Mundijal 2018

Himenez srušio Egipat u posljednjem minutu, Salah ipak ostao na klupi

Pogotkom Hosea Himeneza u 89. minutu, Urugvaj je savladao Egipat 1:0 u prvom kolu A grupe Svjetskog prvenstva.

Zasluženo je ekipa iz Južne Amerike pobijedila, iako nije blistala ovog popodneva u Jekaterinburgu.

Ipak, naročito u drugom dijelu bila je bolji rival. Tri velike šanse propustio je Luis Suarez i pravo je čudo kako nije uspio da se upiše u strijelce.

Potom je na scenu stupio Edinson Kavani. Najprije je iz voleja natjerao Elšenavija na prelijepu paradu, da bi dva minuta prije pogotka uzdrmao stativu iz slobodnog udarca.

Kada se činilo da će bedem Egipta izdržati, Sančez je izveo prekid iskosa sa desne strane, a štoper Atletika i saigrač našeg Stefana Savića glavom dao gol odluke.

Mohamed Salah, koji je juče bio najavljen od selektora Ektora Kupera, nije danas ulazio u igru.

“Faraoni” će u drugom kolu igrati protiv Rusije, dok Urugvaj čeka duel protiv Saudijske Arabije u kojem imaju šansu da ovjere nokaut fazu.

EGIPAT – URUGVAJ 1:0
Himenez 89.

Centralni stadion u Jekaterinburgu, sudija Bjern Kujpers (Holandija)

EGIPAT : Elšenavi – Fathi, Al Gabr, Hegazi, Abdel Šafi – Hamed, Elneni – Varda, Trezege, Said – Mohsen.

URUGVAJ: Muslera – Varela, Godin, Himenez, Kaseres – Nandez, Vesino, Bentankur – De Araskaeta – Kavani, Suarez.

Tok utakmice:

89′-GOOOOOLLL! Konačno pogodak za Urugvaj. Poslije ubacivanja sa desne strane Sančeza Himenez je glavom poslao loptu u mrežu Egipta.

88′- Kavani pogađa stativu iz slobodnog udarca, sreća za Egipat.

83′- Volej Kavanija, ali fantastična intervencija Elšenavija.

82′- Danas nećemo vidjeti Salah. Umjesto Varde na terenu je Ramadan Sobi.

73′- Ponovo je Suarez bio u idealnoj poziciji, progirao je opet Kavani, ali Suarez kao da je čekao da ga sruši golman Egipta, koji mu se bacio u noge i uzeo loptu.

72′- Fathi je pokušao iz punog trka, iskosa sa 25 metara, ali pravo u Musleru.

63′- Dva nova igrača na teren je poslao i Ektor Kuper, ali još nema Mohameda Salaha. Morsi i El Karaba su na terenu, Marvan i Hamed,koji se povrijedio, završili su premijerni nastup u Rusiji.

59′- Dvije izmjene u selekciji Urugvaja. Na terenu su Rodrigez i Sančez, izašli su Nandez i Araskaeta.

46′- Sjajna šansa opet za Suareza! Asistirao mu je Kavani, ali je odlično intervenisao golman Egipta Elšenavi poslije udarca sa pet metara.

46′- Nastavljena je utakmica, nadamo se da će biti pogodaka u drugom dijelu.

Poluvrijeme. Nije bilo pogodaka, najbolju šansu imao je Luis Suarez, kada je iz blizine pogodio spoljni dio mreže gola Egipta.

33′- Urugvajci su ofanzivniji, ali osim prilike Suareza nisu ozbiljnije zaprijetili golu rivala. Navijači Egipta sa druge strane nestrpljivo očekuju ulazak Mohameda Salaha.

24′- Luis Suarez propušta veliku šansu! Sa pet metara pogađa spoljni dio mreže.

20′- Urugvajci sa razlogom najviše očekuju od Kavanija i Suareza, koji su imali sjajnu klupsku sezonu.

8′- Prvi je golu Egipta zaprijetio Edinson Kavani. Njegov udarac sa 18 metara zaustavio je Elšenavi.

1′-Počela je utakmica u Jekaterinburgu.

Iako se prethodnih dana spekulisalo da će Mohamed Salah od prvog minuta zaigrati na startu Mundijala, prva zvijezda “faraona” ipak će sa klupe sačekati šansu protiv selekcije iz Južne Amerike.

Sa druge strane, udarni tandem Urugvaja sačinjavaće Luis Suarez i Edinson Kavani.

Popularni “urusi” favoriti su u ovoj utakmici,ali treba očekivati i jak otpor izabranika Ektora Kupera.

U prvom meču A grupe Rusija je juče sa 5:0 pobijedila Saudijsku Arabiju.