Politika

Opoziciji mjesto u Skupštini, Crnoj Gori u Evropskoj uniji

Kopredsjedavajući Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Vladimir Bilčik kazao je da se za Crnu Goru neće mijenjati pravila u pristupnim pregovorima sa EU, te da Evropski parlament nastavlja da podržava politiku proširenja, kao najbolji način za razvoj zemlje i njen prosperitet.

Bilčik je na jučerašnjoj sjednici POSP-a u Skupštini Crne Gore rekao da će ukoliko EU ne uspije sa politikom proširenja za Zapadni Balkan, to biti neuspjeh za sve.

“Čitav region će biti nestabilan i više izložen destabilizujućim uticajima trećih strana. Mi to ne želimo. Nakon 2013. i posljednjeg proširenja EU nijesmo vidjeli opipljive rezultate uspjeha i mislim da će se to promijeniti u budućnosti”, rekao je Bilčik.

On je istakao da je Evropski parlament u rezoluciji o Crnoj Gori iskazao svoju poziciju i dao preporuke vezano za potrebne korake kako bi se odgovorilo na velike izazove i sprovele reforme.

Bilčik je rekao da Crna Gora jeste predvodnik u integracionom procesu, ali da mora “brže trčati”, za šta su potrebni važni i opipljivi rezultati, koje mora vidjeti EU, ali i građani.

Kada je u pitanju nova metodologija koju je predložila Evropska komisija, Bilčik je rekao da postoje tri dobre vijesti.

“Pregovarački okvir se neće mijenjati i dopunjavati. To ne bi bilo fer. Istovremeno, uloga komiteta za stabilazaciju i proširenja će biti osnažena. Proširenje neće biti tehnička, već politička aktivnost”, rekao je Bilčik.

Naglasio je da postoje izazovi vezano za borbu protiv korupcije, rada medija i trgovine ljudima, te da ih brine bojkot i pozvao sve političke aktere da se vrate u parlament.

Predsjednik Skupštine Ivan Brajović kazao je da smatra značajnim stav evropskih parlamentaraca koji su se na početku svog mandata oštro suprotstavili namjerama usporavanja politike proširenja i donijeli niz rezolucija kojima se do evropskih institucija traži da politika integracija zemalja Jugoistočne Evrope i u narednom periodu bude djelotvorna, jasnija, vjerodostojnija, bliža građanima i zasnovana na principima regate.

Kako je rekao, sve što smo čuli posljednjih nedjelja od evropskih zvaničnika daje razloga za optimizam.

“Očekujemo da dalji proces potvrdi političku dimenziju koja predstavlja zalog za evropsku budućnost, stabilnost, sigurnost i dalji razvoj i povezanost evropskog kontinenta”, istakao je Brajović.

Dodaje da će Crna Gora nastaviti da bude pouzdan partner EU.

“Crna Gora je pokazala da je je sposobna da izazove rješava u duhu najbolje evropske prakse. Što smo bliži članstVu u EU očekivano su jači izazovi suočavanja sa posljednjim trzajevima i simbolima antievropske politike”, kazao je Brajović.

Glavni pregovarač sa EU Aleksandar Drljević rekao je da je Vlada Crne Gore okrenuta prema svim relevantim organizacijama koje mogu da pomognu na putu integracija, kao i da je promocija evropskih standarda obaveza Vlade, ali i crnogorskog parlamenta.

U ime predsjedavajuće zemlje Evropske unije, POSP-u se obratila Zdravka Bušić iz Hrvatske koja je istakla da Crnu Goru smatra pouzdanim partnerom Evropske unije.

Bušić je rekla da ritam pregovora zavisi od napretka same Crne Gore, a naročito u ključnoj oblasti vladavini prava, naglašavajući da “nedostatak napretka u slobodi izražavanja i dalje izaziva zabrinutost”.

Ambasador EU u Crnoj Gori Aivo Orav je rekao da nova metodologija proširenja treba da unaprijedi proces pristupanja Uniji, te da otvara mogućnosti za dinamičniji proces.

On je kazao da izborne godine obično nijesu dobre za reforme, ističući da ipak postoje mogućnosti da se ostvare opipljivi rezultati i politički kompromis, a naročito u vezi sa imenovanjem čelnih ljudi u ključnim institucijama.

