Ishrana

Namirnice koje morate izbjegavati kada ste prehlađeni

Hrana definitivno nije prva stvar o kojoj mislite kada ste bolesni. Ali i to što unosite u sebe od velikog je značaja za vaš oporavak. Naime, određena vrsta hrane i pića može uticati na to da se osjećate još gore.
Ako je i vas zakačila prehlada, evo koje namirnice treba da izbjegavate.
KAFA
Kafu izbjegavajte pogotovo ukoliko imate stomačni virus. Kafein iz kafe je diuretik, pa ćete zato učestalo mokriti što vas može dovesti do dehidratacije. To je loša vijest kada se borite sa različitim virusima i infekcijama, jer upravo kvalitetna hidratacija pomaže vašem imunološkom sistemu da se efikasnije bori. Kofein je posebno loš kada imate problema sa mučninom i dijarejom, jer oba ova stanja uzrokuju gubitak tečnosti, piše američki Men’s Health.
SOK OD POMORANDŽE
U slučaju zapaljenja grla izbjegavajte sok od pomorandže, jer će on samo pogoršati vaše stanje. Kiselkasti ukus soka uglavnom osvježava, ali u slučaju tegoba sa grlom, citrusne kiseline će samo dodatno iziritirati taj dio i produžiti oporavak.
SLATKIŠI
Konzumiranjem namirnica bogatih rafinisanim šećerima spriječićete bijela krvna zrnca da se aktivno bore protiv bakterija. Nakon unošenja različitih slatkiša prebogatih šećerom, vaš imunološki sistem će znatno oslabiti. Kao rezultat svega vaš organizam neće biti dovoljno spreman da se bori protiv klica koje su vas i učinile bolesnim. Uz to, šećer sprečava protok tečnosti do digestivnog trakta što kasnije vodi do gubitka kilograma, gubitka tečnosti i dijareje.
GAZIRANA PIĆA
Poput kafe i gazirana pića puna kofeina mogu dovesti do dehidracije. Ako vam voda ne prija, probajte sa pićima koja sadrže male procente šećera i koja stvaraju dobru ravnotežu elektrolita, poput sportskih piča ili kokosove vode. Mnoga vještački zaslađena pića sadrže velike molekule koji loše utiču na varenje uzrokujući nadimanje, grčeve i dijareju.
GRICKALICE
Abrazivna tekstura grickalica kao što su čips, granola ili čak hrskavi tost mogu oštetiti vaše grlo poput šmirgl papira. Što više iritirate grlo to će mu biti potrebno više vremena za oporavak.
ALKOHOL
Alkohol je takođe diuretik, pa u slučaju bolesti gotovo uvijek vodi do dehidracije. A s obzirom da je tokom bolesti naše tijelo u blagom stanju dehidratacije, konzumiranjem alkohola protok ove supstance u krv će se samo dodatno ubrzati.
MLIJEKO
Ukoliko imate problema sa zapušenim nosem ili imate osjećaj gušenja izbjegavajte mlijeko i mliječne proizvode, jer će vaše tijelo u tom slučaju proizvoditi dodatnu sluz. Iako su ovi nutrijenti veoma zdravi, nemojte ih konzumirati dok ste bolesni.
PRŽENA ILI MASNA HRANA
Masnoj hrani je potrebno više vremena da dođe do digestivnog sistema, što može uzrokovati dodatnu mučninu i izazvati višak kiseline. Takođe, masna hrana može izazvati spazam mišića u vašem gastro-intestinalnom sistemu, pa će zato dijareja biti češća.
ZAČINJENA HRANA
Ukoliko imate problema sa curenjem nosa izbjegavajte ljute papričice i ljute soseve koji će iritirati vašu nazalnu regiju. Ljuta hrana se preporučuje u obrnutom slučaju – ako imate problema sa zapušenim nosem i osjećajem grebanja u grlu.

Send this to a friend