Košarka

Budućnost na pobjedu od titule i Evrolige

Podgorica slavi, titula prvaka ABA lige je nikad bliže – košarkaši Budućnosti su u Morači poslije velike drame savladali Crvenu zvezdu 78:77 i samo jedna pobjeda dijeli ih od istorijskog uspjeha!

Podgoričani su bili miljenici fortune u samoj završnici, pošto aktuelni prvak nije iskorstio posljednji napad. Najprije je Džejms Feldin promašio trojku, a onda Matijas Lesor ne pogađa zicer poslije ofanzivnog skoka.

Rovovska borba u ispunjenom Sportskom centru završena je na najljepši mogući način i već sjutra uveče, na istom mjestu, kapiten Budućnosti Sead Šehović možda podigne trofej namijenjen šampionu.

“Plavi” su na poluvremenu gubili sa pet poena razlike (42:47), Crvenu zvezdu je sjajno služio šut za 2 (13/15), a posebno nadahnut bio je Feldin koji je pogodio čak četiri trojke iz pet pokušaja.

Zvezda je održavala prednost do sredine trećeg kvartala, a onda je Budućnost preuzela konce igre u svoje ruke. Nikola Ivanović i Nemanja Gordić su vukli ekipu, Filip Barović i Zoran Nikolić počeli su da daju doprinos u napadu i preokret je ubrzo stigao.

Na ulasku u posljednji kvartal domaći su imali +4 (68:64), nedugo potom je bilo i maksimalnih +6, ali su puleni Dušana Alimpijevića znali da uzvrate, ne i da povrate vođstvo.

Ispostaviće se da je konačan rezultat postavio je Gordić s linije penala (78:77) na minut i po prije kraja. Obje ekipe mogle su do pobjede, na kraju je sreća pogledala “plave” – a, zaslužili su!

Gordić je bio najefikasniji u pobjedničkom timu sa 17, Z. Nikolić ubacio je 12, dok su sa po deset poena meč završili Ivanović, Barović i Kajl Gibson.

U beogradskom timu najbolji je bio Feldin sa 19, dok je poen manje dodao Alen Omić.

Budućnost će biti domaćin i četvrtog meča, sjutra u 21 sat.

Tok utakmice:

Kraaaaj, promašio je Feldin trojku,a onda zicer Lesor. 2:1 za Budućnost u pobjedama!

40.minut – 78:77 napad za Zvezdu 25 sekundi prije kraja.

39.minut – 77:77 Poravnao je Feldin.

38.minut – 77:75 Koš prednosti za Budućnost obezbijedio je Gordić.

36.minut – 75:75 Spremite se za dramatičan finiš.

34.minut – 73:70 Imala je Budućnost šansu da poveća prednost, nije to iskoristila. Dobrić je potom ubacio šut za tri is manji zaostatak gostiju.

32.minut – 73:67 Gordić je dao trojku, Budućnost je u sjajnom ritmu…

III četvrtina – 68:64 Stigao je preokret, konačno. Serijom 9:0 “plavi” će posljednju dionicu dočekati sa četiri poena viška. Ivanović je pogodio trojku sa osam metara i podigao publiku na noge. Čak 26 poena postigla je Budućnost u trećem kvartalu.

28.minut – 59:64 Poslije ofanzivnog skoka, Dobrić daje lagan koš. Maločas je Džikić tražio tajm-aut, nakon dvije uzastopne greške svojih izabranika. Ivanović je poslije mini odmora pogodio, ali je Dobrić to poništio.

26.minut – 57:58 Ne uspijeva Budućnost da povrati vođstvo, ali diše za vratom rivalu. Nikolić je zabilježio jedno snažno zakucavanje. Dolmen je otišao do svlačionice, još uvijek nije poznato koji je razlog.

24.minut – 52:54 Pojačao je naš tim u odbrani, vidi se ogromna energija kod svih igrača, čak je Budućnost bila blizu preokreta.

22.minut – 48:53 Nikolić ima mnogo problema da sačuva Omića koji je nakupi 14 poena bez promašaja iz igre.

Poluvrijeme – 42:47 Na polovini susreta prednost je na strani gostiju. Zvezda je bila gotovo nepogrješiva u šutu za 2 poena (13/15), a služi je i šut van linije 6.75 (6/15). Podgoričani imaju dosta slabije procente, pa s tim u vezi zaostatak nije prevelik. Kod Budućnosti 7 poena Gibsona, a po 6 Nikolića i Gordića. Zvezdu predvodi Feldin sa 14, Omić je dodao 10.

18.minut – 40:45 Zvezdu služi šut, a Feldin je nezaustavljiv. Pogodio je četiri trojke iz pet pokušaja i ima 14 poena.

16.minut – 35:37 Feldin je raspoložen, ubacio je već dvije trojke iz tri pokušaja…

14.minut – 32:32 Četiri vezana poena Omića i Zvezda je došla do poravnanja…

12.minut – 27:26 I dalje minimalno vođstvo Budućnosti. Podgoričani nisu na pravi način materijalizovali nesportski prekršaj Davidovca.

I četvrtina – 24:23 Odlična košarka u Podgorici. Zvezda je bila bolja u finišu i poenima iz reketa preko Jankovića i Lesora prišla na pola koša minusa. Gordić je najefikasniji kod “plavih” sa 6 poena, na drugoj strani Ročesti i Feldin su ubacili po 5.

8.minut – 22:18 Crnogorski šampion održava vođstvo, iako je u jednom momentu Zvezda preokrenula. Uslijedila je serija 6:0, a problem za goste je druga lična za Lazića.

6.minut – 16:15 Vraća se Zvezda zahvaljujući Feldinu koji je nanizao pet poena…

4.minut – 14:8 Razigrani su Podgoričani, sjajan protok lopte u napadu i već su stigle dvije trojke – Dolmena i Šehovića. Ne izostaju ni poeni iz reketa, Nikolić je iskoristio dva zicera.

2.minut – 4:2 Za Budućnost upisali su se Gordić i Gibson, na drugoj strani zakucavanje Omića.

1.minut – Počeo je meč. Gordić, Gibson, Šehović, Dolmen, Z. Nikolić je startna petorka domaćih.

19:40 – Izuzetna je atmosfera u dvorani, a navijači su već napravili lijep uvod.

Uz koreografiju na tribinama crnogorski muzičar Božo Bulatović je otpjevao pjesmu o Podgorici.

Trenutni rezultat u pobjedama je 1:1. Podgoričani su prvi susret u Beogradu riješili u svoju korist, da bi potom Zvezda uzvratila istom mjerom.

“Plavi” su napravili vrijedan brejk u gostima, pa imaju mogućnost da trijumfima u predstojeća dva meča na svom parketu obezbijede istorijsku titulu.

Ulog nije samo šampinski trofej regionalnog takmičenja, već i plasman u naredno izdanje Evrolige.