Psihologija stvaraju zavisnost

Znaci da nam je potreban detoks od društvenih mreža

Društvene mreže čine da se osjećamo povezanim sa ostatkom svijeta, a to nam posebno znači kada neko zaista živi na drugoj adresi. Međutim, ne možemo a da se ne odamo utisku da sve više vremena provodimo na internetu, umjesto u živoj komunikaciji.

Postoje studije čiji rezultati idu u prilog ovoj tvrdnji, jer pokazuju da smo sve više usamljeni, a tome i te kako doprinosi novi način života koji se oslanja na pametne telefone. Ukoliko vas interesuje ova tema, ostanite sa nama i u nastavku.

Pored istraživanja spomenutog u uvodnom dijelu, nedavno je sprovedeno još jedno, koje se bavilo posljedicama koje sadržaji na društvenim mrežama ostavljaju na mlade dame. Nažalost, većina njih ne osjeća se dobro u svom tijelu, jer su na cijeni djevojke koje savršeno izgledaju. Kada uzmemo u obzir negativne aspekte korišćenja Instagrama i sličnih medija, možda je pravi trenutak da zastanemo i pozabavimo se realnim životom. To bi značilo da smanjimo ili prestanemo da koristimo društvene mreže, i na taj način ublažimo znakove depresije i usamljenosti koje su prisutne svuda oko nas. U redovima koji slijede pročitajte još neke validne argumente koje smo izdvojili za vas.

1. Izazivaju zavisnost poput droge ili alkohola

Prvi očigledan znak da je potrebno da otpočnemo detoks kada je u pitanju telefon, jeste taj da ga ne ispuštamo iz ruku. Naravno, ovo nije naša krivica, jer su društvene mreže osmišljene tako da izazivaju zavisnost. Naš mozak reaguje na stimulanse u vidu novosti i uzbuđenja, baš kao što to čini upotreba psihoaktivnih supstanci. Međutim, ukoliko primijetimo da se i pored toga osjećamo izolovano, vrijeme je za pauzu. To takođe važi i u situacijama kada smo uznemireni i anksiozni, jer to znači da stalno provjeravamo telefon i objave na mrežama. Treba napomenuti da Instagram jako rijetko opušta, već čini upravo suprotno. Tokom detoksa, odnosno otklona od društvenih mreža postajemo svjesni koliko život može biti lijep u saznanju da zapravo ništa ne propuštamo. Pored toga, možemo da prestanemo sa igrom upoređivanja koja doprinosi da se osjećamo anksiozno. Za kraj, plavo svijetlo sa ekrana često stvara nesanicu.

2. Negativno se odražavaju na mentalno zdravlje

Pored navedenih negativnih posljedica, prekomjerno korišćenje društvenih mreža uglavnom se loše odražava na fizičko zdravlje. Mogu se javiti bolovi u zglobovima, rukama, leđima i vratu. Nevjerovatno, ali i tijelo može postati zavisno od upotrebe telefona. Korisnici Instagrama koji žele da se predstave u ljepšem svijetlu, ulažu novac kako bi se ponovili ili otputovali na egzotičnu destinaciju, te dokazali da vode uzbudljiv život. Često se stvari otrgnu kontroli pa više vremena posvećujemo sadržaju koji planiramo da okačimo, nego zadovoljavanju potreba organizma. Tada realan svijet odlazi u drugi plan, što može prouzrokovati psihičke probleme. Stoga, naš najvažniji zadatak jeste da pronađemo pravu mjeru i ograničimo vrijeme pred ekranom telefona. Potrebno je da izlazimo i da se družimo sa porodicom i prijateljima, jer naša vrijednost se ne ogleda u broju lajkova, pregleda i komentara. Razmislite na ovu temu i o promjenama navika koje vam mogu uljepšati svakodnevni život.

Send this to a friend