Djeca

Djeca tri i po sata dnevno koriste mobilne telefone

Dijete uzrasta između 12 i 17 godina dnevno provede oko osam sati ispred raznih vrsta ekrana, pokazalo je istraživanje koje su u okviru kampanje medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo” sproveli Agencija za elektronske medije (AEM) i UNICEF. Istraživanje, koje će biti predstavljeno u ponedjeljak, pokazalo je da dijete navedenog uzrasta tri i po sata dnevno koristi mobilni telefon, oko dva sata dnevno gleda TV, oko sat i po vremena je ispred kompjutera ili laptopa, nešto manje od sat vremena dnevno igra igrice i oko dvadesetak minuta dnevno provede ispred tableta.

Međutim, šest od deset roditelja nijesu zabrinuti količinom vremena koje njihova djeca provode uz neki od ekrana, već misle da im djeca imaju dobru ravnotežu između vremena provedenog ispred ekranaivremenazadruge aktivnosti.

Sudeći po rezultatima istraživanja, međugeneracijski jaz u korišćenju medija prisutan je u Crnoj Gori, pa se djeca uzrasta 12-17 godina prvo informišu preko interneta, dok njihovi roditelji prve informacije potraže na televiziji.

“Ipak, televizija je medij od najvišeg stepena povjerenja i za djecu i za roditelje. Međutim, roditelji pokazuju znatno veću rezervisanost prema društvenim mrežama u odnosu na djecu. Skoro 40 odsto djece smatra da je teško prepoznati netačnu vijest na televiziji, dok to isto priznaje jedna trećina roditelja. Za termin fake news čulo je 38% djece uzrasta 12 do 17 godina i 49 odsto roditelja, ali većina ne zna njegovo značenje”, pokazalo je istraživanje.

Svako drugo dijete kazalo je da se dešavalo da roditelji, kada su zauzeti, uključe TV ili YouTube i puste ih da gledaju šta hoće da bi završili svoje obaveze na miru, dok oko 40 odsto roditelja priznaje da to radi često ili s vremena na vrijeme.

Istraživanje o korišćenju medija sprovedeno je na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1.050 roditelja i 655 djece uzrasta 9-17 godina kroz upitnik koji se popunjavao u domaćinstvima širom Crne Gore tokom avgusta 2018.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
domacica
Gost
domacica

slazem se @programer. uglavnom vodim racuna koji broj se nalazi u uglu ekrana i tako odredim da li je program namijenjen mom djetetu. ako pise 16, dijete od 13 godina nema tu sto da trazi.

programer
Gost
programer

Birajmo sta gledamo i Birajmo sta slusamo – samo vam se kaze. Djeci morate da date neke smjernice u vezi sa tim sta ce da gledaju i slusaju putem raznoraznih medija, u prvom redu putem televizije. Ne postoje uzalud oznake za starosnu granicu programa, stoga dobro obratite paznju na krugove u uglu ekrana i birajte programe koje prate vasa djeca.

Stevo NK
Gost
Stevo NK

Citam i ne vjerujem! Vise od polovine ispitanih roditelja ne brine zbog vremena koje im dijete provodi uz neki gadzet. Bolje bi im bilo da se malo zabrinu i da upute djecu sto je korisno za njih, a sto nije.

milena bar
Gost
milena bar

Agencija za elektronske medije se na vrlo ozbiljan način zauzela da pokaže kakva je situacija u zemlji kad su djeca u pitanju i koliko mogu da procijenim radi odličan posao u cilju poboljšavanja situacije.

milena bar
Gost
milena bar

Ovaj izvjestaj je surova realnost. Djeca sve manje citaju i ne bave se aktivnostima koje bi trebalo da budu prilagodjene njihovom uzrastu.

Rade
Gost
Rade

Ovo je realnost. Neka se upoznaju roditelji sa ovom analizom i neka vide koliko je “normalno” da svoju djecu prepuste medijima i internetu, jer oni imaju vaznije obaveze od toga da izdvoje vrijeme za njih. Pohvale za AEM i UNICEF, izgleda da su to jedine organizacije koje se bave ovim problemom.

Trol
Gost
Trol

Samo se nemojte zalit – vi ste uveli tablete u skolu i to u prvi razred da nam djeca budu moderna.

Rade
Gost
Rade

Skoro 40 odsto djece smatra da je teško prepoznati netačnu vijest na televiziji. Ozbiljan procenat! Zbog ovakvih stvari ocigledno ova kampanja i postoji i zato hvala Agenciji i Unicefu na ovoj analizi i zelji da nam promjeni svijest o medijskoj pismenosti.

Ivanovic
Gost
Ivanovic

Moramo djecu da podstaknemo da vise uce i citaju, a takodje i da se druze sa svojim vrsnjacima i da se bave zdravijim stilovima zivota kao sto je sport!

Krle
Gost
Krle

Potpuno tacna analiza! Nazalost realnost!

Send this to a friend