Evropski poslanik Paolo Rangel poručio je da opozicija ne treba da bude van parlamenta, te da treba prevazići međusobne razlike.

Poslanik DPS Andrija Nikolić kazao je da je izbor i sastav novog EP dobra vijest za Evropu, region i Crnu Goru.

Poslanik DF-a Slaven Radunović je rekao da u Crnoj Gori nastaje problem kada dođe trenutak da se pokaže vladavina prava.

“Ukoliko u Crnoj Gori vlast ne bude spremna da institucije učini narodnim a ne partijskim, nema napretka Crnoj Gori koja god metodologija da se izabere”, rekao je Radunović.

Njegove kolege Milan Knežević i Nebojša Medojević ponovili su stavove koje imaju o vlasti, nazivajući je totalitarnim režimom.

Poslanik SDP-a Ranko Krivokapić je rekao da “ako riješimo vladavinu prava, riješićemo sve ostale probleme, uključujući i ekonomsko-socijalni razvoj ovog regiona i našu što bržu integraciju u Evropsku uniju”.

Bilčik: Neophodan dijalog

Bilčik je rekao da su “svi zabrinuti razvojem situacije nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, nakon čega su uslijedili protesti kao reakcija”.

“Suvereno je pravo svih zemalja da usvajaju zakone i da ih implementiraju, a to se mora odvijati u skladu sa demokratskim principima i bez međunarodnog miješanja. Reforme poput ove koje se tiču slobode vjeroispovijesti moraju se sprovoditi kroz dijalog usmjeren na konsenzus, dijalog sa svim akterima i u skladu sa preporukama VK”, rekao je Bilčik.

Kako je istakao, svjesni su da je Vlada konsultovala Vk, ali i dalje postoje određena otvorena osjetljiva pitanja, a to “uključuje prava vjerskih zajednica da osnivaju osnovne škole, imovinska prava i proceduru za registraciju državnog vlasništva nad određenim vjerskim objektima”.

“Nadamo se da se kroz dijalog ova pitanja mogu riješiti kako bi se smirila situacija prije samih izbora”, naveo je Bilčik i pozdravio dijalog koji je premijer Duško Marković pokrenuo sa mitropolitom Amfilohijem.

“Naša delegacija se sastala sa premijerom i predstavnicima SPC. Želimo da vidimo kako na najbolji način možemo pomoči da se omogući dijalog i stvari pokrenu kad dođe do teškoća i kad dođu problemi. Ne samo za zakon, već i za druga otvorena pitanju”, istakao je Birčik i dodao da treba izbjegavati nasilje i zapaljivu retoriku kada se radi o ovim pitanjima.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
eu kolonija
Gost
eu kolonija

bilo bi dobro da se evropska unija uključi u rješavanje političkih I vjerskih pitanja u crnoj gori ako vlada crne gore ne može riješiti pitanje crkve I prava 30% srba u crnoj gori I mislim da niko nebi imao ništa protiv uključivanja evropske unije a kome je stalo do evropske crne gore

Novak Ramov
Gost
Novak Ramov

Vjerovatno ce im prezentirano biti ,kako su Balticke zemlje postetstvom Evropske unije rijesile problem njihove nacionalne manjine,to ce I ovdje Evropska unija podrzati vladu u promijeni slicnog programa

Novak na Palomi
Gost
Novak na Palomi

Crna Gora je građanska država, ako razumiješ što to znači! Ako ne razumiješ, građani su sa oko 60% većina a Crnogorci sa oko 40% manjina!

Novak Ramov
Gost
Novak Ramov

Mislim da vecina nas ima Crnogorsko drzavljanstvo,oficijalni jezik Crnogorski,vjerovatno si jedan od one nacionalne manjine sto bi htjela da diktira nama vecini zivot ovdje,oops ne bi moglo

Novak na Palomi
Gost
Novak na Palomi

Krivudaš, Novače,prvo pominješ rješavanje problema nacionalnih manjina pa sad kao pričaš o državljanstvu. U Crnoj Gori po svim statistikama, jedina većina je oko 72% pravoslavnih vjernika? Tu spada i onih 83 Miraševa člana NVOCPC s tendom.

Send this to a friend