Fudbal

Novi Mundijal: Više mečeva, novca i glasova za Infantina, ali manje kvaliteta

Đani Infantino

Odluka FIFA sa predsjednikom Đanijem Infantinom na čelu da na Svjetskim prvenstvima od 2026. godine učestvuje 48 reprezentacija nije dobro dočekana u njemačkim i švajcarskim medijima.

Smatra se da su novac, kao i glasovi za Infantina na sljedećim izborima za prvog čovjeka svjetskog fudbala uticali na ovakvu odluku.

„Zbog radovanja fudbalu, FIFA je odlučila da od 2026. na Mundijalu učestvuje 48 timova – umjesto dosadašnjih 32. Zvuči dobro. I, naravno, nema veze sa realnošću. (Šef FIFA) Infantino naravno sprovodi svoju politiku: više mjesta na Svjetskom šampionatu za manje ekipe – to će mu na sljedećim izborima donijeti glasove. A tu je i novac. Više utakmica znači veći prihod. Jednačina Svjetske fudbalske federacije je jednostavna. A šta ovo povećanje broja ekipa čini sa fudbalom, i šta ono znači za navijače – to su pitanja od drugorazrednog značaja”, navodi se u komentaru ciriškog Tages ancajgera.

Mitelbajeriše cajtung smatra da bi fudbal mogao da kolabira zbog prevelikog širenja.

„FIFA remeti fudbalsku kulturu time što neriješen rezultat tretira kao nešto bez čega se može. A svojom sklonošću ka gigantizmu, isključila je veliki broj zemalja iz trke za organizaciju Mundijala, jer one ne mogu da organizuju tako veliki turnir. To nema više nikakve veze sa romantičnom idejom o narodnom sportu. Pri tome bi i fudbal trebalo da zna: ne bi bio prva imperija u svjetskoj istoriji koja je kolabirala zbog neumerenosti i prevelikog širenja”, ističu u listu iz Regensburga.

U Zidvest preseu nemaju dilemu, više utakmice znači i manjak kvaliteta na Mundijalu.

„Vrhunski igrači i predstavnici vodećih klubova i velikih nacionalnih saveza su naravno mogli da osujete planove Svjetske fudbalske federacije da su ozbiljno iznijeli i slijedili svoje primedbe. Umjesto toga, oni su praktično bez otpora poslušali Đanija Infantina i njegove sljedbenike. 48 ekipa na Svjetskom prvenstvu – sportski gledano to znači: više utakmica i više taktiziranja, a posljedica će biti – slabiji kvalitet. Na turniru će biti faza na kojima je zagarantovana dosada”, poručuju iz Zidvest presea.

Da je proširenje Svjetskog prvenstva pogrešan korak smatraju i hroničari Lajpciger folkscajtunga i i Hanoverše algemajne cajtunga.

„Mašina za mužu zvana fudbal možda još funkcioniše; ekspanzija na tržišta u Aziji i Africi, gladna tog sporta, tek je počela. Ali, povećanje broja učesnika Mundijala je ipak pogrešan signal. Jer, Svjetsko prvenstvo živi of fascinantnih nastupa najboljih, a ne od masovnosti predstavnika egzotičnih fudbalskih nacija. Kada opadne nivo igre, sport trpi štetu. A posebno je fudbal već dovoljno stradao zbog pohlepe FIFA i imperije njenih funkcionera.“

Odluku FIFA o povećanju učesnika Mundijala Frankfurter rundšau prokomentarisao je kao čin zaštite slabijih.

„FIFA u svojoj neslavnoj istoriji jeste mnogo toga zabrljala, ali je u ovom slučaju kritika na račun Svjetske fudbalske federacije narcisoidna i licemjerna. Posao FIFA je da u vremenu globalizovanog fudbala štiti interese slabijih. To je – ovom prebrzo donijetom odlukom – i učinila. Želja Bundeslige da se njeni najbolji igrači prezentiraju svijetu, time je čak podržana. Osim toga, sistem takmičenja brže vodi u nokaut-rundu, a oni koji se probiju do finala će, kao i ranije, morati da odigraju šest utakmica.“

Novac je jedini motiv za promjenu formata Svjetskog prvenstva iz ugla Kelner štat ancajgera.

„Svijet u 2026. godini neće biti isti kao onaj iz 1974. ili 1998. ili 2017. Vjerovatno je da će evropske zemlje, koje zajedno sa Južnom Amerikom već više od 100 godina dominiraju svjetskim fudbalom, dotle morati da podijele sa ostatkom svijeta i neke nove privilegije – ne samo one onu koju predstavlja učešće na Mundijalu. Pa evo prilike da se počne sa vježbanjem. Jasno je: radi se o novcu. A u fudbalu se radi o milijardama. No, ta činjenica neće postati gora zbog toga što će više ljudi neko ikada prije moći da učestvuje na Prvenstvu svijeta.“

Send this to a friend