Psihologija

Ukrštene riječi smanjuju zaboravnost

Zaboravni ste? Da li često zaboravljate rođendane ili dogovore? Jeste li ikada ušli u kuhinju, a ne možete da se sjetite po šta ste došli? Ova zaboravnost nema veze sa godinama ili sa polom, i nije predodređena veličinom mozga ili pameću. Na ovo najviše utiče način našeg života, vremenom smo se opustili i „zaboravili“ da koristimo mozak. Ako zaboravite ime glumca iz omiljene serije ili filma, lakše je uzeti telefon i pogledati na internetu nego se potruditi i samostalno se prisjetiti. Zar ne?

Svi smo rođeni sa određenom količinom neurona, a starenjem broj nervnih ćelija se smanjuje. Međutim, nova istraživanja pokazuju da dopamin (neurotransmiter u mozgu) može podstaći formiranje novih neurona u mozgu odraslog čovjeka. Dakle, dopamin je povezan sa mozgom, što znači da još uvijek ima nade da poboljšamo njegove funkcije.

Evo kako poboljšati zdravlje i funkcije mozga.

VJEŽBAJTE MOZAK

Rješavajte zagonetke i ukrštene riječi i izazivajte mozak kako biste održali njegovu oštrinu. Takođe pokušajte da obavljate svakodnevne poslove nedominantnom rukom, poput pranja zuba ili češljanja kose.

Fizička aktivnost je izuzetno važna za zdravlje mozga, ali ako uđete u rutinu, mozak se „ulijeni“. Mijenjajte rutinu vježbanja kako biste povećali zdravlje tijela i mozga.

JEDITE HRANU ZA MOZAK

Za zdravlje mozga, potrebno je konzumirati organsku i neprerađenu hranu, punu omega 3 masnih kisedIra. Tu najčešće spadaju riba, orašaeti plodovi i sjemenke.

ISPROBAJTE NOVEHTVARI

Naučite novi jezik, svirajte neki instrument ili naučite pjesmicu napamet.

VOLONTIRAJTE

Istraživanja pokazuju da to može smanjiti nivo stresa i povećati mentalno zdravlje. Volontiranje doprinosi cjelokupnom zdravlju i osjećaju samopoštovanja.

DRUŽITE SE

Druženje i komunikacija sa drugim ljudima nam je potrebna radi stimulacije mozga. Druženje sa ljudima bistri misli, usporava starenje i razvija kognitivne sposobnosti.

Send this to a friend