Moda

Uljane kupke – najbolja njega za kožu

Uljane kupke su novina u dermatološkoj njezi suve i osjetljive kože, nastale kao produkt višegodišnjih istraživanja. Iako sama uljana kupka nije novina, tek posljednjih nekoliko godina se preporučuje za njegu suve, osjetljive, a prevashodno dječije kože.

Do kakvih su to rezultata dermatolozi došli kada se naglo promijenio smjer u liječenju ekcema, psorijaze i atopiskog dermatitisa?

Istraživanje sprovedeno na Francuskom nacionalnom institutu za njegu i zdravlje kože je poslije sedam godina došlo do zaključka da uljane kupke imaju veću efektivnost u borbi proziv ekcema od krema na bazi kortikosteroida.

Za nastanak suve kože nauka još uvijek nema kompletno objašnjenje, a pominju se nasljedni faktori, neadekvatna njega u najranijoj dobi i posljedica nekih težih oboljenja.

Ono što se zasigurno zna jeste da je dječija koža 2 puta tanja od kože odrasle osobe i da se njen kompletan razvoj završava tek nakon prve godine života. Stoga je veoma važno odoljeti trendu kozmetičkih kuća koje agresivno reklamiraju mirišljave kupke za bebe. Iako voda nije dovoljna da spere masti u kojoj su zarobljene nečistoće, a deterdženti iz kupki su isuvše agresivni, došlo se do zaključka da je uljana kupka najbolji izbor.

Prije svega zato što prilikom korišćenja uljane kupke ostaje zaštitni film na koži koji joj omogućava da diše, ali ne i da gubi vlagu. Zatim, uljane kupke u sebi sadrže malo ili nimalo deterdženta koji je glavni krivac za skidanje zaštitnog lipidnog sloja. Skidanjem ove prirodne barijere koža, kao najveći organ, postaje podložnija infekcijama. Na tržištu postoji nekoliko ovakvih preparata i uglavnom su bazirani na prirodnim uljima jojobe, nevena, kamilice, masline i ruzmarina. Zabluda je da su uljane kupke bez sapuna namijenjeni isključivo bebama i maloj djeci. Osobe sa osjetljivom, kao i one sa normalnom kožom takođe mogu da koriste ove kupke. Razlog je jednostavan – veoma blaga formula koja istovremeno čisti i njeguje kožu.

Uljane kupke se mogu napraviti dodavenjem eteričnih ulja u kadu tople vode. Njihovo korišćenje se ne preporučuje više od dva puta nedjeljno. Sa druge strane, ulja za tuširanje se preporučuju u svakodnevnoj njezi kože. Njega kože poslije tuširanja je takođe važna. Preporuka je da se voda sa kože ne skida povlačenjem peškira već utapkavanjem. Na taj način se prirodni zaštitni sloj ne skida i kože se ne iritira.

Send this to a friend