinga nezdravih namirnica, osiguravanje školske kuhinje s pristupačnim uravnoteženim obrocima, organizovanje nastave fizičkog vaspitanja u predškolskim i školskim ustanovama u skladu sa željama i afinitetima djece i učenika (rezultati ne bi trebalo da utiču na prosječne ocjene), uključivanje fizičkog vaspitanja u nastavni plan i program na univerzitetima (kako bi se omogućila mogućnost odabira).

Mjere obuhvataju i planiranje i izgradnja naselja sa sportskim terenima, dostupnost različitih vrsta rekreativnih aktivnosti, osiguravanje sigurnih biciklističkih ruta u naseljima, promocija aktivnosti različitih rekreativnih društava (planinarenje, biciklizam, plivanje), promovisanje važnosti porodičnih aktivnosti u prirodi (izleti, planinarenje, biciklizam).

Kako je saopšteno, mjere koje bi vlade trebalo da preduzmu su i izbor hrane u skladu s načelima pravilne prehrane i osiguravanje uslova za fizičku aktivnost tokom pauze na radnim mjestima, uvođenje poreza i subvencija kako bi zdrava hrana bila jeftinija, a nezdrava hrana skuplja.

Preporučuje se i kontinuirano sprovođenje edukacije o značaju pravilne ishrane i tjelesne aktivnosti, putem različitih medija i savjetovališta za pravilnu ishranu unutar Instituta za javno zdravlje, domova zdravlja, kroz zdravstveno vaspitni rad u predškolskim i školskim ustanovama i univerzitetima.

“Ljudi koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu ili su gojazni žive s određenom invalidnošću i sa smanjenim kvalitetom života. Pojava bolesti kod njih je sigurnija i nosi rizik od preuranjene smrtnosti”, ističu u  IJZ.

Kako navode, dosadašnja naučna saznanja o gojaznosti i posljedicama netretirane gojaznosti obavezuju cijelo društvo i zdravstvene radnike da hitno sprovode preventivne mjere, dijagnostičke i terapijske postupke.

M.B

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Stari
Gost
Stari

Jos uvijek krkamo dobro fala bogu

Ivan
Gost
Ivan

Prije svega ove danasnje mlade gospodje i majke treba da nauče da kuvaju,i da ih nije sramota ako kuvaju ručak,a ne sto akaju po restoranima i picerijama

Send this to a friend