Djeca

Kako da pripremite dijete za pubertet

Kada uđu u pubertet, djeca su često zbunjena i uplašena, te je pred roditeljima važan zadatak – pripremiti ih na pravi način kako bi lakše prihvatili promjene koje ih očekuju.

Pubertet je jedno veoma burno i bitno razdoblje u razvoju djece. I zato valja imati na umu da se djeca tokom ovog perioda suočavaju sa velikom krizom.

“Prije svega, dolazi do velikih fizičkih i fizioloških promjena, u smislu promjena izgleda tijela, kao i uspostavljanja novog balansa hormona u tijelu”, kaže dr Biljana Đurić, pedijatar.

Postaju nekako drugačiji sami sebi, uslijed dobijanja karakteristika pola. Vrlo često su zbog toga potpuno zbunjeni i preplašeni. Zato je zadatak roditelja da pokušaju da na suptilan način djecu pripreme za nadolazeće promjene. Djeca se mogu osjećati postiđeno uslijed fizičkih promjena koje im se dešavaju te ih treba uvjeriti da nisu jedini kojima se to dešava i da to nije ništa strašno.

Djevojčice

Početak puberteta

Čim napune osam godina, hipotalamus počinje da pušta hormon pod nazivom gonadotrofin (GnRH) koji ide do pituitarne žlijezde. Upravo je on okidač za proizvodnju druga dva hormona: luteina (LH) i folikularnog (FSH), koji stimulišu jajnike i proizvode progesteron i estrogen.

Glas

Baš kao i kod dječaka i u tijelu djevojčica se proizvodi testosteron, ali u manjoj količini. Upravo je ovaj hormon zadužen za kartilagemu ždrijela, gdje su smještene glasne žice i on ih podiže za četiri milimetra, uslijed čega glas postaje mekši.

Obline

Djevojčice sada već počinju da dobijaju obline žena. Uslijed prisustva estrogena stvara se masno tkivo u butinama, na zadnjici i stomaku. Na ovim mjestima se masnoća deponuje u skladu sa biotipom svake djevojčice.

Menstruacija

Tokom nekoliko prvih godina menstrualnog perioda, putanja hipotalamus-hipofiza-jajnici još uvijek nije dostigla punu zrelost. I zato ciklusi mogu da budu neredovni. Djevojčica može da ima cikluse različite frekventnosti i obima, a ponekad i bez ovulacije.

Akne

Za ovo je zaslužan tostesteron. Postoje dva zadužena principa za stimulisanje lojnih žlijezda koje luče prirodnu masnoću kože. Ovaj sebum se skuplja u porama i njime se hrane bakterije koje izazivaju upalu sa gnojem.

Koža

Kada testosteron koji oslobađaju nadbubrežne žlijezde i jajnici uđe u krv, počinju da rastu prve dlake na nogama i u pubičnom dijelu.

Grudi

Prvi znak nije menstruacija, već to što grudi počinju da liče na pupoljke jer dolazi do podizanje areola i bradavica. Estrogen, hormon koji proizvode jajnici, upravlja ovim promjenama koje se uvijek dešavaju u određeno vrijeme i na određeni način – između osme i desete godine.

Novi mirisi

Polni hormoni aktiviraju znojne žlijezde koje u ovom periodu počinju da rade mnogo snažnije, što za posljedicu ima obilno znojenje. A kako je tečnost savršeno mjesto za razmnožavanje bakterija, dolazi do njihovog širenja ispod pazuha i na stopalima. I zbog toga se neprijatni mirisi javljaju na ovim mjestima.

Rast

Tokom djetinjstva djevojčice rastu od pet do sedam centimetara godišnje. Prije prve menstruacije ova brojka se povećava na 12 centimetara tokom godine. Poslije menarhe, one i dalje nastavljaju da rastu, ali ne tolikom brzinom. Sve to je rezultat rada GH hormona rasta i polnih hormona koji povećava broj ćelija i sintezu proteina u njima.

Dječaci

Početak puberteta

U desetoj godini hipotalamus u mozgu počinje da oslobađa hormon koji se zove gonadotrofin (GnRH) koji ide sve do hipofize i još jedne žlijezde. Tamo se proizvode dva hormona: lutein (LH) i folikularni (FSH). Oni aktiviraju proizvodnju testosterona u testisima.

Glas postaje dublji

Testosteron dovodi do karilageme larinksa gdje se nalaze glasne žice – i one mogu da postanu duže za čak centimetar. Kako glas da bi se proizvodio mora da pređe preko ovih žica, onda i glas počinje da zvuči mnogo ozbiljnije.

Dlake

Zbog testosterona koji se proizvodi u testisima i u nadbubrežnim žlijezdama stimuliše se i ras malja. Uslijed toga dlake počinju da rasu pod pazuhom, na licu, na abdomenu i na pubičnoj regiji.

Akne

Testosteron stimuliše i rad nadbubrežnih žlijezda koje regulišu prirodnu masnoću tijela. Ovaj sebum može da se nakupi u porama, što predstavlja idealno mjesto za razmnožavanje bakterija uslijed čega se stvaraju gnojne bubuljice.

Mišići

U ovoj fazi dječaci skoro da nemaju masnih ćelija. Za razliku od djevojčica, oni dobijaju mišićnu masu. Naime, testosteron zajedno sa GH, hormonom rasta, čini da se ćelijska vlakna mišića rastu i umnožavaju.

Penis

On se razvija ubrzo nakon rasta testisa. Period kada će se to desiti varira od dječaka do dječaka. Prve promjene na penisu vidi se u dužini, a kasnije i u debljini – posebno na žlijezdama.

Testisi

Rast testisa je jedna od prvih promjena koje su vidljive na tijelu dečaka tokom puberteta. Tokom perioda djetinjstva testisi su veličine od milimetar, dva. Kasnije, kada počne proizvodnja spermatozoida dostižu i veličinu od četiri milimetara pa i više. Tada kod dječaka dolazi do prve ejakulacije.

Novi mirisi

Polni hormoni aktiviraju znojne žlijezde koje u ovom periodu počinju da rade mnogo snažnije, što za posljedicu ima obilno znojenje. A kako je tečnost savršeno mjesto za razmnožavanje bakterija dolazi do njihovog širenja ispod pazuha i na stopalima. I zbog toga se neprijatni mirisi javljaju na ovim mjestima.

Rast

U djetinjstvu dječaci rastu od pet do sedam centimetara godišnje. U adolescenciji ova brojka dogura i do 12 centimetara. Aktivnost polnih hormona koja izaziva umnožavanje ćelija utiče na hormon GH koji se proizvodi u pituitarnoj žlijezdi i zaslužan je za sve velike pocese sinteze u tijelu i proteina u ćelijama.

Send this to a friend