Košarka

Armani osvojio Moraču na evroligaškoj premijeri

Košarkaši Budućnosti Volija poraženi su od Armanija iz Milana 82:71 na otvaranju Evrolige.

Nisu uspjeli “plavi” da savladaju prvaka Italije, iako su odigrali bolje, nego što je to bio slučaj u mečevima sa Crvenom zvezdom na početku sezone.

Od starta je Armani nametnuo svoj ritam, dok je Budućnost tražila način da uzvrati razigranom rivalu. Već poslije 10 minuta Italijani su vodili 22:11, ali su “plavi” smanjili na 32:28 nakon trojke Džeksona.

Međutim, završne minute u svakoj četvrtini Budućnost je igrala loše i tada je Armani uglavnom pravio razliku. Kada bi crnogorski tim stigao na tri četiri poena zaostatka po pravilu bi uslijedile trojke Micova ili Nedovića, uz sjajne asistencije Majka Džejmsa.

Budućnost je očajno šutirala u prvom dijelu, ali je u pauzi trener Džikić pokrenuo ekipu, koja je u nastavku zaigrala bolje.

U drugom poluvremenu razigrao se Erl Klark i povukao ekipu uz Džeksona ka potpunom povratku u utakmicu. Upravo je Klark pogodio za tri i smanjio na 74:71, ali je zatim Micov jednu tešku situaciju pod košem rivala riješio pogotkom i možda dao presudne poene, jer su potom uslijedili brzopleti šutevi Ivanovića i Gordića za tri poena i nada u trijumf je otišla nažalost u nepovrat.

Erl Klark ubacio je 22, Edvin Džekson 12, a Nikola Ivanović i Omić po 11 poena.

U timu iz Milana 15 poena Vladimira Micova, jedan manje Nemanje Nedovića, dok je 13 dodao Majk Džejms.

Budućnost će u nedjelju u trećem kolu ABA lige gostovati Igokei.

Dva dana kasnije Podgoričane čeka gostovanje Darušafaki u drugom kolu Evrolige, a već sljedećeg četvrtka u “Morači” ćemo gledati Makabi.

Tok utakmice:

POSLJEDNJA ČETVRTINA:

Poslije penala Gudaitisa Armani odlazi na 78:71 na 30 sekundi prije kraja.

Trojka nezaustavljivog Erla Klarka u nastavku, ali je uzvratio za dva Micov. 71:76,  još dva minuta.

Džekson šutira 4/4 za tri, ne da se Budućnost  dalje, 68:74 na tri minuta do kraja.

Trojke Džeksona i Popovića, ali je sa druge strane precizan sa poludistance u dva navrata bio Majk Džejms. 61:71.

Armani sa pogotkom Micova za dva i trojkom Dela Valea otvara posljednji period i Džikić odmah zove tajm aut. 51:62.

TREĆA ČETVRTINA:

Dobila je naša ekipa treću četvrtinu 20:15. Da nije bilo dvije trojke Vladimira Micova, Podgoričani bi bili potpuno u igri. Ovako 57:51 pred odlučujuću dionicu.

Serija Budućnosti od 6:0 za 49:52. Meč je potpuno otvoren! Koriste konačno “plavi” bolje zicere pod košem rivala.

Omić pa Erl Klark iz reketa, Budućnost je opet tu, 41:47, pa Pjaniđani zove tajm aut dok “plavi” dobijaju snažnu podršku sa tribina.

Poslije trojke Micova, serija Budućnosti 6:0, za dva poena pogodili su Gordić, Erl Klark i Omić. 37:45 poslije tri minuta u nastavku.

DRUGA ČETVRTINA:

Pad u igri u završnici prve četvrtine, kada je za kratko vrijeme šest poena ubacio Kuzminskas, lansirao je goste u dvocifreni plus na poluvremenu 42:31. Devet poena Nikole Ivanovića, šest Edvina Džeksona. U timu iz Italije osam poena Gudaitisa, po sedam Nedovića i Džejmsa.

Poslije druge trojke Džeksona Budućnost je smanjila na 32:28, ali naš tim nije iskoristio sljedeći napad za potpuni priključak. Kaznio je to sa druge strane polaganjem Kuzminskas. 28:34.

Malo više energije u igri “plavih”. Trojka Ivanovića, dobra realizacija Popovića, a onda je nakon pogotka za dva Dela Valea faul izborio Barović i sa penala bio siguran. 25:32 na polovini druge četvrtine.

Uzvraćaju gosti istom mjerom. Gudaitis iz reketa, pa za tri poena Dela Vale i opet je plus 12 za Armani,18:30.

Trojka Džeksona, pa dobra odbrana nakon koje je sa poludistance pogodio Ivanović za 18:25.

PRVA ČETVRTINA:

Nakon 10 minuta Armani vodi 22:11. Imali su Italijani poslije trojke Nedovića i 22:7, ali su “plavi” preko Zorana Nikolića i Kotija Klarka smanjili minus. Budućnost ima mnogo problema u šutu spolja, samo tri pogotka iz 19 šuteva.

Trojka Džejmsa,  promašaj Erla Klarka,  pa pogodak Bruksa,  ide Armani na 18:7.

Pojačali su defanzivu gosti koji serijom 9:2 stižu do 13:7, pa je Džikić na polovini prve četvrtine pozvao tajm aut.

Armani je poveo 4:0,  da bi maler razbili Omić sa penala, pa Erl Klark trojkom za 5:4. Dobra podrška stiže sa tribina “Morače”.

Džikić je odlučio da utakmicu započnu Gordić, Kraft,  Koti i Erl Klark i Omić. Sa druge strane Pjaniđani se odlučio za Majka Džejmsa, Nemanju Nedovića, Vladimira Micova, Bruks i Tarzuvski.

“Plavi” su priliku da igraju u društvu najboljih timova Evrope zaslužili osvajanjem ABA lige prošle sezone.

Za razliku od prethodne sezone, novi članovi Podgoričana postali su Erl i Koti Klark, Aron Kraft, Edvin Džekson i Alen Omić.

Armani je ozbiljna ekipa, sa ogromnim budžetom i zvijezdama poput Majka Džejmsa, Nemanje Nedovića, kao i bivšeg igrača Budućnosti Vladimira Micova.

Ovo je lijepa prilika da se ekipa Aleksandra Džikića oduži navijačima za slabo izdanje protiv Crvene zvezde u prošlom kolu ABA lige.

Trener “plavih” pozvao je navijače da ispune dvoranu i pokažu ljubav prema klubu poslije meča sa Beograđanima.

Biće ovo i prva utakmica za Budućnost u evropskoj eliti nakon 15 godina.

82 Komentara na "Armani osvojio Moraču na evroligaškoj premijeri"