Djeca

Praktični savjeti za pravilan odabir i upotrebu rekvizita za djecu

Iskoristite lijepe, sunčane dane za prve sportske korake na otvorenom. Evo nekoliko savjeta kako da izaberete loptu, rolere, bicikl, skejt, trotineti i naučite dijete da ih koristi.

LOPTA

Upotreba bilo kog rekvizita na otvorenom, ma kako bila nespretna i rijetka, svakako je uvod u buduće sportske korake. Svako dijete obavezno treba da ima loptu, veliku toliko da može da je nosi objema rukama i da je baca. Čak i ako je nespretno, nemojte da odustajete od lopte. Jer, ta trapavost kasnije može “skupo da ga košta”. Naime, kada krene u školu, druga djeca ga neće birati za igre sa loptom, a i zbog ocjene iz fizičkog. Dakle, igru počnite sa loptom. Ne kupujte skupe, firmirane, jer se lopte lako gube. Šutirajte, gurajte, bacajte… pokažite mališanu šta treba da radi sa loptom. Ne brinite ako poslije pola sata okrene glavu i od vas i od lopte, jer se “zasitilo” za taj dan.

BICIKL

Prema uzrastu, sljedeći sportski rekvizit je bicikl, tačnije model sa tri točka. Kasnije, dijete će da vozi model sa četiri, a na kraju – sa dva točka. Skuplje verzije ove zabave – u vidu motora i automobila na akumulator, ne preporučuju se u tom uzrastu. Za razvoj tijela, koordinacije pokreta i spretnosti – pored trčanja, najbolja aerobna aktivnost je vožnja bicikla. Pojedina djeca nauče da voze bicikl sa pet, druga sa deset godina… i sva padaju! Kada će dijete uspjeti da vozi na dva točka, zavisi od njegovog straha od padova, zatim koliko često vozi bicikl tokom sezone, i na kakvoj površini. Logično je da su djeca iz predgrađa majstori vožnje u odnosu na djecu iz centra. Međutim, ni jedne ni druge ne bi trebalo puštati samostalno da voze, bar ne prije polaska u školu, jer su nesreće sa automobilima i biciklistima česte.

TROTINET

Manje je stabilan od prethodna dva rekvizita (mada je lakši za nošenje). Pa ipak, trotinet nije opasan ako je dovoljno veliki za dijete, odnosno ako mu je volan u visini djetetovog struka, tako da mališan njime upravlja pravih leđa.

SKEJT

Preporučuje se za djecu stariju od sedam, osam godina, isto kao i snoubord. Dijete ga koristi više jednom stranom tijela. Brz je do “mamine migrene”, posebno što djeca obično nisu kraj roditelja kada ga voze. Zato dijete mora da ima dobro razvijenu koordinaciju pokreta, dobro uspostavljenu ravnotežu, ali i da bude svjesno opasnosti na ulici.

PRAKTIČNI SAVJETI

1. Nemojte dijete učiti da vozi bicikl, rolere ili trotinet tako što ćete ga gurati ili vući, osim ako nije riječ o sasvim malom djetetu i triciklu – koji morate da vučete, inače će dijete da stoji u mjestu. Pustite mališana samog, podstičite ga… (pokažite mu kako se to radi – ako umijete, i ako imate na čemu).

2. Možete djetetu da kupite jedan, ali i sve rekvizite, kako želite (i možete). Prijedlog je da se rekvizit uvijek bira prema uzrastu, nikako prevelik – recimo bicikl, jer će dijete “da poraste”. Bolje ga iznajmite na sat, dva, da dijete proba da ga vozi.

3. Obucite mališana lagano, prikladno temperaturi. Nije potrebno da pantalone budu duge samo zato da zaštite koljena! Štitnici, kaciga, rukavice su najbolji za rolere, jer su tu ruke najviše “na udaru”.

4. Svaki od ovih rekvizita obogaćuje djetinjstvo, a dijete se socijalizuje kroz rekreaciju (divna druženja u vožnjama kad djeca malo porastu). I, naravno, razvija tijelo, a najviše podstiče brzinu, orijentaciju u prostoru, koordinaciju pokreta, ravnotežu (trotinet i skejt).

5. Prve nedjelje, dijete uspostavlja odnos prema ovoj vrsti zabave. Kada roditelj pomisli da je naučilo da barata omiljenim rekvizitom, obično se desi neki problem – poput pada, ogrebotina… Jedno od pravila je da ne vičete na dijete koje ne napreduje brzo. Takođe, nemojte da ga plašite (šta sve može da mu se dogodi), da stvarate strahove kod njega. Svakako, treba da ga učite osnovama ponašanja u saobraćaju i upozorite na moguće opasnosti.

6. Na početku, izbjegavajte trase uzbrdo-nizbrdo. Povremeno provjerite rekvizite – da se nešto nije iskrivilo ili polomilo. Ne zaboravite da su ovi rekviziti za asfalt i beton. Dakle, ne za pijesak, kamenčiće, vodu, blato… osim “planinskog” bicikla, ali on nije dio priče o djeci i sportovima za njih.

7. Kada dijete malo poraste, tu su rolerijada i biciklijada – prava uživancija za cijelu porodicu, bilo da se takmičite ili samo posmatrate. Probajte, veliko je zadovoljstvo proći za mališanom kroz cilj. A ko baš voli da pobjeđuje, neka juri. Vama će najveća pobjeda biti to što i kroz sport možete da se družite sa vašim djetetom.

Send this to a friend