Evropa premijer uz Trampa

Britanija smatra da je Iran kriv za napade: I Boris Džonson staje u SAD

Britanski premijer Boris Džonson izjavio je da je Velika Britanija zaključila da je Iran odgovoran za napade na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji.

On kaže i da će London razmotriti učešće u američkom projektu jačanja odbrambenih kapaciteta ultrakonzervativnog zalivskog kraljevstva.

Džonson je ipak dodao i da će Velika Britanija sa saveznicima raditi na “deeskalaciji” napetosti na Bliskom istoku koje su u porastu otkako su 14. septembra dronovima i krstarećim raketama napadnuti naftno polje i najveća svjetska rafinerija nafte.

Velika Britanija do sada nije nikoga okrivljavala za taj napad. Rijad i Vašington tvrde da je odgovoran Iran.

Britanski premijer je novinarima koji s njim putuju u Njujork na zasijedanje Generalne skupštine UN sinoć rekao da sada “Velika Britanija s velikim stepenom vjerovatnoće odgovornim smatra Iran”.

“Radićemo s našim američkim i evropskim prijateljima na odgovoru koji bi pokušao da deeskalira napetosti u regionu Zaliva”, rekao je Džonson.

Džonson je naveo da će razgovarati s iranskim predsjednikom Hasanom Rohanijem. Takođe ima zakazane razgovore sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom, njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom.

“Velika Britanija želi da bude most između evropskih prijatelja i Amerikanaca kada je riječ o krizi u Zalivu”, naveo je Džonson.

SAD i Evropa imaju značajne razlike u pristupu Iranu. Evropske zemlje, pa tako i Velika Britanija, i dalje se drže međunarodnog sporazuma kojim su ograničeni iranski nuklearni kapaciteti ali je Tramp povukao SAD iz tog sporazuma.

Džonson je naveo potrebu za diplomatskim odgovorom na tenzije u Persijskom zalivu ali i rekao da će London razmotriti svaki zahtjev za vojnu pomoć.

Američka vlada je u petak objavila da će poslati dodatne vojnike i protivraketne sisteme u Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate u okviru “odbrambenog” angažovanja. Zvaničnici su rekli se vjerovatno radi o više stotina vojnika.

“To ćemo pratiti s pažnjom. I jasno je da ako budemo pozvani, bilo od Saudijaca ili Ameirkanaca, da učestvujemo, razmotrićemo kako bismo mogli da budemo korisni. Razmotrićemo kako bismo mogli da budemo korisni, ako budemo pozvani, u zavisnosti od toga kakav je tačan plan”, rekao je britanski premijer.

Iranski predsjednik Rohani je juče pozvao zapadne sile da bezbjednost Zaliva ostave u rukama regionalnih zemalja.

Jedan britanski zvaničnik je za AP rekao da tvrdnja jemenskih pobunjenika Huta da su oni odgovorni za napad na Saudijsku Arabiju “nije vjerodostojna” kao i da su na mjestu napada pronadjeni ostaci krstarećih raketa iranske proizvodnje i da “nivo sofisticiranosti veoma čvrsto ukazuje na iransku umiješanost”.

On ipak nije rekao da li London veruje da su projektili lansirani iz Irana.

Iran je negirao odgovornost i upozorio da će bilo kakav napad na tu zemlju za posljedicu imati “opšti rat”.

Send this to a friend