Psihologija

Pretjerano kajanje kvari život: Kako prestati žaliti?

Iako mnogi ljudi tvrde da se ni zbog čega ne kaju, manje više se u životu zbog nečega kaju svi. BIlo da se radi o krupnim izborima ili svakodnevnim stvarima poput toga da ste prema nekome bili neljubazni ili grubi bez razloga, naučiti kako da se procesuira kajanje je više nego potrebno. Zašto?

Kajanje je negativno osjećanje koje se zasniva na kontračinjeničnom razmišljanju. Kontračinjenično razmišljanje podrazumijeva da se osvržemo u prošlost i smišljamo izmišljene scenarije kojima sebe ubjeđujemo kako su stvari mogle biti bolje. Na primjer: da sam se više trudio/la u nekoj vezi, moglo se sve popraviti. Ljudskom mozgu odlično ide konstruisanje alternativnih svjetova, a oni se često zasnivaju na našim željama i potrebama ali su uglavnom odraz toga gdje bismo i kako voljeli da stignemo u životu.

Lako je shvatiti da pretjerano kajanje nije dobra stvar zato što, umjesto ka ličnom razvoju, vodi u očajanje i negativnost. Ukoliko se borite sa svojim kajanjem, ovi mali savjeti će vam biti od pomoći.

1. DOZVOLITE SEBI SOPSTVENA OSJEĆANJA

Iako ovo zvuči kao stvar koja se podrazumijeva, u praksi nije tako. Ukoliko ste zatrpani savjetima u stilu “gledaj to sa vedrije strane” ali vam to nikako ne polazi za rukom, imamo vijesti koje će vam prijati: ovo nije uvijek dobar put. Šta više, dokazano je da osvješćivanje i proživljavanje negativnih emocija zapravo pomaže njihovom procesuiranju. Pored toga, ptiskivanje emocija može da pogorša stvari i dovede do toga da vam problem postane intenzivniji, a vaše reakcije agresivnije.

2. NAPRAVITE LISTU ONOGA ŠTO STE NAUČILI IZ ISKUSTVA KOJE ŽALITE

A zatim se na tu listu vraćajte kad god vam je potreban životni podsjetnik. Kada čujete da neko kaže “ni za čim ne žalim” to ne mora automatski da znači da je ta osoba u nekakvoj fazi poricanja, već da je bila u stanju da takva iskustva pretvori u priliku da nauči nešto novo, za rast. Kajanje je vrlo važan instrument za postavljanje ciljeva zato što predstavlja trenutak u kom razmišljate o tome šta želite da izbjegnete u budućnosti. Dakle, umjesto da očajavate oko toga šta ste mogli da uradite ili kažete drugačije, razmislite o tome kako vas je to iskustvo promijenilo i  unaprijedilo. Umjesto “sve je moglo biti drugačije” razmislite o tome šta vas osjećanja razočaranje, ljutnje ili kajanja uče o sadašnjem trenutku. Prošlost ne možete da promijenite ali ona će vam poslužiti da se bolje postavite u budućnosti.

3. PREISPITAJTE “IDEALAN SCENARIO” KOJI SE NIJE OSTVARIO

Žaljenje stavlja u fokus ono što ste mogli da uradite drugačije, ali istina je da ne možete znati da li bi sve bilo bolje da ste donijeli drugačiju odluku. Ako žalite što niste uštedjeli više novca, na primjer, korisno je udaljiti se od misli da bi „sve bilo savršeno, da sam se držao/la svog plana štednje.” Ušteda bi vam sada vjerovatno dobro došla, ali i drugi faktori u tom procesu igraju jednako važnu ulogu. Možda su, čak i ako to sada jasno ne vidite, neki aspekti vašeg života zapravo bolje ispali upravo jer se niste štedjeli. Dakle, umjesto zamišljanja scenarija koji prenaglašava pozitivno razmišljanje, predlažemo da razmislite o tome kako je i drugačiji izbor takođe mogao negativno uticati na vas.

