Košarka

Zvezda uzvratila, Budućnost propustila šansu da povede 2:0

Košarkaši Budućnosti poraženi su od Crvene zvezde 69:59 u drugoj utakmici finala plej-ofa ABA lige i pred mečeve u Podgorici rezultat je 1:1.

Podgoričani su ispustili lijepu šansu da slave i večeras, te tako sa ogromnim kapitalom dočekaju okršaje u SC Morača – tri i po minuta prije kraja “plavi” su gubili sa pola koša (60:59), ali lošim napadom u preostalom toku susreta nisu uspjeli da načine preokret.

Alen Omić je bio Zvezdin meč-viner koji je u prelomnim momentim često išao na liniju za slobodna bacanja i nije griješio.

Centar domaćih je tako poništio odlično izdanje Nemanje Gordića koji je bio najefikasniji igrač meča sa 22 poena, ubacivši tri od ukupno četiri trojke Podgoričana.

U tvrdom susretu domaćin je prvu osjetniju razliku napravio tokom drugog perioda (29:19), ali je naš šampion istopio minus do odlaska na odmor (31:31).

Sjajno otvaranje drugog poluvremena “plavi” su krunisali serijom 8:0 i činilo se da, kao i dan ranije, mogu slomiti domaćina. Ipak, Zvezda se konsolidovala i uoči posljednje četvrtina bila na minus jedan (47:48).

Budućnost je držala egal do 56:56, a onda je u samom finišu više nerava imala ekipa Dušana Alimpijevića koja je na krilima Omića privela meč u svoju korist.

Serija se sada seli u Podgoricu, gdje će se sigurno igrati oba duela (petak i subota).

Tok utakmice:

Kraj – 69:59, pobjeda Crvene zvezde. U finalu je neriješeno 1:1.

40.minut – 67:59, opet Omić, opet bacanja za domaće, Budućnost je na minus osam, 46 sekundi do kraja.

39.minut – 65:59, ne koriste Podgoričani dvije šanse u jednom napadu, lopta pripada Zvezdi. 65 sekundi do kraja, tajm-aut.

39.minut – 65:59, sada bacanja koristi Omić, Zvezda je +6 na 90 sekundi prije kraja.

38.minut – 63:59, nevjerovatan propust arbitara koji ne sviraju čist faul nad Gordićem koji je bio u prodoru. Lična Barovića, Feldin će poslije tajm-auta šutirati bacanja. Obje ekipe su odavno izašle iz bonusa. Srećom po naš tim Zvezda je često bila nesigurna sa linije penala. Pogodio je Feldin oba puta.

37.minut – 60:57, Zvezda se oslanja na Omića koji stvara probleme visokim igračima “plavih”. Lendri je izašao zbog pet ličnih.

35.minut – 56:56, Gordić je prekinuo mini seriju domaćih. Potom je Šehović iskoristio dva od tri slobodna bacanja.

34.minut – 55:52, preokret. Prvo trojka Dobrića, nakon toga i koš Omića. Tajm-aut Budućnosti.

32.minut – 50:52, trojka Gordića za muk u Pioniru… Ubjedljivo najbolji igrač “plavih” večeras.

III četvrtina – 47:48, bolje je Zvezda odigrala finiš ove dionice i koševima Feldina prišla na samo -1. Gordić je najefikasniji sa 14 pogodaka, Dolmen je ostao na 10, Ivanović ima osam. Kod domaćih Ročesti ima devet poena.

Gibson je van ritma, ima svega dva poena i to iz penala. Podgoričani su odlično odigrali pod košem Zvezde i skupili nekoliko ofanzivnih skokova.

28.minut – 40:46, Budućnost je i dalje u vođstvu, fantastičan potez Barovića. Priznat mu je koš uz faul, ali je nažalost promašio dodatno bacanje.

26.minut – 39:41, smanjila je Zvezda. Nakon koša Davidovca došlo je do klinča između Barovića i Lesora. Strasti su se odmah smirile, a centri su zaradili po nesportsku…

23.minut – 31:39, sjajni Ivanović je naređao pet poena, nakon čega je Gordić pogodio trojku. Najveće vođstvo crnogorskog šampiona. Tajm-aut Dušana Alimpijevića.

Poluvrijeme – 31:31, neriješeno je na polovini utakmice. Sjajna trojka Ivanovića u posljednjem napadu. Budućnost je uspjela ekspresno da anulira zaostatak od deset poena i u dobrom raspoloženju dočekaće nastavak susreta. Tvrd meč, svaki poen žestoko mora da se zaradi, jasno je da ulog čini svoje. Najefikasniji na meču je Dolmen sa 10 poena, kod domaćih po sedam Ročestija i Lesora.

Statistika prvog poluvremena:

18.minut – 29:24, trojka Ročestija, a onda je na drugoj strani istom mjerom uzvratio Gordić.

15.minut – 26:19, odlijepila se Zvezda. Budućnost ima problema pod svojim obručem, ne uspijevaju gosti da iskontrolišu ofanzivni skok “crveno-bijelih”. Dolmen i Popović su pogađali u drugoj dionici, fale poeni Gibsona i Ivanovića.

12.minut – 19:15, prvi-tajm aut na utakmici zove Aleksandar Džikić. Poslije minuta odmora, košem Lesora, Zvezda dolazi do dosad maksimalnih +6. Tri faula ima Dobrić, problem za domaće.

I četvrtina – 17:13, vodi Crvena zvezda poslije deset minuta. Šut Podgoričana za dva poena 4/8, za tri 0/5. Budućnost je griješila, ima četiri izgubljene lopte, ali može da se pohvali sa tri rampe.

9.minut – 14:13, dobar potez Barovića.

6.minut – 10:10, Gordiću nije priznat čist koš, Dolmenu je ispala lopta iz obruča nakon šuta van linije 6.75, još jedna blokada Nikolića, ali centar “plavih” ima i dvije lične greške.

3.minut – 6:6, četiri poena za Gordića, pogodio je i Dolmen. Na drugoj strani trojka Lazića i tri poena Omića. Viđena je i jedna sjajna blokada Nikolića.

1.minut – Meč je počeo… Gordić, Gibson, S. Šehovič, Dolmen i Z. Nikolić je startna petorka Budućnosti.

18:25h – Dvorana je i večeras krcata, navijači Crvene zvezde će ponovo imati podršku od 7000 ljudi. Prilikom ulaska u halu fanovi domaćeg kluba su gromoglasnim aplauzom dočekali trenera Dušana Alimpijevića.

18:21h – Večeras sudijsku trojku čine Ilija Belošević, Saša Pukl i Miloš Koljenšić.

Podgoričani su sinoć napravili “brejk”, poveli u seriji i oduzeli Zvezdi prednost domaćeg terena, pa rasterećeniji dočekuju novi okršaj u Beogradu.

Ukoliko i večeras ostvare trijumf, Podgoričani bi napravili džinovski korak ka istorijskoj tituli i plasmanu u Evroligu.

Puleni Aleksandra Džikića ove sezone ne znaju za poraz u susretima sa braniocem titule i trenutni skor je 3-0 u korist našeg šampiona.