Ishrana

Tajna stara 750 godina: Pogledajte kako je nastao soja sos

Dobrodošli u Juasu, mjesto rođenja soja sosa…

https://www.youtube.com/watch?v=A0bLFy1_R0E

U XIII vijeku, japanski sveštenik se vratio s putovanja po Kini i nastanio se u primorskom gradu Juasa u japanskoj prefekturi Vakajama.

Iz Kine je sa sobom ponio nekoliko novih vještina koje je naučio od Kineza, uključujući i proces za pravljenje miso (pasta od soje).

Tečni nusprodukt od pravljenja misa su usvojili ljudi Juase kao dodatak jelima, koji je danas poznat kao soja sos.

U kratkom filmu, koji se pojavio u sklopu programa The Short Film Showcase na sajtu američkog National Geographica, moći ćete da vidite kako teče proces pravljenja soja sosa, koji je postao globalni fenomen.

Soja sos se pravi od četiri glavna sastojka: soje, pšenice, soli i vode.

Prvi stadijum pravljenja soje jeste pomiješati barenu soju i proprženu pšenicu sa koji (tip buđi ili vlaknaste gljive koja se koristi u japanskoj i kineskoj ishrani). Ova mješavina stoji četiri dana, a za to vrijeme se koji pretvara u šećere i omogućava fermentaciju.

Nakon toga se miješa s vodom, posoli se, i stavlja u ogromne drvene posude radi fermentacije između 18 mjeseci i 3,5 godine. Masa mora redovno da se miješa.

Nakon tog vremena, masa se stavlja u torbe i presuje pa nastaje nama soja sos, koji se potom zagrijeva u tradicionalnim posudama.

I tako nastaje soja sos, globalni fenomen koji postoji od XIII vijeka, a bez kojeg ne možemo da zamislimo nijedno jelo azijske kuhinje.

Send this to a friend