Mundobasket 2019 Svjetsko prvenstvo u košarci

Novi Zeland i sudije pobijedili Crnu Goru

Drugi poraz Crne Gore na Mundobasketu – poslije Grčke i Novi Zeland bio je bolji od naših košarkaša 93:83, pa su šanse za plasman u drugu fazu sada samo teoretske.

Naš tim je, kao i u prvoj utakmici, imao dosta defanzivnih problema, što je šuterska reprezentacija kakva je Novi Zeland, znao da iskoristi.

Tokom većeg dijela meča naš tim je zaostajao. Na poluvremenu smo bili na minus devet, ali je u trećoj četvrtini crnogorski tim odigrao najbolju dionicu na šampionatu.

Odbrana je bila snažna, rješenja u napadu odlična i kao epilog takve igre samo minus od poena pred posljednju četvrtinu.

Povela je Crna Gora pogotkom Petra Popovića na početku završnog kvartala, ali su potom Novozelanđani vezali tri trojke i praktično prelomili utakmicu.

Uz to, tokom cijelog meča ni kriterijum suđenja nije išao na ruku našim momcima, a pred kraj prvog dijela je zbog dvije tehničke greške isključen selektor Zvezdan Mitrović.

Nikola Ivanović ubacio je 18 poena i podijelio sedam asistencija, Nikola Vučević je uz 15 koševa imao i devet skokova, Bojan Dubljević je postigao 13 poena i imao 12 uhvaćenih lopti, dok je 13 koševa zabilježio i Petar Popović.

Sa druge strane 25 poena Korija Vebstera, a 20 Isaka Fotua.

Crna Gora će prekosjutra od 10 sati igrati protiv Brazila.

TOK UTAKMICE:
POSLJEDNJA ČETVRTINA:

Trojka Radončića za 80:90. Do kraja još samo minut i po.

Ponovo smo dozvolili lake poene rivalu, znali su da iskoriste i povedu 79:71 na polovini odlučujućeg perioda.

Poenima Petra Popovića smo poveli 67:66, ali je potom Ivanović promašio trojku da poveća naše vođstvo na početku posljednje četvrtine. Potom primamo dvoje trojke i Novi Zeland vodi 72:67.

TREĆA ČETVRTINA:

Odlična četvrtina našeg tima, 21:13 i samo poen minus pred završnih 10 minuta. Razigrao se i Vučević, ubacio osam poena uz dobar učinak u odbrani. Utakmica je otvorena uoči odlučujuće četvrtine.

Bjelica je poslije faula pogodio oba bacanja, potom odlična odbrana i skok Vučevića nakon promašaja Novozelanđana, a naš centar potom sa penala siguran za 65:66. Dva minuta do kraja treće četvrtine.

Dobra saradnja Dubljevića i Vučevića, centar Orlanda pogađa uz faul i koristi dodatno bacanje, da bi potom poslije dobre odbrane naš NBA as trojkom prepolovio zalihu rivala. 56:61, polovina treće četvrtine.

Opet Novi Zeland ima dvocifrenu zalihu nakon četiri poena Fotua, 48:59, poslije tri minuta u nastavku.

Ivanović, Petar Popović, Suad Šehović, Bjelica i Dubljević u petorci na početku drugog poluvremena.

DRUGA ČETVRTINA:

Na polovini utakmice 53:44. Loša igra u odbrani našeg tima i 10 izgubljenih lopti, najčešće u početku napada, kumuju minusu. Problem je veći jer je zbog dvije tehničke greške isključen selektor Mitrović. Nikola Ivanović sa 14 poena i tri asistencije naš najbolji igrač. Devet koševa Dubljevića. U Novom Zelandu 12 poena Korija Vebstera, 10 Fotua.

Zbog dvije tehničke greške isključen je naš selektor Zvezdan Mitrović, 30 sekundi prije kraja prvog dijela.

Početničke greške naših, kod izvođenja i pokušaja da se prevede lopta u polje protivnika. Dali smo dvije lopte u ruke protivniku, kaznili su to trojkama Vebster i Loi. 36:43.

Dubljević pogađa iz reketa za 36:36. Nešto slabija selekcija šuta Novog Zelanda u drugoj četvrtini, samo pet minuta za četiri minuta. Raduje odličan ulazak u utakmicu Nikole Ivanovića, koji već ima devet poena.

Trojke Bjelice i Suada Šehovića, dolazimo na 32:34, ali potom Dubljević promašuje otvoreni šut za tri za preokret.

PRVA ČETVRTINA:

Poslije 10 minuta Novi Zeland vodi 31:26. Odbrana je podbacili, uz to po dva faula napravili su Nidam i Bjelica. Napad solidan, sedam poena Ivanovića, šest Dubljevića. Kori Vebster sa devet koševa predvodi protivnika.

Kriza u ofanzivi našeg tima, nekoliko lako izgubljenih lopti, što rival kažnjava i serijom 9:1 stiže do 25:20. Do kraja prve četvrtine nepuna tri minuta.

Nevjerovatno šutersko raspoloženje Novog Zelanda. 6/6 za tri poena u prvih šest minuta utakmice. Srećom nisu napravili prednost, odgovaraju naši dobro, pa je rezultat 19:19.

Igra se brzo na startu, čini se da taj ritam više odgovara Novolenađanima, koji šutiraju dobro za tri poena . Naš tim zasad dobro odgovara,  pet poena Ivanovića, po četiri Vučevića i Petra Popovića. Sa druge strane tri trojke Korija Vebstera, pa Novi Zeland vodi 16:13.

U našem timu na početku meča zaigraće Ivanović, Petar Popović, Suad Šehović, Vučević i Dubljević.

Sa druge strane Tai i Kori Vebster, Fotu, Lou i Aberkrombi.

Oba tima pretrpjeli su poraze na startu. Ekipa Zvezdana Mitrovića od Grčke, a naš današnji rival od Brazila.

Sa te tačke gledišta, današnji duel ima ogromnu težinu jer će pobjednik sačuvati nadu u plasman dalje, dok će poraženi biti pred ispadanjem.

Ovo je prvi duel na zvaničnim takmičenjima ove dvije selekcije iz prostog razloga jer Crna Gora prvi put nastupa na Mundobasketu.

U drugom meču naše grupe, od 14 sati igraće Grčka i Brazil.