Psihologija

Šta je hiperventilacija i kako je prevazići?

Prilikom intenzivnijih paničnih napada moguće je javljanje takozvane hiperventilacije.

Hiperventilacija je stanje do koga dolazi usljed pretjeranog unošenja kiseonika. Tokom napada panike možete imati utisak da ne možete da dišete i da gubite vazduh, pa tako udišete previše vazduha. Ubrzanim udisanjem vazduha remeti se balans kiseonika i ugljen-dioksida u organizmu što dalje dovodi do bolova u grudima, vrtoglavice ili utiska da ćete se onesvijestiti, skraćenja daha, doživljaja slabosti ili trnjenja u udovima.

Dakle, kada ste anksiozni i osjećate strah, rad srca se ubrzava kao i disanje, dolazi do stezanja u grudima možete imati utisak da se gušite i da nemate dovoljno vazduha tada uzimate sve više i više vazduha te ulazite u hiperventaliciju. Najčešće ćete brzo unositi vazduh i plitko disati ali se nekima dešava da udišu brzo i duboko što takođe povećava hiperventilaciju sa svim njenim simptomima. Dodatno obraćanje pažnje na simptome i strašne misli vezane za trenutno stanje pojačavaće ovo bezopasno ali jako neprijatno stanje.

Kako spriječiti hiperventilaciju?

Najednostavnije što možete da uradite jeste da u trenutku hiperventilacije zaustavite svoje disanje na 10-ak sekundi i da ovo ponovite nekoliko puta dok se organizam ne umiri. Međutim, ono što se pokazalo kao najbolje rješenje jeste disanje stomakom odnosno dijafragmom. Ovo disanje treba prvo uvježbati, primjenjivati ga dnevno 3-5 minuta kako biste ga nakon toga primenili u trenutku hiperventilacije.

Tehnike za sprečavanje hiperventilacije pogledajte u kratkom videu.

Send this to a friend