Košarka

Brejk Budućnosti, o Evroligi odlučivaće se u Podgorici!

Velika pobjeda Budućnosti u Beogradu – “plavi” su u prvom meču finala ABA lige savladali Crvenu zvezdu 80:76 i poveli 1:0 u seriji, koja se igra na tri pobjede.

I treći put ove sezone prvak Crne Gore bio je bolji od srpskog i regionalnog šampiona i slavio pred sedam hiljada gledalaca.

Budućnost je do pobjede u prvom meču velikog finala došla zahvaljujući dobroj igri tokom većeg dijela meča.

Naročito u finišu treće i posljednjoj četvrtini.

Poslije izjednačenog prvog dijela, Zvezda je povela sa osam razlike u trećoj dionici, ali su “plavi” uspjeli da se vrate i zaključe taj period trojkama Popovića i Ivanovića za plus šest pred posljednju četvrtinu.

U završnih 10 minuta Budućnost je imala i plus 10, ali je domaći tim imao šansu za priključak kod rezultata 75:72 kada je Davidovac promašio trojku za izjednačenje, sa druge strane poentirao je Dolman i praktično prelomio utakmicu.

Nikola Ivanović ubacio je 20, Nemanja Gordić 18, Džastin Dolman 13, a Kajl Gibson 10 koševa.

U domaćem timu,koji je promašio veliki broj bacanja u posljednjoj četvrtini 14 poena Omića, a 13, uz 10 asistencija Ročestija.

Isti rivali sastaće se sjutra na istom mjestu od 18.30, ali je jasno da će se o tituli odlučivati u “Morači”.

Tok utakmice:

POSLJEDNJA ČETVRTINA:

KRAJ POBJEDA BUDUĆNOSTI, BREJK U BEOGRADU!

40′- Gordić sa linije bacanja polovičan, 76:80, posljednjih 15 sekundi.

39′- Ivanović sa penala siguran, 72:79, minut i 20 do kraja.

39′- Promašio je trojku za izjednačenje Davidovac, ali je Dolman pogodio za dva, 72:77, još 110 sekundi.

37′- Odlične asistencije Ročestija omogućile su zakucavanja Lesoru i Jankoviću, pa je pozvao tajm aut Džikić. Mnogo promašenih penala domaćih, čak osam, većina u posljednjoj četvrtini. 72:75.

36′ – Prodor Gibsona za 75:68. Još tri i po minuta.

34′- Trojka Lendrija za najveću prednost, 71:61! Do kraja još pet sekundi manje od sedam minuta.

33′- Sjajan prodor Gordića, poeni uz faul Jankovića. Sa penala siguran za 66:59 za Budućnost!

TREĆA ČETVRTINA:

Trojke Popovića, pa onda i Ivanovića sa sirenom za kraj treće četvrtine, “plavi” vode 63:57! Iako je Zvezda vodila sa osam razlike, sjajan odgovor Podgoričana, koji sa šest poena viška ulaze u posljednji period.

27′ – Poslije bacanja Gibsona, koji je bio polovičan, rezultat je neriješen 53:53.

25‘- Faul nad Gibsonom pri šutu za dva poena i plus tehnička greška za trenera Alimpijevića. Uslijedila je i trojka Gordića od tablu, Budućnost se vraća, 49:48!

23′ – Beograđani sa više energije počeli drugi dio meča, u seriji su 10:2, samo pogodak Nikolića iz reketa na asistenciju Ivanovića za naš tim u nastavku. 47:39.

Na startu drugog dijela Džikić je na parket poslao Ivanovića, Gibsona, Suada Šehovića, Dolmana i Zorana Nikolića. Zvezdnih startnih pet Ročesti, Lazić, Dobrić, Bjelica i Omić.

DRUGA ČETVRTINA:

Na poluvremenu je rezultat 38:37 za Zvezdu, položio je Ivanović sa sirenom. Ivanović je ubacio 10, a Gordić devet poena, uz tri faula. U domaćoj ekipi devet poena Ročestija, sedam Jankovića.

18′– Vraća Budućnost vođstvo poslije duge dvojke Gibsona i penala Ivanovića. Koriste gosti što je Zvezda rano ušla u bonus. 34:35.

16′ – Najviše problema u drugoj četvrtini zadaje Enis, koji je ubacio dvije trojke. Ipak, poslije bacanja Ivanovića i prodora Gordića “plavi” su opet tu, 32:31.

14′– Muče se “plavi” u napadu, nema pogotka skoro četiri minuta, a poslije izgubljene lopte Dolmana uslijedila je kontra i zakucavanje Davidovca, pa je Džikić pozvao tajm aut. Domaći tim vodi 29:25.

13′ – Budućnost bez poena u tri minuta druge četvrtine. Zvezda pogodila preko Davidovca za dva i Enisa za tri i prvi put vodi večeras, 27:25.

PRVA ČETVRTINA:

Dobila je Budućnost prvu četvrtinu 25:22. Odličan šut “plavih” za dva poena (8/10). Gordić je postigao sedam poena, u Zvezdi isti učinak ima Ročesti.

7′ – Poslije trojke Suada Šehovića Budućnost je povela 16:9, ali je potom uslijedila serija domaćih od 6:0. Međutim, u sljedećem napadu faul Jankovića nad Gordićem uz pogodak za dva plejmejkera za “plavih”, koji je iskoristio i dodatno bacanje. 19:15 vodi prvak naše zemlje.

4′ – Dolman i Zoran Nikolić pogađaju iz reketa poslije odličnih pikova, Budućnost vodi 11:5, tajm aut zove Alimpijević.

3′ – Budućnost je odlično počela meč, Nikolić je zakucao, Gibson poentirao za dva, a Dolman ubacio trojku za 7:0. Potom je sa niskog posta poentirao Bjelica, a onda je za tri pogodio Ročesti. 5:7.

Budućnost utakmicu počinje sa petorkom Gordić, Gibson, Suad Šehović, Dolman, Zoran Nikolić. Sa druge strane Alimpijević je na parket poslao Ročestija, Lazića, Davidovca, Bjelicu i Lesora.

Ekipe su na predstavljanju, dvorana “Aleksandar Nikolić” je puna.

Prvak Crne Gore prvi put u klupskoj istoriji boriće se za trofej najbolje ekipe u regionu. Ukoliko u tome uspije, igraće u Evroligi od sljedeće jeseni.

Sa druge strane, Zvezda brani trofej, bila je najbolja u ABA ligi u prethodne tri godine. Ove sezone Budućnost je dobila oba meča sa Beograđanima u ligaškom dijelu takmičenja.

Do ABA titule doći će tim koji prvi dobije tri utakmice. Crvena zvezda ima prednost domaćeg parketa, a već sjutra od 18.30 biće domaćin druge utakmice.

Finalna serija se u Podgoricu seli u petak.