Djeca Nezavisno i sposobno

Zašto je srednje dijete spremnije za život

Često se stiče utisak da se srednje dijete u porodici zanemaruje, ali istraživanja govore drugačije. Činjenica da ono nije ni nastarije ni najmlađe, daje mu određene prednosti koje mogu da mu pomognu da razvije snažne liderske kvalitete kasnije u životu.

Profesorka psihologije na američkom univerzitetu Redlends, dr Katarina Salomon, kaže da srednja djeca, zbog toga što su okružena braćom i sestrama, često moraju da preuzmu ulogu pregovarača, pa u zrelom dobu postaju vješti u rješavanju problema. Velika je vjerovatnoća da će biti i kreativni, jer slobodnije pokazuju talenat i to što nose u sebi.

Za razliku od prvorođenih, koji su često pod pritiskom jer moraju da ispune očekivanja roditelja, srednja djeca će biti manje stroga prema sebi ako dožive razočaranje i neuspjeh. Još u djetinjstvu nauče da budu kooperativni, nezavisni i sposobni da izgrade odnos sa drugima.

“Takvoj djeci ide u korist i sposobnost da razmišljaju mnogo šire, zbog čega često imaju preduzetnički duh”, rekla je dr Salomon.

Vještina rješavanja sukoba nije korisna samo na radnom mjestu, već i u braku. Studija na univerzitetu u Vašingtonu otkrila je da parovi koji su željeli kompromis imaju kvalitetniji brak i partnerske odnose od drugih. U istraživanju dr Salomon čak 80 odsto srednje djece nikada nije prevarilo partnere, dok je 65 procenata prvorođenih i 53 odsto najmlađih to uradilo.

Srednja djeca imaju određene društvene i mentalne koristi zbog odrastanja sa braćom ili sestrama. Recimo, kada krenu u vrtić imaju bolje razvijene socijalne vještine. Takođe, nisu podložni pretjeranoj kontroli roditelja, uglavnom su prepušteni sebi, što im daje slobodu da sami rješavaju probleme.

“Mnoga djeca ni do fakulteta ne nauče sama da upravljaju svojim vremenom i obavezama, jer su im roditelji cio život previše pomagali”, kaže dr Salomon.

“Srednja djeca su u prednosti, jer roditelji nisu fokusirani na njih 24 sata dnevno”.

Prema dosadašnjim istraživanjima, prvorođena djeca su pametnija jer su im roditelji posvećivali više pažnje, ali studija obavljena na univerzitetu u Ilinoisu objavljena početkom ove godine pokazala je da je koeficijent inteligencije prvorođene djeca samo za jednu jedinicu veći u odnosu na mlađu braću ili sestre.

Send this to a friend