Psihologija

Devet prepreka na duhovnom putu

Prema velikom mudracu Patanđaliju postoji devet prepreka na duhovnom putu kao devet oblika poteškoća s kojima se duhovni aspirant (sadhaka) skoro svaki dan susreće na svom putu joge.

Bolest, gubitak povjerenja, sumnja, nesigurnost, lijenost, svjetovni užici (gubitak nevezanosti – vairagje), nezadovoljstvo, pomanjkanje entuzijazma i nesposobnost koncentracije su smetnja (vikšepa) i prepreke (antaraja) na duhovnom putu.

1. Bolest

Kao prvo susrećemo se sa VJADHI. Vjadhi znači bolest i napornu i otežavajuću smetnju koja negativno utiče na naše vježbanje i onemogućuje ga. To mogu biti i buka, porodična svađa ili neka uznemirujuća briga.

2. Sumnja

Sljedeća prijetnja je STJANA – sumnja u djelovanje u vlastiti napredak. Misli poput: “Vježbam već nekoliko godina i još uvijek nisam ništa postigao…” – teška su smetnja koja naposljetku zaista zaustavlja naš dalji razvoj. Mantrom i molitvom možemo prevladati takve misli i unutarnje porive.

3. Osjećaj unutrašnje slabosti

Još jača smetnja je SAMŠAJA – osjećaj unutrašnje slabosti koja vodi sumnji hoćemo li ikada dostići naš cilj. To znači da smo izgubili šraddhu, našu vjeru. Sumnje slabe snagu naše volje (bili mi toga svjesni ili ne) i jačaju negativne misli. Upravo kroz sumnje počinju se smanjivati naši izgledi. Zbog toga, dok god ne osnažimo dovoljno iznutra, moramo izbjegavati osobe koje negativno kritikuju i potkopavaju. One slabe naš duh i pripremaju podlogu za sumnju.

4. Lijenost

PRAMADA znači lijenost, a ovdje to podrazumijeva gubitak discipline, dopuštanje neredovitosti u vježbanju. Kada počnemo naveliko prihvatati razonode i odvraćanja, odgađati vježbanje te zanemarivati naša načela, upali smo u klopku pramada. Postajemo lakoumni i imamo spremne izgovore. Ali ni jedan film ili knjiga, bilo kakav hobi ili sport, studij ili zanimanje ne mogu nam pružiti ono što možemo dostići sadhanom (duhovnom praksom).

Razmislite, dali ste obećanje sebi i svome Učitelju i ono je sada postalo vasa dužnost. Ako sjedinite ovu dužnost s ljubavlju, tada je vaš uspjeh siguran.

5. Tromost

Kad ALASJA, tromost ili tamas guna prevlada u nama, osjećamo se umorno, prazno i ukočeno i nesposobno za jasno razmišljanje. Ovu smetnju često možemo prevladati promjenom načina ishrane. Hrana utiče na ravnotežu energija u nama. Prije svega treba prestati jesti meso. Nemojte dopustiti da vaš trud na duhovnom putu bude uništen zbog pohlepe vašeg jezika. Najbolje je uzimati  vegeterijansku hranu: koliko god je moguće biološki i svježe pripremljeno povrće. Mlijeko, hljeb, žitarice, voće i orahe.

6. Vezanost

AVIRATI je vezivanje za svjetovne vezanosti – suprotnost vairagji, odricanju. Naročito se odnosi na vezanost uz loše osobine i navike koje nas koče na duhovnom putu. Uvijek se sjetite da vrijeme na vas ne čeka. Propušteno vrijeme se ne može vratiti. Pravi tragač nikad neće odustati od traganja sve dok ne nađe ono što je tražio, pri čemu je neizostavna vairagja.

Ne treba ništa odbaciti ili napustiti – živite svoj život sa svojom porodicom, partnerom, prijateljima – ali ne zaboravite svoj istinski cilj. Svjetovne dužnosti nisu prepreka – ako ih obavljate pažljivo i s ljubavlju – čak vam i pomažu pri ostvarenju ovog cilja.

7. Nezadovoljstvo

BHRANTI DARŠANA – nezadovoljstvo, negodovanje i sumnja u djelotvornost vježbi, u prikladnost mantre ili krije – takođe su prepreka. Kada tragač počne mijenjati mišljenje o svom putu ili svom Učitelju, poput kameleona koji mijenja boju, dolazi u veliku opasnost. Ako se iz nesigurnosti u ispravnost puta uvijek ponovo vraćate na početak da biste slijedili neki drugi put, nećete nikada postići svoj cilj. Nemojte da na vas utiču bilo vanjski ili unutrašnji događaji. Svjesnom vjerom slijedite put za koji ste se odlučili. Smetnje i problemi će se uvijek pojavljivati, to je u prirodi svijeta.

8. Zapostavljanje discipline

ALABDHA BHUMIKAT znači zapostavljanje discipline. Mnogi započinju s vježbanjem puni oduševljenja, vjere i povjerenja, ali ukoliko uskoro ne dožive uspjehe njihova početnička snaga slabi i gubi polet. S ovom teškoćom bori se skoro svaki učenik na svom putu.

9. Nemir uma

Posljednja smetnja, ANAVASTHITATVANI ĆITTA – nemir uma i nesposobnost koncentracije. Iako smo pronašli pravu tehniku i potpuno se na nju usmjerili, ćitta vrittiji (valovi misli) nam ponovno postaju nemirni i lutaju naokolo. Ovu poteškoću možemo zasigurno prevladati nepokolebljivim vježbanjem, kao što postojano kapanje vode pravi udubljenje u tvrdoj stijeni.

Tags
Send this to a friend