Mundijal 2018

Penal i VAR za pobjedu Švedske

Reprezentacije Švedska je pobijedila Južnu Koreju 1:0 u F grupi Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Šveđani su bili bolji rival, osjetno opasniji od Koreje, ali nakon promašenih šansi gol su postigli sa bijele tačke. Sudija Agilar nije vidio kontakt, ali je srećom tu bila pomoć video tehnologije pa je Grankvist dobio šansu da postigne gol.

Kapiten Švedske bio je precizan sa bijele tačke i postao je prvi švedski igrač od Henrika Larsona 2006. koji se upisao u strijelce na Mundijalima.

Tek po primljenom golu Koreja je krenula ozbiljnija naprijed i pokazala da ima i ofanzivni potencijal. Hvang je promašio najveću šansu u sudijskoj nadoknadi.

Šveđani i Meksikanci dijele prvo mjesto u grupi F sa tri boda, Južna Koreja i Njemačka su na nuli.

tok meča:

KRAJ! Švedska je sačuvala minimalnu prednost.

91′ Hvang je imao dobru situaciju, ali je glavom sa 10 metara promašio gol.

90′ Četiri minuta sudijske nadoknade.

75′ Koreja pokušava sada da napadne, traži gol, ali se Šveđani dobro brane!

65′ GRANKVIST GOLLL ! Švedska vodi!

64′ PENAL! VAR je pomogao sudiji.

52′ Prvi ozbiljni pokušaj glavom. Ku je sa sedam osam metara probao glavom, ali otišlo je pored gola.

46′ Kreće drugi dio meča, može li Švedska da prekine dugački post bez postignutog gola?

Kraj je prvog dijela. Šveđani su bili bolji, imali nekoliko šansi, a najveću je propustio Berg!

45′ Novi opasan pokušaj Šveđana, odličan centaršut Larson je pucao glavom, ali lopta odlazi pored.

30′ Švedska opasnija u uvodnih pola sata, potpuno je preuzela kontrolu igre, ali nije iskoristile dvije šanse.

21′ Nakon kornera novo uzbuđenje pred golom Koreje. Grankvist je glavom šutirao ipak neprecizno iz dobre pozicije.

21′ PRVA velika šansa. BERG je bio u ziceru, ali je šutirao pravo u golmana Koreje Joa.

10′ Bez uzbuđenja u prvih deset minuta meča. Koreja je opasnija na startu, ali bez neke izrazite šanse.

1′ Krenuo je meču u Nižnjijem.

Šveđani su favoriti, ali se pokazalo u prethodnim mečevima, da favoriti uvijek ne dobijaju. Zbog toga se očekuje i borba, ali i zbog činjenice da nijedna ekipa ne blista u ofanzivi.

Švedska je samo jednom na posljednjih 10 mečeva postigla više od jednog gola, pa bi to mogao da bude problem za selekciju koja je bez Mundijala ostavila Italiju.