Mundijal 2018

Francuzi u osmini, Mbape najmlađi strijelac u istoriji trikolora

Poslije Rusije i Urugvaja, reprezentacija Francuske obezbijedila je plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva.

“Trikolori” su zabilježili i drugu pobjedu na ovogodišnjem Mundijalu u Rusiji, u Jekaterinburgu je pao Peru sa minimalnih 1:0.

Južnoamerička selekcija je morala da se pomiri i sa drugim neuspjehom, čime je izgubile sve šanse za drugi krug takmičenja.

Gol odluke postigao je Kilijan Mbape u 34. minutu i tako ušao u istoriju francuskog fudbala kao najmlađi strijelac na šampionatima planete.

Francuska je rutinski došla do trijumfa, s tim što je rivalu dopustila dvije dobre priliku. Prvu nije iskoristio Gerero kod rezultata 0:0 (31.minut), a drugu u nastavku susreta preko Akinjosa koji je snažnim udarcem sa distance pogodio stativu.

U prvom meču današnjeg programa Danska i Australija su igrali neriješeno 1:1.

Na tabeli vodi Francuska sa 6 bodova, Danska ima 4, Australija 1, dok je Peru bez bodova.

FRANCUSKA – PERU 1:0 (Mbape 34)

Stadion: Jekaterinburg
Sudija: Muhamed Alhamadi (UAE)

Francuska (4-2-3-1): Loris – Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez – Kante, Pogba – Mbape, Grizman, Matuidi – Žiru.

Peru (4-2-3-1): Galjese – Advinkula, Ramos, Rodrigez, Trauko – Akino, Jotun – Kariljo, Kueva, Flores – Gerero.

Tok utakmice:

92.minut – Zanimljiv volej Matuidija, još 120 sekundi do kraja.

73.minut – Odličan napad Perua, Kariljo je prebacio loptu na drugu stranu, ali je Farfan šutnuo i pogodio spoljni dio mreže.

70.minut – Pokušava Peru da nađe put do izjednačenja, Francuzi se odlučili za čuvanje rezultata.

50.minut – Stativu pogađa Akinos, ne da se Peruancima na ovom Mundijalu. Nisu imali sreće ni protiv Danske u prvom kolu, tada su čak i penal promašili.

46.minut – Nastavljen je meč.

Poluvrijeme: Francuzi vode, Mbape je pogodio. Peruanci se bore, ali je evidentna razlika u klasi.

43.minut – Dobra šansa za Ernandeza, ali Peru uspijeva da preživi zahvaljujući golmanu Galjeseu.

34.minut – GOOOOOL! Francuska dolazi u vđstvo, gol Mbapea, najmlađeg strijelca u istoriji “trikolorima” na Mundijalima.

Imali su puleni Didijea Dešana mnogo sreće da zatresu mrežu rivala. Jedan od igrača Perua je izblokirao Žirua, ali se lopta odbila do usamljenog Mbapea koji je potom imao lak posao.

33.minut – Fenomenalan pas Pogbe ne uspijeva da iskoristi Mbape, nije se 19-godišnji najbolje snašao.

31.minut – Velika šansa za Peru. Iskusni Gerero je imao čistu situaciju, ali je njegov udarac blago iskosa sa lijeve strane odbranio Ljoris.

16.minut – Novi udarac Grozmana, brani Galjese.

11.minut – Prvi pokuašj imali su Francuzi. Grizman je gađao pored gola.

10.minut – Za sada se igra mirno, ali i čvrsto na sredini terena. Bez većih akcija.

1.minut – Počeo je meč.

Nakon što su Danska i Australija odigrali 1:1, postalo je jasno da Francuska već danas može da osigura plasman u osminu finala ukoliko savlada Peru.

“Trikolori” imaju lijepu tradiciju u susretima sa južnoameričkim selekcijama, pošto ne znaju za poraz na Mundijalima od 1978. godine kada ih je pobijedila Argentina.

Francuska u prvom kolu nije blistala ali je savladala Australiju sa 2:1, dok je Peru pružio odličnu partiju protiv Danske i izgubio minimalnim rezultatom.