4. OPROSTITE SEBI

Žaljenje je pokazatelj da imate lične standarde za to kako živite svoj život, ali biti ljudsko biće uključuje povremeno neispunjenje tih očekivanja. Kada se to dogodi, poradite na tome da sebi oprostite.

Ne postoji magično rješenje koje bi vam pomoglo da odmah prihvatite sve zbog čega žalite, već se to postiže procesuiranjem i postepenim opraštanjem sebi. Najbolje bi bilo da počnete sa otpuštanjem kajanja. Prva stvar koju biste mogli da zamislite jeste da razgovarate sa prijateljem (umjesto sami sa sobom). Ovo bi vam moglo pomoći da otključate saosjećanje prema sebi kako biste mogli da prevaziđete kajanje.

5. REBRENDIRAJTE KAJANJE KAO MOGUĆNOST DA NEŠTO NOVO NAUČITE

Dakle, pustili ste da osjećanja navru i možda porazgovarali sa nekim o tom iskustvu. Sada dolazi faza oporavka. Šta vas je ovaj debakl naučio? Kako ovo iskustvo možete iskoristiti u svoju korist? Uokvirujući iskustvo u ono iz kog ste naučili, možete izbjeći pravljenje sličnih grešaka u budućnosti. A ako ste istu grešku napravili više puta, budite uvjereni da je često potrebno mnogo pokušaja prije nego što se nešto sredi.

6. ZAPIŠITE SVE ONO ZBOG ČEGA ŽALITE

Možda vam se čini kontraproduktivno, ali ako razmišljate o stvarima zbog kojih se kajete, dodatno vam može pomoći ako ih i zapišete. Pisanje o negativnim mislima daje vam priliku da ih na neki način provjerite i omogućava vam da unesete kontekst u svoju ličnu priču. Pa, specifičnost je na vašoj strani. Ako se osjećate kao da ste bili samopouzdaniji, sada možete raditi na izgradnji toga. Ili, ako mislite da bi vas bolje obrazovanje podesilo za drugačije profesionalno iskustvo, možda je vrijeme da istražite kurseve koje možete pohađati u budućnosti. Bilo da ste shvatili da je vaše žaljenje neosnovano ili ne, važno je da zapamtite da ste vi mnogo više od njega i da se vaš čitav život ne svodi samo na to.

7. IZVINITE SE AKO I KOME TREBA

Opraštanje sebi moglo bi vam donijeti malo mira, ali to ponekad uključuje i druge ljude. Kad god je moguće, prikladno je izviniti se i ispraviti se. Ako, na primjer, žalite što niste posjetili svoju porodicu kad ste za to imali priliku, nije kasno sada ih pozvati, izviniti se i napraviti novo obećanje. U nekim drugim situacijama, izvinjenje je neprikladno ili čak nemoguće. Žaljenje bi moglo da vas natjera da pomislite da je razumno kontaktirati bivšeg iz srednje škole. Nema ničega pogrešnog ni u tome, ali prvo popričajte sa sobom. Možda, ipak, nije prikladno kontaktirati osobu 30 godina kasnije.

8. KONCENTRIŠITE SE NA BUDUĆNOST

Život u prošlosti često stvara osjećaj beznađa i bespomoćnosti jer osjećate kao da tu ništa ne možete učiniti. S druge strane, usmjeravanje pažnje na budućnost može vam pomoći da se ponovo uključite u svoj život.

9. RAZGOVARAJTE SA PROFESIONALCEM

Otići kod terapeuta nikada nije loša ideja. Ukoliko vas osjećaj krivice i kajanje ozbiljno preplavljuju, profesionalna pomoć vam je neophodna u nekoj mjeri. Istina je da onlajn možete pročitati gomilu savjeta ali oni – kao ni ovaj članak uostalom – ne mogu da zamijene razgovor sa nekim ko se školovao da pomogne. Iako je lako dozvoliti krivici da nas obuzme, imajte na umu da naše greške ne definišu i ne određuju naše živote i biže vam lakše da ih prebrodite.

Send this to a friend