Košarka aba liga

Budućnost Voli odbranila domaći teren u crnogorskom derbiju

Košarkaši Budućnosti Voli pobijedili su Mornar 97:88 u prvoj utakmici polufinala plej-ofa ABA lige.

Barani su prijetili brejkom sve do sredine treće četvrtine, a onda su Podgoričani preuzeli kontrolu i rutinski priveli meč kraju.

Mornar je napadački blistao u uvodnoj dionici. Imali su gosti +8 (20:12), ali su “plavi” do malog odmora uspjeli da smanje na 31:28.

Rezultatska neizvjesnost obilježila je drugi period u kome je Budućnost vodila sa šest poena prednosti (51:45), ali na kraju poluvremena samo pola koša viška za domaće 52:51.

Budućnost je u prvom poluvremenu izvela 25 bacanja, od čega je promašila čak deset.

Mornar je dobro otvorio treći kvartal, na krilima Dereka Nidama i Ajzee Vajtheda došao je do vođstva 61:56, nakon čega je uslijedila serija Budućnosti 7:0.

Od tada “plavi” nisu ispuštali vođstvo. Pred završnih deset minuta domaći su vodili 77:69, a onda preciznim šutevima za tri poena održavali sigurnu prednost tokom posljednje četvrtine.

Džastin Kobs sa 22 i Nikola Ivanović sa 18 poena bili su najbolji u pobjedničkom timu. Dvocifren učinak imali su još Vili Rid sa 13, Danilo Nikolić sa 11, te Petar Popović i Melvin Edžim sa po 10 pogodaka.

Kod Mornara, 24 poena Džejkoba Pulena, po 12 su dodali Derek Nidam, Ajzea Vajthed i Milko Bjelica.

Revanš je u petak u Topolici. Budućnost bi se u slučaju novog trijumfa plasirala u finale, dok će Barani juriti majstoricu.

Tok utakmice:

KRAJ – pobjeda Budućnost 97:88.

38.minut – Druga tehnička za Pavićevića, moraće da napusti teren trener Mornara.

37.minut – Rafalna paljba domaćih. Nikolić je pogodio još jednu trojku, nakon čega se nadovezao i Popović. Mornaru ponestaje vremena za eventualni brejk, dok Budućnost grabi ka pobjedi – 93:81.

36.minut – Važna trojka Danila Nikola za 87:77, ali potom Vajthed smanjuje na -8.

33.minut – Prvi put na utakmici Budućnost ima dvocifrenu zalihu. Popović trojkom donosi 82:71.

III ČETVRTINA – Trojka Dela Valea za 77:69, najveća prednost Podgoričana u dosadašnjem toku utakmice. Ivanović je bio važan faktor za “plave” u ovoj dionici. Kobs ima ukupno 19, dok je Nikola ubacio 18. Kod Mornara 13 poena Pulena.

29.minut – Ivanovićev 18 poen, Budućnost ima +7 (74:67)

28.minut – trojka Ivanovića za 69:65. Pavićević primoran da zove minut odmora.

27.minut – probudila se Budućnost, Kobs vuče “plave”, domaćin vodi 66:63.

24.minut – trojka Vajtheda, pa koš Nidama za vođstvo Mornara 61:56. Tajm-aut Milojevića.

22.minut – tri beka Mornara su u problemu sa faulovima – Pulen, Nidam i Jeremić.

POLUVRIJEME – Budućnost na polovini meča ima minimalnu prednost (52:51). Kobs sa 14 i Edžim sa 10 poena predvode domaće, kod Mornara 12 poena Bjelice, 11 Pulena koji je igrom 2+1 zatvorio prvo poluvrijeme. “Plavi” su izveli 25 bacanja, pogodili svega 15.

19.minut – Pulen pogađa svoju drugu trojku, Mornar na pola koša minusa (46:45).

17.minut – Budućnost održava blagu prednost (42:38). Domaći su promašili čak devet penala u dosadašnjem toku meča (11/20).

14.minut – nesportska greška Bjelice. Budućnost je to naplatila sa tri poena sa linije za slobodna bacanja. Domaći vode 37:36.

I ČETVRTINA – Mornar nakon deset minuta košarke vodi 31:28. Gosti imaju 60% šuta iz igre, Budućnost je na 58%. Najefikasniji kod “plavih” Ivanović sa sedam poena, koliko je na drugoj strani dao Bjelica.

9.minut – pet vezanih poena Bjelice i Mornar ponovo vodi.

8.minut – preokret “plavih” nakon zakucavanja Popovića (26:24). Tajm-aut Pavićevića. Mornar je ušao u šutersku krizu nakon izvanrednog početka.

7.minut – Ivanović pogađa trojku za Budućnost koja prilazi na koš zaostatka 22:24.

5.minut – vrlo efikasan početak susreta u Morači. Mornar igra kvalitetnije i lako probija odbranu Budućnosti. Tajm-aut Milojevića pri vođstvu gostiju 20:12.

3.minut – Mornar vodi 8:5, dvije trojke Barana, pogađali su Pulen i Nidam.

1.minut – petorka Budućnosti: Kobs, Žugić, Edžim, Mitrović i Rid. Za Mornar Pulen, Nidam, Šehović, Gebrijel i Luković.

Najava utakmice:

Podgoričani su ligaški dio završili kao drugoplasirani sa učinkom 22-4, dok je Mornar završio kao treći sa 19-7.

Najbolji crnogorski klubovi su se ove sezone sastajali četiri puta. Mornar je dobio tri duela (oba u ABA ligi), dok je Buduććnost jednom bila bolja.

Serija se igra na dva dobijena meča, a druga utakmica na programu je u petak u Topolici.

U drugom polufinalu, Zvezda je povela sa 1-0 protiv Igokee.

Beograđani su danas na svom parketu slavili rezultatom 76:61.