Ishrana

Kako do ravnog stomaka za dan

Pobijedite nadutost uz ove savjete – i to tako da i dalje uživate u čokoladi.

Nadutost može da vam upropasti dan čak i ako se zdravo hranite, krećete se i pijete dosta vode. Nisu jedino keksići i slatkiši krivac za nadutost, evo koje zamjene namirnica mogu da vam pomognu kod nadutosti.

Mliječnu čokoladu zamijenite tamnom

Ne razmišljajte o tome kao o dijeti, već kao o promjeni navike. To znači da ne morate da se lišite svih užitaka, već da nađete alternativu.

Dok mliječni proizvodi mogu biti dobar izvor proteina i kalcijuma, ali mogu da budu i uzrok problema, u slučaju osjetljivosti na laktozu. Pored laktoze, mliječne čokolade sadrže i dosta šećera, koji dovodi do nadutosti.

Crijeva su “obložena” velikim brojem bakterija koje pomažu zdravlju. Kada unesete šećer, neke od tih bakterija ga konzumiraju i uzrokuju gasove i nadutost.

Šećer ne mora uvijek da bude uzrok nadutosti, ali ako imate ovaj problem, vrijedi da pokušate da izbacite dodate šećere i vidite hoće li se nadutost smanjiti.

Ne morate skroz da prestanete da jedete slatkiše, samo birajte što tamniju čokoladu jer ona sadrži manje masti i manje šećera, a više minerala poput magnezijuma.

Gazirane napitke zamijenite kombuhom

U studiji objavljenoj u februaru, naučnici su utvrdili da konzumiranje dva ili više zaslađena napitka dnevno povećava rizik od srčanog i moždanog udara. A kada je riječ o nadutosti, gazirani napici doprinose i gasovima.

Sa druge strane, kombuha je zapravo fermentisani čaj, gaziran i osvježavajuć, a sadrži i dosta dobrih bakterija, što je mnogo bolje za crijeva.

Bijeli luk zamijenite biljkama i začinima

Bijeli luk je ukusan i zdrav, ali ako imate problema sa nadutošću, možda ne bi bilo loše da prestanete da ga jedete i vidite hoće li simptomi nestati.

“Problem” sa bijelim lukom je taj što sadrži određena rastvorljiva vlakna koja uzrokuju nadutost. Mnogim ljutima taj sastojak smeta, uzrokuje nadutost i gasove.

Pokušajte da, prilikom pripremanja obroka, bijeli luk zamijenite drugim začinima i biljkama, poput majčine dušice.

Brokoli zamijenite spanaćem

Brokoli je veoma, veoma zdrav – sadrži dosta vlakana, vitamina i minerala, a naučnici vjeruju i da je “tajno oružje” u borbi protiv raka.

Opet, ako vas stalno muči nadutost, brokoli i karfiol možda nisu najbolji izbor namirnica za vas jer su, kao i luk, puni rastvorljivih vlakana koja uzrokuju gasove.

Ako baš volite brokoli, kuvajte ga duže, da biste ga lakše svarili. Ili se odlučite za spanać – bogat je gvožđem, kalcijumom i magnezijumom, a “nježniji” je prema crijevima.

Vještačke zaslađivače zamijenite stevijom

Naučnici sa Univerziteta u Izraelu i Singapuru su otkrili da vještački zaslađivači ne djeluju dobro na bakterije u crijevima. Odnosno, utvrđeno je da bakterije u crijevima postaju toksične kada su izložene vještačkim zaslađivačima, a to može da dovede do hronične nadutosti.

Ovaj problem možete da riješite tako što ćete umjesto zaslađivača da koristite steviju.

Peciva i grickalice zamijenite ovsenim keksom i puterom od kikirikija

Kod nekih je gluten uzrok nadutosti. To ne znači da svi odjednom treba da prestanu da jedu namirnice koje sadrže gluten, ali možda će vam prijati da makar privremeno keksiće i peciva, tj. obrađene ugljene hidrate zamijenite nečim drugim.

Recimo, ovseni keksići su bogati hranljivim vlaknima, a možete i da ih jedete sa kikiriki puterom. Na taj način ćete unijeti i masti i šećer, ali bez posljedica, tj. nadutosti i gasova.

Ako ste uprkos svemu ovome naduti…

Nutricionistkinja Lili Sauter kaže da je najčešći uzrok nadutosti taj što gutate mnogo vazduha dok jedete. Pokušajte da duže žvaćete i da jedete sporije, možda vam pomogne.

Send this to a friend